Ένας αιώνας πιανιστικής τέχνης ξεδιπλώνεται σε ένα ρεσιτάλ πιάνου με ερμηνευτή τον Δημήτρη Μιμίδη, την Τετάρτη 29 Ιουνίου 2016 και ώρα 21:15 στην αίθουσα «Παντελής Πρεβελάκης»- (Ωδείο Ρεθύμνου).
Το ρεσιτάλ ξεκινάει με τρία έργα από τον μεγάλο Πολωνό συνθέτη του 19ου αιώνα F. Chopin. Ακολουθεί στο πρόγραμμά ένας ακόμα σπουδαίος συνθέτης του 19ου αιώνα, ο Ούγγρος F. Liszt, του οποίου η πιανιστική δεξιοτεχνία και η νέα χρήση του οργάνου τον καθιστούν τον πατέρα ίσως του σύγχρονου πιανιστικού στυλ.
Την σκυτάλη πήραν και προχώρησαν την τέχνη του πιάνου τρεις σπουδαίοι Ρώσοι πιανίστες και συνθέτες, οι οποίοι διέπρεψαν στις αρχές το 20ού αιώνα οι Alexander Scriabin, Sergei Rachmaninoff και Nikolai Medtner, οι οποίοι ήταν βαθιά επηρεασμένοι από τους Chopin και Liszt. Ο Scriabin χαρακτηρίστηκε μυστικιστής του πιάνου καθώς εξερεύνησε τα άκρα των χρωματικών δυνατοτήτων του οργάνου, όντας επηρεασμένος σε μεγάλο βαθμό από την ενασχόλησή του με τη θεολογία και τον μυστικισμό.
Από την άλλη ο Rachmaninoff ανέπτυξε ακόμα περισσότερο την τεχνική του οργάνου με σπουδαία πιανιστικά έργα και κονσέρτι. Ο Medtner ήταν νεότερος του Rachmaninoff και παρόλο που δεν είχε την προβολή και την αποδοχή των μεγάλων Ρώσων συνθετών της εποχής του, υπήρξε εξίσου σπουδαίος πιανίστας και συνθέτης με ένα μεγάλο αριθμό έργων στο βιογραφικό του.
Είσοδος: 7 ευρώ, φοιτητικό, μαθητικό 5 ευρώ.