Πρεμιέρα σήμερα στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Νέων Ανδρών, με τη συμμετοχή 20 ομάδων και μερικών εκ των κορυφαίων αθλητών του κόσμου στην εν λόγω κατηγορία. Ηράκλειο και Ρέθυμνο φιλοξενούν ακόμα μία σημαντική διοργάνωση, με τα βλέμματα των φίλων του μπάσκετ να είναι στραμμένα στις δύο πόλεις της Κρήτης.
Στόχος της Ελλάδας είναι να ανέβει στο βάθρο των νικητών, μιας και διαθέτει ένα ικανότατο σύνολο, που συνδυάζει ταλέντο, ποιότητα, εμπειρίες και πάθος για να πανηγυρίσει μία διάκριση «εντός των τειχών». Ο Κώστας Μίσσας έχει δηλώσει επανειλημμένα την εμπιστοσύνη του προς τους παίκτες του και ότι είναι ικανοί να φέρουν την Ελλάδα όσο ψηλότερα γίνεται.
Δυστυχώς, όμως, δεν έλειψε το απρόοπτο της τελευταίας στιγμής και το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα στους αγώνες της Α’ φάσης θα στερηθεί τον καλύτερο παίκτη του. Ο λόγος για τον Ιωάννη Παπαπέτρου, που στην προπόνηση της Κυριακής υπέστη διάστρεμμα δεύτερου βαθμού στο αριστερό πόδι και τέθηκε νοκ άουτ τουλάχιστον για την φάση των ομίλων. Η Ελλάδα βρίσκεται στον Α’ όμιλο και θα αντιμετωπίσει τους: Λιθουανία, Λετονία, Μ. Βρετανία και Ουγγαρία.
Τα 8 παιχνίδια της πρώτης ημέρας και το ντέρμπι Ελλάδα – Λιθουανία
Με 8 αναμετρήσεις ξεκινάει το Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Νέων Ανδρών και από τα μας της πρεμιέρας ξεχωρίζει το μεγάλο ντέρμπι ανάμεσα σε Ελλάδα και Λιθουανία. Το τζάμπολ είναι προγραμματισμένο για τις 19:00, μία ώρα μετά την επίσημη τελετή έναρξης, στα «Δύο Αοράκια» και ο νικητής θα πάρει προβάδισμα για την 1η θέση. Η Λιθουανία είναι παραδοσιακά από τις καλύτερες ομάδες της Ευρώπης στις μικρές κατηγορίες και σίγουρα προμηνύεται ένα άκρως ανταγωνιστικό και συναρπαστικό ματς. Για τον ίδιο όμιλο, η Μεγάλη Βρετανία αντιμετωπίζει τη Λετονία (βλ. πρόγραμμα παρακάτω).
Από κει και πέρα, το «Μελίνα Μερκούρη» του Ρεθύμνου θα φιλοξενήσει τους αγώνες του Δ’ ομίλου. Στις 18:00 η Πολωνία «μετράει δυνάμεις» με την Βουλγαρία του Αλέξανδρου Βεζάνκοφ και στις 20:15 η Γαλλία κοντράρεται με τη Ρωσία.
Στα 5 ευρώ τα εισιτήρια των αγώνων της Α’ φάσης
Όπως ανακοίνωσαν οι διοργανωτές, τα εισιτήρια των αγώνων της Α’ φάσης τιμώνται στα 5 ευρώ. Η τιμή αφορά όλα τα παιχνίδια που θα γίνονται την συγκεκριμένη ημέρα στο εκάστοτε γήπεδο. Σημεία προπώλησης δεν θα υπάρχουν, ενώ οι ενδιαφερόμενοι θα μπορούν να παραλαμβάνουν τα εισιτήριά τους από τα εκδοτήρια που θα υπάρχουν έξω από τα 3 γήπεδα («Δύο Αοράκια» Πανεπιστήμιο, «Μελίνα Μερκούρη»). Στην τελική φάση (ημιτελικοί, τελικός) η τιμή των εισιτηρίων θα είναι 10 ευρώ. Τα εκδοτήρια θα ανοίγουν 1,5 ώρα πριν την έναρξη του πρώτου αγώνα, ενώ για τα παιδιά έως 12 ετών που συνοδεύονται από τους γονείς τους η είσοδος θα είναι δωρεάν.
Αναλυτικά το πρόγραμμα της 1ης ημέρας
Τρίτη 8 Ιουλίου
Κλειστό «Δυο Αοράκια» – Ηράκλειο
13:45 Τουρκία – Κροατία (Γ’)
16:00 Τσεχία – Ιταλία (Γ’)
18:00 Τελετή Έναρξης
19:00 Ελλάδα – Λιθουανία (Α’)
21:15 Μεγάλη Βρετανία – Λετονία (Α’)
Κλειστό γυμναστήριο Πανεπιστημίου – Ηράκλειο
18:00 Σλοβενία – Σερβία (Β’)
20:15 Γερμανία – Ισπανία (Β’)
Κλειστό « Μελίνα Μερκούρη» – Ρέθυμνο
18:00 Πολωνία – Βουλγαρία (Δ’)
20:15 Γαλλία – Ρωσία (Δ’)
Οι 12 «εκλεκτοί» του Κώστα Μίσσα
Ονομ/επώνυμο Ομάδα
Γιώργος Διαμαντάκος Παναθηναϊκός
Πάρης Μαραγκός American Univ.
Μιχαήλ Λιάπης ΠΑΟΚ
Αλέξανδρος Σπυριδωνίδης ΚΑΟΔ
Δημήτρης Σιόλογκας Ηρακλής
Ιωάννης Κουζέλογλου Μαντουλίδης
Μιχάλης Καμπερίδης Φιλαθλητικός
Στέλιος Πουλιανίτης Άρης
Λευτέρης Μποχωρίδης Άρης
Ιωάννης Παπαπέτρου Ολυμπιακός
Δημήτρης Αγραβάνης Ολυμπιακός
Ανδρέας Χριστοδούλου Ολυμπιακός
Άτυπο τζάμπολ με τη συνέντευξη τύπου
Χθες το μεσημέρι πραγματοποιήθηκε το άτυπο τζάμπολ με τη διεξαγωγή της επίσημης συνέντευξης τύπου της οργανωτικής επιτροπής στο «ΚΡΗΤΗ 1» της ΑΝΕΚ Superfast. Το «παρών» έδωσαν ο γενικός γραμματέας της ΕΟΚ Παναγιώτης Τσαγκρώνης, ο πρόεδρος της ΕΚΑΣΚ Μπάμπης Μαρκάκης, ο περιφερειάρχης Κρήτης Σταύρος Αρναουτάκης, ο αντιδήμαρχος Ρεθύμνου Δημήτρης Λαχνιδάκης και ο αντιδήμαρχος Ηρακλείου Νίκος Γιαλυτάκης. Μεταξύ άλλων τόνισαν:
Παναγιώτης Τσαγκρώνης (Γ.Γ. ΕΟΚ): «Σας ευχαριστώ για την παρουσία σας και για την συμπαράστασή σας, τόσο τους Δήμους Ηρακλείου και Ρεθύμνου, όσο και την Περιφέρεια Κρήτης… Αυτές τις μέρες θα βρίσκεται στην Κρήτη το μέλλον του ευρωπαϊκού μπάσκετ. Οι φίλαθλοι θα έχουν την ευκαιρία να απολαύσουν θέαμα, ενώ το τουρνουά θα δώσει πνοή στην περιοχή, αλλά και την δυνατότητα στα μικρά παιδιά να έρθουν να δουν τους αγώνες. Θα ήθελα να τονίσω πως με σχετική απόφαση θα δοθεί σε κάθε σωματείο η δυνατότητα να έχουν πρόσβαση στο γήπεδο τουλάχιστον είκοσι παιδιά από τις Ακαδημίες…
Φυσικά ευχαριστώ και την τοπική Ένωση, που μας αναγκάζει και φέρνουμε τα τελευταία χρόνια διοργανώσεις στην Κρήτη. Πέρυσι ήρθε η Εθνική ομάδα των Ανδρών, διοργανώθηκε τη σεζόν που πέρασε ο τελικός του Κυπέλλου Ελλάδος, τώρα θα διεξαχθεί το Ευρωπαϊκό Νέων, ενώ του χρόνου θα φιλοξενηθεί εδώ το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα των Εφήβων… Ο στόχος είναι διπλός… Να πετύχουμε οργανωτικά, και αυτό είναι δικό μας ζήτημα και των ανθρώπων της Κρήτης που φημίζεται για τη φιλοξενία της. Παράλληλα, θέλουμε να έχουμε μια καλή πορεία της Εθνικής Νέων, παρά τα προβλήματα που αντιμετωπίζει και δυστυχώς συνεχίζονται. Θέλουμε όλες οι ομάδες να μείνουν ικανοποιημένες από τη διοργάνωση…».
Μπάμπης Μαρκάκης (πρόεδρος ΕΚΑΣΚ): «Καλωσορίζουμε τα δεκαεννιά ξένα κράτη στην Κρήτη… Το μόνο που θέλω είναι να αποδείξουμε ότι γενικά η Κρήτη αγαπά το μπάσκετ και να γεμίσουμε το γήπεδο για την Εθνική μας και για όλους τους αγώνες, αλλά περισσότερο για αυτά τα παιδιά…».
Σταύρος Αρναουτάκης (Περιφερειάρχης Κρήτης): «Η περιφέρειά μας αποδεικνύει ότι μπορεί και υποστηρίζει μεγάλα αθλητικά γεγονότα. Το αποδεικνύουμε με την υποστήριξή μας σε αυτή τη μεγάλη διοργάνωση και χαιρόμαστε που συμβάλουμε στην ανάπτυξη του αθλητισμού, αλλά και την προβολή της Κρήτης».
Δημήτρης Λαχνιδάκης (Αντιδήμαρχος Ρεθύμνου): «Ο δήμαρχος δεν μπορούσε να παραβρεθεί λόγω υποχρεώσεων στην Αθήνα. Το Ρέθυμνο είναι η πόλη των τεχνών και των γραμμάτων και τα τελευταία χρόνια και του αθλητισμού. Καλωσορίζουμε τους συμμετέχοντες. Είναι τιμή για την πόλη μας, που η ΕΟΚ και η ΕΚΑΣΚ επέλεξαν το Ρέθυμνο για τη διεξαγωγή των αγώνων. Είμαστε σίγουροι πως η διοργάνωση θα έχει επιτυχία και κόσμος θα χειροκροτήσει και θα δώσει δύναμη σε όλους αθλητές …».
Νίκος Γιαλυτάκης (Αντιδήμαρχος Ηρακλείου): «Σας μεταφέρω τις ευχές του δημάρχου ο οποίος λόγω υποχρεώσεων δεν μπόρεσε να δώσει σήμερα το «παρών»… Ανοίγουμε την αγκαλιά μας και υποδεχόμαστε στο νησί και στην πόλη μας που έχει δείξει ότι ξέρει να διοργανώνει τέτοια γεγονότα και τα αγκαλιάζει όλο το φίλαθλο κοινό… Καλούμε και τους μικρούς και τους μεγάλους θεατές να παρακολουθήσουν τελετή έναρξης, αλλά και όλους τους αγώνες Εθνικής μας και των υπολοίπων ομάδων…».