Σ’ ένα παιχνίδι θα κριθεί η πρόκριση από τον κρητικό Όμιλο στην τελική φάση του Πανελληνίου πρωταθλήματος Νέων Γυναικών. Ναυτικός Όμιλος Ρεθύμνου και Ναυτικός Όμιλος Χανίων μετρούν δυνάμεις σήμερα στις 19:30 στο κολυμβητήριο Χανίων και ο νικητής θα προκριθεί στην τελική φάση και δη στις 10 καλύτερες ομάδες της Ελλάδας.
Ο Ναυτικός Όμιλος Αγίου Νικολάου απέσυρε τη συμμετοχή του και έτσι τα πάντα θα κριθούν σ’ ένα παιχνίδι. Αμφότερες οι ομάδες γνωρίζονται πάρα πολύ καλά μεταξύ τους και οι Ρεθεμνιώτισσες είναι αισιόδοξες πως θα πανηγυρίσουν την πρόκριση.
Το ρόστερ των Νέων Γυναικών του ΝΟΡ αποτελείται από τις: Φλώρα Κυριακάκη, Μαρί Γαβαλά, Αλεξάνδρα Φωτίου, Ευγενία Μπιτσάκη, Εύα Γαγάνη, Στέλλα Λιμπιτάκη, Μαρία Μυριοκεφαλιτάκη, Πόπη Μπιρλιράκη, Βάλια Μπιρλιράκη, Ευαγγελία Θεοδωράκη, Ελευθερία Καραβάνου, Κατερίνα Γαβαλά, Κορίνα Συριανόγλου, Κουκουβιτάκη.
Τέλος, οι οκτώ ομάδες που έχουν ήδη προκριθεί είναι οι: ΝΕ Πατρών, Ηρακλής, ΑΝΟ Γλυφάδας, ΝΟ Βουλιαγμένης, Εθνικός Πειραιά, Ολυμπιακός, Τρίτων Αμαρουσίου, Ιωνικός, ενώ ακόμα μία θα προκύψει από το μπαράζ ανάμεσα σε Πανιώνιο και Νηρέα Χαλανδρίου.