Την 1η προσθήκη εν όψει της νέας αγωνιστικής χρονιάς ανακοίνωσε το Ρέθυμνο Aegean. Οι «κυανόλευκοι» ενισχύονται σημαντικά στις θέσεις των φόργουορντ με την απόκτηση του 23χρονου Αμερικανού, ύψους 1.98, Τζέι Τζέι Μουρ.
«Η ΚΑΕ Ρέθυμνο Aegean ανακοινώνει τη συνεργασία της για ένα χρόνο με τον Αμερικανό αθλητή Jonathan Jacob Moore που αγωνίζεται στις θέσεις 2 και 3 και είναι γεννημένος στις 25 Μαΐου 1991, με ύψος 1,98 cm», αναφέρει χαρακτηριστικά η ανακοίνωση της ρεθυμνιώτικης ΚΑΕ.
Η επιλογή του απόφοιτου του κολλεγίου Rutgers είναι «προϊόν» σκάουτινγκ και ο Γιώργος Καλαφατάκης «άναψε το πράσινο φως» για την απόκτησή του. Ο Μουρ προορίζεται για την θέση του σμολ φόργουορντ («3»), αλλά έχει τη δυνατότητα να «κατέβει» στο «2» αλλά και να «ανέβει» στο «4», κυρίως λόγω των σωματικών προσόντων που διαθέτει, αλλά και του ανοίγματος των χεριών του.
Οι πρώτες πληροφορίες και συστάσεις κάνουν λόγο για έναν άκρως αθλητικό παίκτη, με ευχέρεια και ικανότητα στο σκοράρισμα. Επίσης, μπορεί να προσφέρει σε πολλούς τομείς, μιας και είναι ικανός να δημιουργήσει αλλά και να τελειώσει φάσεις στον αιφνιδιασμό. Οι Αμερικανοί τον έχουν χαρακτηρίσει ως έναν «wing inside player», δηλαδή ως έναν πλαϊνό εσωτερικό παίκτη. Σαφώς και στο παλμαρέ του βρίσκεται το θέαμα, μιας και συνηθίζει να καρφώνει είτε σε πρώτο χρόνο είτε δημιουργώντας ο ίδιος τις προϋποθέσεις.
Ο 23χρονος φόργουορντ τελείωσε το High Scholl του South Kent και στη συνέχεια φοίτησε στο κολλέγιο του Pittsburgh. Εκεί αγωνίστηκε για τρεις συνεχόμενες χρονιές και δη από το 2010-13. Ακολούθως πήρε μεταγραφή στο Rutgers, από το οποίο αποφοίτησε και ολοκλήρωσε τη θητεία του στο NCAA.
Ο Αμερικανός, την τελευταία του σεζόν στο κολεγιακό πρωτάθλημα, είχε ως μέσο όρο 11.2 πόντους (77% στις βολές, 53.9 στα δίποντα και 32% στα τρίποντα). Επίσης, σε συνολικά 33 ματς είχε ως μέσο όρο 26.6 λεπτά συμμετοχής και 2.9 ριμπάουντ, 0.9 ασίστ, 0.4 μπλοκ, 1 κλέψιμο.
Ουσιαστικά αυτό είναι το προφίλ της 1ης μεταγραφής του Ρέθυμνο Aegean, με τους «κυανόλευκους» να δίνουν τη θέση του βασικού σμολ φόργουονρτ σε έναν Αμερικανό. Κάτι τέτοιο δεν συνέβη την περασμένη αγωνιστική σεζόν, όταν και στα μέσα της χρονιάς αναγκάστηκαν να αποκτήσουν τον Άρμπετ, όντας «γυμνοί» στην θέση «3». Φέτος ξεκίνησαν τον σχεδιασμό τους από την κομβική αυτή θέση και απομένει να δούμε στο παρκέ τις ικανότητες και την προσωπικότητα ενός παίκτη με προδιαγραφές, που αναμένεται να κάνει το πρώτο υπερατλαντικό ταξίδι της καριέρας του.
Τα τυπικά για την απόκτηση του Μουχάμεντ Φαγιέ
Μετά την ανακοίνωση της απόκτησης του Μουρ, το Ρέθυμνο Aegean φορτσάρει για να ολοκληρώσει και την 2η μεταγραφική του κίνηση. Τα «Ρ.Ν.» σας είχαν πληροφορήσει από τις 20 Ιουνίου πως ο «εκλεκτός» για την θέση του πάουερ φόργουορντ είναι ο Μουχάμεντ Φαγιέ. Οι δύο πλευρές έχουν έλθει σε προφορική συμφωνία και το μόνο που απομένει είναι οι υπογραφές. Από μέρα σε μέρα, λοιπόν, οι Ρεθυμνιώτες θα ενισχυθούν και στη θέση «4», η οποία έχει μείνει «γυμνή» μετά την διαφαινόμενη μεταγραφή του Γκάμπριελ στην τουρκική Καρσίγιακα, αλλά και τις αποχωρήσεις των Λάτοβιτς, Αγγελόπουλου.
Ο Μουχάμεντ Φαγιέ προέρχεται από μία πολύ καλή χρονιά με τον Πανελευσινιακό, ενώ έχει αγωνιστεί στο ελληνικό πρωτάθλημα και με τη φανέλα του Ίκαρου Χαλκίδας, στον οποίο είχε προπονητή τον Γιώργο Καλαφατάκη. Ο έμπειρος προπονητής έχει εισηγηθεί την απόκτησή του και ο μεγαλομέτοχος της ομάδας, Κωστής Ζομπανάκης, δεν θα του χαλάσει χατίρι.
Ο Σενεγαλέζος, ύψους 2.08 και με άνοιγμα χεριών στα 222 εκατοστά, πάουερ φόργουορντ σε 22 ματς της κανονικής διάρκειας με την φανέλα της Ελευσίνας είχε ως μέσο όρο 13.5 πόντους, 7.6 ριμπάουντ, 1.1 ασίστ και 1 κλέψιμο σε περίπου 30 λεπτά συμμετοχής.
Αξίζει να σημειωθεί πως ο Φαγιέ είναι βασικότατο στέλεχος με την εθνική ομάδα της Σενεγάλης, με την οποία θα αναμετρηθεί η Ελλάδα στο ματς της 1ης αγωνιστικής στο Παγκόσμιο κύπελλο της Ισπανίας. Στο περυσινό Πρωτάθλημα Αφρικής, στο Αμπιτζάν της Ακτής Ελεφαντόδοντος, όπου η Σενεγάλη κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο, είχε μέσο όρο 9.1 πόντους, 3.1 ριμπάουντ και 2.1 ασίστ, ενώ στην αμέσως προηγούμενη διοργάνωση (2011, Ανταναναρίβο, Μαδαγασκάρη) «έλαμψε» με μέσο όρο 21.7 πόντους, 3.9 ριμπάουντ, 2.4 ασίστ, αλλά δεν κατάφερε να οδηγήσει τους Σενεγαλέζους στην 4άδα.
Σαφώς και πρόκειται για μία εξαιρετική περίπτωση παίκτη, που οι άνθρωποι του Ρέθυμνο Aegean βρίσκονται στο τελικό στάδιο της απόκτησής του και συνάμα στη «θωράκιση» στη θέση του πάουερ φόργουορντ.
Οι παίκτες που έμειναν εκτός ντραφτ και το κατά πόσο θα επηρεάσουν τον «κυανόλευκο» μεταγραφικό σχεδιασμό
Τα ξημερώματα της Παρασκευής ολοκληρώθηκε η επιλογή των φετινών ντραφτ για τις ομάδες του NBA, με τον Θανάση Αντετοκούμπο να βρίσκεται στο No 51, ως επιλογή των Νιου Γιόρκ Νικς. Οι Ιωάννης Παπαπέτρου, Μιχάλης Καμπερίδης δεν επιλέχθηκαν από κάποια ομάδα.
Η ολοκλήρωση των ντραφτ, όμως, αναμένεται να επηρεάσει τον περεταίρω μεταγραφικό σχεδιασμό του Ρεθύμνου. Αρκετοί παίκτες που είχαν μείνει εκτός λίστας με την προοπτική να επιλεχθούν από κάποια ομάδα του NBA, τελικά δεν επιλέχτηκαν. Αυτή η κατηγορία των αθλητών κοιτάζει πλέον την προοπτική της Ευρώπης και δεν αποκλείεται οι Ρεθυμνιώτες να προσπαθήσουν να αποσπάσουν την υπογραφή κάποιου εξ αυτών.
Τέλος, όσο αφορά τους Έλληνες παίκτες που θα αποκτηθούν, οι περιπτώσεις που ενδιαφέρουν τους Ρεθυμνιώτες θα προχωρήσουν αφότου ολοκληρωθεί η επιλογή των Αμερικανών, που θα έχουν πρωταγωνιστικό ρόλο και την ερχόμενη χρονιά.