Ο Αργυρίου που κάποια στιγμή (πριν από δύο καλοκαιρία) «φλέρταρε» με την Επισκοπή για να φορέσει τα κυανόλευκα, ήταν ο «ωραίος» για τους Προοδευτικάνους που σκόραρε σε νεκρό χρόνο με την ομάδα του πλέον, να διατηρεί με τη σειρά της έστω και μαθηματικά κάποιες ελπίδες για άνοδο.
Η Επισκοπή από την πλευρά της θα πρέπει να αυτοκτονήσει στην κυριολεξία για να χάσει το δρόμο προς την Φούτμπολ Λιγκ, ωστόσο η αλήθεια είναι ότι, έχει κατορθώσει να κάνει τη ζωή της δύσκολη στις τελευταίες 6 αγωνιστικές, καθώς μετράει μία νίκη, δύο ήττες και τρεις ισοπαλίες.
Όλα πλέον θα παιχθούν την προσεχή Κυριακή μέσα στην Επισκοπή κόντρα στην αδιάφορη Κόρινθο, ενώ τα πάντα θα ξεκαθαρίσουν για Πανηλειακό και Χανιά που παίζουν όλη τη χρονιά στο μεταξύ τους παιγνίδι (οι δύο τους επηρεάζουν την πορεία της Επισκοπής αν έλθουν συγκεκριμένα αποτελέσματα).
Στον Κορυδαλλό, το ντεμπούτο του Κώστα Ανυφαντάκη δεν συνδυάστηκε με κάποιον βαθμό ή βαθμούς λοιπόν αφού οι γηπεδούχοι κατάφεραν, δίχως να παίξουν ιδιαίτερα καλό ποδόσφαιρο, να «δώσουν» πολλή δουλειά στους αμυντικούς των Κρητικών. Δεν είναι τυχαίο άλλωστε ότι οι Ψωμάς, Αργυράκης κι ιδίως ο Αντώνης Κελαϊδής που καθάρισε όλες τις δύσκολες μπαλιές, ήταν οι κορυφαίοι.
Οι «βυσσινοί» έδειξαν πάθος και δικαιώθηκαν στο τέλος παίζοντας και με παίκτη λιγότερο, καθώς από το 52’ ο Παπανικόλας αποβλήθηκε σωστά με κόκκινη κάρτα από τον κ. Παπαργυρίου λόγω χτυπήματος εκτός φάσης στον Ρουμπάκη.
Οι γηπεδούχοι, λοιπόν πίεσαν με ψηλές μπαλιές στην πλάτη της άμυνας της Επισκοπής κι όσες δεν αναχαίτισε το αμυντικό δίδυμο Αργυράκης-Ψωμάς αλλά και ο εξαιρετικός Αντώνης Κελαϊδής, έγιναν επικίνδυνες ευκαιρίες για την εστία της.
Ο Κώστας Ανφυαντάκης που προτίμησε να παίξει με τρία γνήσια αμυντικά χαφ (Φραντζεσκάκη, Δελήμπαση και Σελινιωτάκη, οι δύο εξ αυτών αγωνίζονταν ψηλά για να καλύπτουν το τρανσίσιον), είδε την ομάδα του να μην μπορεί να κρατήσει μπάλα ή να δημιουργήσει στο κέντρο σ’ ένα σχήμα 4-3-3. Αναγκάστηκε λοιπόν πολύ γρήγορα να ρίξει στον αγώνα τον Στέλιο Κοζανίδη αλλά η Επισκοπή δεν έδειξε την ανάλογη φρεσκάδα.
Μέχρι τότε οι φιλοξενούμενοι είχαν ένα καλό απευθείας φάουλ του Ρουμπάκη που έφυγε άουτ, ενώ στο 15’ ανάλογο σουτ του Επιτροπάκη πέρασε πάνω από τα δοκάρια του Κελαϊδή.
Η καλύτερη ευκαιρία όμως, χάθηκε στο 17’ όταν ο Σουμπασάκης έβγαλε ωραία σέντρα με τον Βελονάκη να πιάνει την κεφαλιά και τη μπάλα να περνάει λίγο άουτ.
Στο 39’ ο Ρουμπάκης έκοψε από πλάγια θέση προς τον Σουμπασάκη, αλλά το σουτ του τελευταίου κόντραρε στα σώματα των αμυνομένων
Η απάντηση για τους γηπεδούχους ήρθε στο 41’ όταν το σουτ του Τεγούση απομάκρυνε με ωραίο τρόπο ο Κελαιδής.
Στην επανάληψη, όλοι πίστεψαν ότι με την αποβολή του Παπανικόλα που ήρθε νωρίς (52’), θα «τέλειωνε» ουσιαστικά αργά ή γρήγορα τον αγώνα με τον ιδανικό τρόπο για τους Ρεθυμνιώτες. Φευ! Οι Προοδευτικάνοι συνέχισαν την προσφιλή τους τακτική φέρνοντας από αέρος την μπάλα στα καρέ της Επισκοπής.
Στο 64’ ο Λέκκας έπιασε ένα καλό σουτ αναγκάζοντας τον Κελαϊδή να παραχωρήσει κόρνερ. Στο 81’ ο Αντωνίου έκανε μια μεγάλη μπαλιά, ο Αργυρίου πήρε την κεφαλιά σημαδεύοντας όμως ελάχιστα άουτ. Ήταν ολοφάνερο ότι οι φιλοξενούμενοι δεν μπορούσαν να οργανώσουν σωστά το παιγνίδι τους. Στο 87’ και πάλι οι γηπεδούχοι απείλησαν με εκτέλεση φάουλ του Λέκκα με τον Κελαϊδή να διώχνει δύσκολα σε νέο κόρνερ..
Στο 1ο λεπτό των καθυστερήσεων είχαμε την πρώτη σοβαρή προσπάθεια των Κρητικών να πετύχουν κάτι καλό με τη σέντρα του Σουμπασάκη και το δυνατό σουτ του Κοζανίδη, όπου αντέδρασε όμως ιδανικά ο Μπαντίκος.
Φτάσαμε στο 94’ και στο γκολ που έκρινε την αναμέτρηση. Ο Παναγιωτόπουλος εκτέλεσε ένα φάουλ, ο Κελαϊδής απέκρουσε προς στιγμήν αλλά ο Αργυρίου που καραδοκούσε, πετάχτηκε πρώτος απ’ όλους και με κοντινό σουτ έδωσε τη χαρά στους συμπαίκτες κι έσπειρε την απογοήτευση στους παίκτες του Κώστα Ανυφαντάκη. Μέτρια η διαιτησία του κ. Παπαργυρίου (Πιερίας). Βοηθοί του ήταν οι κ.κ. Διαμάντης (Σάμου), Φούκης (Κορινθίας). Την κίτρινη κάρτα αντίκρισαν οι: Παναγιωτόπουλος, Τεγούσης, Τούρλος, Αντωνίου, Αργυρίου-Ψωμάς, Δημογιάννης, Φραντζεσκάκης, Τριχάκης, Σεληνιωτάκης. Στο 52’ ο Παπανικόλας είδε την κόκκινη κάρτα.
ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗ (Καλαμάκης): Mπαντίκος, Κουσουρής (67’ Αντωνίου), Λαζούρας, Παπανικόλας, Τούρλος, Μπελέρης, Τεγούσης (65’ Αργυρίου), Επιτροπάκης, Παναγιωτόπουλος, Λέκκας, Κοξαράκης (57’ Βούζας).
ΕΠΙΣΚΟΠΗ (Ανυφαντάκης): Κελαϊδής, Ρουμπάκης, Φραντζεσκάκης (60’ Τριχάκης), Σουμπασάκης, Δελήμπασης (40’ Κοζανίδης), Τζέκος, Δημογιάννης, Αργυράκης, Ψωμάς, Βελονάκης (68’ Ανωγειανάκης), Σελινιωτάκης.
-Το παιχνίδι ξεκίνησε με 10λεπτη καθυστέρηση…
-Ο Μανώλης Ψωμάς συμπλήρωσε 7 κίτρινες κάρτες και θα λείψει από τα ματς με Κόρινθο και Παναιγιάλειο. Στα τελευταία παιγνίδια της Επισκοπής δεν θα βρίσκεται και ο Στέλιος Δελήμπασης, που στρατεύθηκε. Επανέρχεται ο Τριανταφύλλου που χρωστάει ωστόσο μία ακόμη αγωνιστική και θα παίξει κόντρα στον Παναιγιάλειο.
Παναιγιάλειος-Αχαρναϊκός 2-2
(22’ Μπουρλάκης, 31’ Παπαχρήστος-18’ Ραχίμ, 27’ Βεστάκης)
Φωστήρας-Καλαμάτα 2-0
(24’ Πάλλας, 90+2’ (πεν.) Δωροβίνης)
Α.Ο Χανιά-Ρούβας 3-2
(15’, 25’ Ζαντριάς, 86’ Βουρβαχάκης-37’ Παντελής, 69’ Φουκαράκης)
Προοδευτική-Επισκοπή 1-0
(90+2’ Αργυρίου)
Αστέρας Μαγούλας-Γλυφάδα 2-2
Εθνικός Αστέρας Πανηλειακός 0-3 α.α.
Ρεπό: Κόρινθος
Ομάδα Β. Τέρματα
1. Φωστήρας 42 28-12
2. Αχαρναϊκός 40 31-19
3. Παναιγιάλειος 39 35-20
4. Επισκοπή 37 31-23
5. Αστέρας Μαγούλας 36 26-19
6. Πανηλειακός 33 32-23
7. ΑΟ Χανιά 32 28-24
8. AΟ Γλυφάδας 31 30-31
9. Προοδευτική 30 28-26
10. ΠΑΣ Κόρινθος 29 23-21
11..Ρούβας 27 25-26
12. Καλαμάτα 18 16-22
Αχαρναϊκός Καλαμάτα
Ρούβας- Φωστήρας
Επισκοπή Κόρινθος
Πανηλειακός ΑΟ Χανιά
Αστέρας Μαγούλας Προοδευτική
Γλυφάδα Εθνικός Αστέρας 3-0 α.α
Ρεπό: Παναιγιάλειος
Μπορεί να έδειχνε απογοητευμένος από την τελική έκβαση του αγώνα -και πώς να μην είναι όταν δέχεται γκολ στο 93’ η ομάδα του- ωστόσο ο Κώστας Ανυφαντάκης δεν μπορεί, ιδίως τώρα, να χάσει το κουράγιο του. Το ίδιο άλλωστε και οι παίκτες που δεν έχουν χρόνο για λόγια…
Ο προπονητής της Επισκοπής αφού σχολίασε για λίγο τον αγώνα, σήμανε συναγερμό για φουλ επίθεση στο ματς απέναντι στην Κόρινθο, εκεί όπου δεν υπάρχει κανένα άλλο αποτέλεσμα πέρα από τη νίκη…
«Δεν επιβάλλαμε τον ρυθμό μας σε κανένα σημείο του παιγνιδιού, είτε απέναντι 11, είτε απέναντι σε 10 παίκτες. Παίξαμε κόντρα σε μία ομάδα πολύ δυνατή και το πληρώσαμε στο τέλος.
Βέβαια έτσι όπως ήρθαν τα πράγματα, και η ισοπαλία να έμενε, πάλι νίκη θα αναζητούσαμε απέναντι στην Κόρινθο.
Επιβάλλεται να ξεχάσουμε το παιγνίδι της Προοδευτικής. Από σήμερα (χθες) ξεκινάμε την προετοιμασία μας με στόχο το πιο κρίσιμο παιγνίδι του συλλόγου με αντίπαλο την Κόρινθο. Είναι ένα παιγνίδι που αν το κερδίσουμε, θα βάλει το Ρέθυμνο στο επαγγελματικό ποδόσφαιρο.
Το κλίμα είναι καλό και όλοι μας αποβλέπουμε τη νίκη που θα τελειώσει τις προσπάθειες με θετικό τρόπο για φέτος» ,είπε κλείνοντας τις δηλώσεις του ο Κώστας Ανυφαντάκης.