Το 42ο Φεστιβάλ ΚΝΕ – Οδηγητή θα πραγματοποιηθεί στο Ρέθυμνο, στην Πλατεία Μικρασιατών, την Κυριακή 11 Σεπτέμβρη. Σε σχετική ανακοίνωση των τομεακών οργανώσεων Ρεθύμνου της ΚΝΕ αναφέρονται τα εξής:
«Το φεστιβάλ της ΚΝΕ και του «Οδηγητή» είναι η μεγάλη γιορτή της νεολαίας, των μαθητών, σπουδαστών, νέων εργαζομένων κι ανέργων, κάθε νέου που ονειρεύεται, αγωνιά για το μέλλον και διεκδικεί μία καλύτερη ζωή. Αποτελεί συνάντηση αγώνα, διασκέδασης, ψυχαγωγίας. Οι αθλητικές εκδηλώσεις, οι συναυλίες, τα μουσικο-θεατρικά αφιερώματα, η ανάδειξη και η στήριξη της νεανικής δημιουργίας, οι συζητήσεις, οι δεκάδες συλλογικές δραστηριότητες για μικρούς και μεγάλους είναι μερικά από τα κομμάτια που συνθέτουν το πάζλ του φεστιβάλ ΚΝΕ – «Οδηγητή»!
Το φεστιβάλ μας αποτελεί πλέον «θεσμό» για τη νεολαία, αντέχει στον χρόνο, ανανεώνεται και αναβαθμίζεται γιατί η «καρδιά» του είναι ο στόχος για τον οποίο παλεύουν το ΚΚΕ και η ΚΝΕ: Η νέα σοσιαλιστική κοινωνία. Παραμένει νέο γιατί απέναντι στο σημερινό γερασμένο εκμεταλλευτικό σύστημα προβάλλει τη μόνη πραγματική διέξοδο προς όφελος της νεολαίας: Την επαναστατική ανατροπή του καπιταλισμού και την οικοδόμηση της σοσιαλιστικής κοινωνίας.
Εμπνεόμαστε απ’ τους μεγάλους αγώνες του λαού μας και συνεχίζουμε μέχρι τη νίκη, την κατάργηση της εκμετάλλευσης ανθρώπου από άνθρωπο.
Φέτος τιμάμε τα 70 χρόνια από την ίδρυση του δημοκρατικού στρατού Ελλάδας, που η δράση του την περίοδο 1946-1949 αποτελεί μία από τις κορυφαίες εκδηλώσεις της ταξικής πάλης στην Ελλάδα κατά τον 20ο αιώνα.
Το φεστιβάλ της ΚΝΕ και του «Οδηγητή» αποτελεί εικόνα από το όμορφο μέλλον για το οποίο παλεύουμε! Στήνεται με το μεράκι, τη συλλογική, εθελοντική, σχεδιασμένη δουλειά χιλιάδων νέων. «Χορηγοί» του φεστιβάλ είναι οι χιλιάδες νέοι που το κάνουν γνωστό με όλους τους τρόπους όπου ζουν, μορφώνονται και δουλεύουν οι νέοι και οι νέες.
Έλα μαζί μας στον αγώνα για να κερδίσουμε τη ζωή που μας στερούν! Μαζί είμαστε πιο δυνατοί!
Πάρε μέρος στις εκδηλώσεις του 42ου φεστιβάλ ΚΝΕ-«Οδηγητή» την Κυριακή 11 Σεπτέμβρη στην Πλατεία Μικρασιατών».
Πρόγραμμα εκδηλώσεων
Κεντρική σκηνή από τις 19:30
– Ξενάγηση στην έκθεση με θέμα «70 Χρόνια ΔΣΕ. Η δράση του στην Κρήτη»
– Συναυλία με τους Αποσπερίτες
– Πολιτική Ομιλία από τον Γιάννη Χριστοφοράκη, μέλος του Γ.Π. Κρήτης της ΚΝΕ
– Συναυλία με τους ΑΛΜΑ
– Κρητικό γλέντι με τους Παπατζανή Γιάννη, Σιδέρη Δημήτρη, Καρούσο Φάνη, Φραγκάκη Αντώνη
Παιδότοπος από τις 18:30
– Παιχνίδια γνωριμίας
– Δραματοποιημένη παρουσίαση του παραμυθιού «Η μαύρη πεταλούδα»
– Μουσικές δραστηριότητες και ζωγραφική
– Κατασκευή αναμνηστικών με υλικά από το σπίτι-ανακυκλώσιμα
Ενδιαφέρουσες συζητήσεις στον χώρο του φεστιβάλ!
Στα θεματικά περίπτερα που θα υπάρχουν στον χώρο θα πραγματοποιηθούν συζητήσεις για νέους εργαζομένους, για φοιτητές και σπουδαστές με θέμα «Για ποιο σκοπό σπουδάζουμε; Η προοπτική της επιστήμης μας» και για μαθητές με θέμα «Τι σχολείο έχουμε ανάγκη σήμερα;».
Στον χώρο του φεστιβάλ θα λειτουργούν επίσης θεματικά ταμπλό, Βιβλιοπωλείο της σύγχρονης εποχής, ταβέρνα. Ξεχωριστό μέρος στο χώρο του φεστιβάλ θα έχει η έκθεση για τα 70 χρόνια από την ίδρυση του δημοκρατικού στρατού Ελλάδας.