«Η Αλίκη στη χώρα των ερωτήσεων»
ΒΙΩΜΑΤΙΚΗ ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΗ ΤΗΣ ART THERAPY
Μια βιωματική προσέγγιση της Art Therapy θα πραγματοποιηθεί στο Ρέθυμνο, στο εργαστήρι «Τζεπέτο» στις 5, 6, 7 Ιουνίου, με εισηγητή τον Christophe de Vareilles*, ζωγράφο, art therapist, καθηγητή του INECAT (Institut National d’ Expression, de Création, d’ Art et Transformation, Paris).
Πρόκειται για ένα δημιουργικό εργαστήρι με θέμα το κενό, την πτώση και την ανακάλυψη/εξερεύνηση ενός «δεύτερου» κόσμου…
Μια έρευνα για το πώς καθώς μεγαλώνουμε διευρύνεται ο χώρος απώλειας κάθε σημείου αναφοράς, και πώς μέσα από την πτώση, παιδιά και ενήλικες, έχουμε μια ευκαιρία για να μεγαλώσουμε.
Κάθε φάση δουλειάς μοιράζεται σε τρεις χρόνους:
• Θεωρητική παρουσίαση.
• Κουβέντα πάνω στις εμπειρίες της ομάδας.
• Εικαστική δημιουργία με χρώματα και υλικά.
Καμία καλλιτεχνική δεξιότητα δεν είναι απαραίτητη. Το εργαστήρι θα πραγματοποιηθεί με παράλληλη μετάφραση από τα γαλλικά.
Περιορισμένος αριθμός συμμετεχόντων. Κρατήσεις – πληροφορίες στα τηλέφωνα: Ζωή Βλάσση 6977 655218, Νατάσα Ταπάκη 6948 389545, Κάκια Καλαντζίδου 6971 834666.
* Ο Christophe De Vareilles είναι εικαστικός καλλιτέχνης. Διευθύνει εργαστήρια υποστήριξης, συμβουλευτικής και εκπαίδευσης για εταιρείες ή ομάδες ατόμων που βρίσκονται σε επισφαλή κατάσταση. Επί δώδεκα χρόνια εργάστηκε στο Νοσοκομείο, στο τμήμα αλκοολογίας και απεξάρτησης, ενώ εδώ και μία δεκαπενταετία διδάσκει την πρακτική της υποστήριξης (Institut de Formacion Sociale, Παρίσι και Universidad Politecnica de Valencia, Ισπανία). Είναι πεπεισμένος ότι η δημιουργία είναι καταρχήν ένα ζήτημα άσκησης της ελευθερίας, ενώ παράλληλα αποτελεί έναν ιδιαίτερο χώρο εσωτερικής ανάπτυξης και ένα χρήσιμο εργαλείο για τη συμβουλευτική υποστήριξη.