Την Πέμπτη 9 Νοεμβρίου πρόκειται να γίνει, στο Τριμελές Πλημμελειοδικείο Ρεθύμνου, η εξ αναβολής δίκη τεσσάρων παιδιάτρων, οι τρεις εκ των οποίων του Γενικού Νοσοκομείου Ρεθύμνου και ο τέταρτος ιδιώτης, που κατηγορούνται για ανθρωποκτονία εξ αμελείας σχετικά με τον θάνατο ενός τετράχρονου αγοριού.
Το παιδί άφησε την τελευταία του πνοή τα ξημερώματα της 9ης Μαΐου 2014, λίγες ώρες μετά την εισαγωγή του στην παιδιατρική κλινική του Νοσοκομείου Ρεθύμνου κι ενώ για τρεις τουλάχιστον φορές την εβδομάδα που είχε προηγηθεί, επειδή το παιδί είχε εμέτους, ανορεξία και δυσκολία στην αναπνοή, οι γονείς του το είχαν μεταφέρει τόσο στα ΤΕΠ του Νοσοκομείου (δυο φορές), όσο και σε ιδιώτη παιδίατρο. Σε όλες τις περιπτώσεις οι γιατροί που εξέτασαν το τετράχρονο αγοράκι είχαν διαγνώσει ίωση και είχαν συστήσει στους γονείς, καθησυχάζοντάς τους ότι δεν έχει κάτι ανησυχητικό, να το πάρουν σπίτι.
Εν τέλει ύστερα από πέντε μέρες, την Πέμπτη 8 Μαΐου, το παιδί σε σοβαρή κατάσταση μεταφέρθηκε ξανά από τους γονείς του στο Νοσοκομείο και ύστερα από τις εργαστηριακές εξετάσεις που του έγιναν, εισήχθη στην παιδιατρική κλινική. Η κατάστασή του το βράδυ επιδεινώθηκε και ύστερα από λίγες ώρες, τα ξημερώματα της Παρασκευής 9 Μαΐου, το παιδί ξεψύχησε.
Ο θάνατος του παιδιού, σύμφωνα με ιατροδικαστική που είχε ορίσει ο Εισαγγελέας Ρεθύμνου, προήλθε από καρδιογενές σοκ εξαιτίας επιπλοκών πυώδους αμυγδαλίτιδας από την οποία έπασχε το τετράχρονο αγόρι.
Στάση εργασίας των γιατρών του Νοσοκομείου
Στάση εργασίας θα πραγματοποιήσουν οι γιατροί του Νοσοκομείου Ρεθύμνου την Πέμπτη, ημέρα της δίκης των παιδιάτρων, από τις 9 το πρωί έως τις 13:00.
Σύμφωνα με ανακοίνωση της ένωσης Γιατρών ΕΣΥ Ρεθύμνου η στάση εργασίας θα πραγματοποιηθεί ως ένδειξη συμπαράστασης στους παιδιάτρους και προκειμένου οι συνάδελφοι τους να βρεθούν στα δικαστήρια.