Την Κυριακή 7 Αυγούστου θα διεξαχθούν τα «9α Μαράκεια», στο στάδιο «Μιχάλης Μαράκης» του Φουρφουρά. Οι αγώνες στίβου, στα πλαίσια των πολιτιστικών και αθλητικών εκδηλώσεων στη μνήμη του Μιχάλη Μαράκη, διοργανώνονται από τον Δήμο Αμαρίου, σε συνεργασία με τον ΑΟ Ψηλορείτη και συνδιοργανωτή τον ΟΚΑ Αρκάδι.
Οι δηλώσεις συμμετοχής έχουν ξεκινήσει και υποβάλλονται τηλεφωνικώς στο 2833340220. Μάλιστα, θα γίνονται δεκτές μέχρι και την ημέρα των αγώνων, στις 18:00 στο γήπεδο, όπου θα γίνεται και η παραλαβή των αριθμών.
Αναλυτικά το πρόγραμμα των αθλητικών εκδηλώσεων
Οι αθλητικές δραστηριότητες θα ξεκινήσουν στις 18:30, με τον δρόμο των 1.500μ. (Αγοριών και Κοριτσιών, γεννηθέντες/είσες από το 1999 έως και το 2002). Η εκκίνηση θα δοθεί στο πατρικό σπίτι του Μιχάλη Μαράκη, με τερματισμό στο Δημοτικό Στάδιο.
Στις 18:40 θα δοθεί η εκκίνηση στον δρόμο των 3.500μ. (Ανδρών και Γυναικών, γεννηθέντες/είσες μέχρι και το 1998). Οι δρομείς θα ξεκινήσουν από την Τοπική Κοινότητα «Πλατανίων», με τερματισμό το Δημοτικό Στάδιο «Μιχάλης Μαράκης».
Η «σκυτάλη», στις 19:00, θα περάσει στο μπαλάκι και στον δρόμο 50μ. εντός σταδίου, (αγοριών και κοριτσιών, γεννηθέντες/είσες από το 2003 έως και το 2008). Στις 19:00 θα ξεκινήσουν οι προσπάθειες στο Κρητικό βόλι (ανδρών, γεννηθέντες μέχρι και το 1998). Μετά το πέρας των αγώνων θα τελεστεί επιμνημόσυνη δέηση και θα εκφωνηθούν χαιρετισμοί.
Επίσης, θα απονεμηθούν κύπελλο στον πρώτο/η και μετάλλια στους τρεις πρώτους νικητές κάθε κατηγορίας δρόμου και στίβου. Ακόμα, αναμνηστικά διπλώματα σε όλους τους συμμετάσχοντες αθλητές.
Σύμφωνα με τους διοργανωτές και όσο αφορά την ιατρική εξέταση ικανότητας συμμετοχής: «Είναι υποχρεωτική και με ατομική ευθύνη των συμμετασχόντων θα υπογραφούν υπεύθυνες δηλώσεις, για δε τους ανήλικους με ευθύνη των γονέων – συνοδών τους. Οι διοργανωτές δεν φέρουν καμία ευθύνη σε περίπτωση προβλήματος υγείας των συμμετασχόντων».