Την Τετάρτη 17 Ιανουαρίου στις 12:00, θα πραγματοποιηθεί η συνεδρίαση της Οικονομικής Επιτροπής του Δήμου Ρεθύμνου, τα μελή της οποίας θα κληθούν να κατακυρώσουν τον ανάδοχο, που θα αναλάβει την διαχείριση και λειτουργία του δημοτικού χώρου στάθμευσης στην πλατειά Τεσσάρων Μαρτύρων.
Στον υφιστάμενο διαγωνισμό πάντως, έχουν εκδηλώσει το ενδιαφέρον τους τρεις εταιρίες, από το Ρέθυμνο, την Καβάλα καθώς και μια μεγάλη εταιρία των Αθηνών, ενώ στόχος που έχει θέσει η δημοτική αρχή, είναι να προκύψει ο ανάδοχος μέχρι τα τέλη Ιανουαρίου, ώστε έπειτα από τις απαραίτητες εργασίες, ο χώρος να είναι διαθέσιμος το αργότερο έως το Φεβρουάριο και πριν από τις απόκριες.
Οι εργασίες που πρόκειται να γίνουν εντός του χώρου από τον ανάδοχο που θα αναλάβει, περιλαμβάνουν ασφαλτόστρωση, διαγράμμιση, εγκατάσταση φωτισμού, διαμόρφωση στις πύλες εισόδου και εξόδου, διαμόρφωση του κιόσκι και την τοποθέτηση νέου εξοπλισμού πληροφοριών, συστημάτων και αυτόματων πωλητών.
Σημειώνεται, ότι το τελικό ποσό του προϋπολογισμού είναι συνολικά 569.160 ευρώ μαζί με τον ΦΠΑ για τέσσερα χρόνια, δηλαδή έως το 2020.
Η διαχείρισή του χώρου από ιδιώτη, θα δώσει την δυνατότητα εξυπηρέτησης των πολιτών από τον δημοτικό χώρο στάθμευσης καθόλη την διάρκεια του 24ωρου.
Αναλυτικά, τα θέματα που θα συζητηθούν στην συνεδρίαση της επιτροπής είναι τα παρακάτω:
1) Λήψη απόφασης ψήφισης πίστωσης ποσού 100.000,00 ευρώ, για την εκτέλεση της εργασίας «Διαχείριση και Λειτουργία του υπαίθριου σταθμού αυτοκινήτων (Parking) επί της Πλατείας Τεσσάρων Μαρτύρων» έτους 2017 για τον Δήμο Ρεθύμνης.
2) Λήψη απόφασης έγκρισης πρακτικών για την Ανάδειξη Προσωρινού Αναδόχου του δημόσιου, διεθνή, ανοικτού ηλεκτρονικού διαγωνισμού εκτέλεσης της Εργασίας «Διαχείριση και λειτουργία του υπαίθριου σταθμού αυτοκινήτων (Parking) επί της Πλατείας τεσσάρων Μαρτύρων».
3) Ψήφιση πίστωσης για την «Σίτιση μαθητών Μουσικού Γυμνασίου και Λυκείου Ρεθύμνου» και για την «Προμήθεια Γάλακτος για το Εργατοτεχνικό Προσωπικό του Δήμου».
4) Λήψη απόφασης για την ψήφιση πίστωσης προμήθειας καυσίμων – λιπαντικών διαγωνισμού έτους 2016 – 2017.
5) Συγκρότηση τριμελούς επιτροπής για τον έλεγχο της απογραφής (φυσική καταμέτρηση) στις αποθήκες του Δήμου Ρεθύμνης με την έναρξη του οικονομικού έτους 2017.
6) Λήψη απόφασης για τον καθορισμό και την έγκριση των όρων της δημοπρασίας για την μίσθωση ιδιωτικού χώρου για τις ανάγκες στάθμευσης στην περιοχή του Πλατανιά.
7) Λήψη απόφασης για την ψήφιση πίστωσης ποσού 33.451,76 ευρώ για την εκτέλεση της υπηρεσίας «Παροχή Ταχυδρομικών Υπηρεσιών» του Δήμου Ρεθύμνης.
8) Ψήφιση πίστωσης για την χρηματοδότηση της Κοινωφελούς Επιχείρησης Δήμου Ρεθύμνης (ΚΕΔΗΡ), για το έτος 2017.
9) Ψήφιση πίστωσης για την επιχορήγηση του Ν.Π.Δ.Δ. «Κοινωνική Πολιτική και Μουσική Παιδεία Δήμου Ρεθύμνης», για το έτος 2017.
10) Λήψη απόφασης για ψήφιση πίστωσης ποσού 6.351,64 ευρώ για την προμήθεια «Προμήθεια ανταλλακτικών Η/Υ και ανταλλακτικών εκτυπωτών».
11) Λήψη απόφασης για ψήφιση πίστωσης ποσού 30.625,73 ευρώ για την προμήθεια «Προμήθεια Μελανιών και Τόνερ».
12) Λήψη απόφασης για ψήφιση πίστωσης ποσού 9.541,80 € για την προμήθεια «Προμήθεια Εκτυπώσεις – Εκδόσεις – Βιβλιοδετήσεις».
13) Εγκρίσεις δαπανών που αφορούν δημοσιεύσεις στις εφημερίδες.
14) Λήψη απόφασης για ψήφιση πίστωσης ποσού 73.800,00 ευρώ του συνοπτικού διαγωνισμού για την προμήθεια «Προμήθεια Ηλεκτρολογικού Υλικού».
15) Λήψη απόφασης για ψήφιση πίστωσης ποσού 29.946,00 ευρώ για την «Προμήθεια μικρού Φορτωτή Εκσκαφέα για καθαρισμό Δασικών Οδών».
16) Λήψη απόφασης για ψήφιση πίστωσης ποσού 29.204,84 ευρώ για την «Προμήθεια Μέσων Ατομικής Προστασίας και Ειδών Ατομικής Προστασίας για τους Δικαιούχους Εργαζομένους των Υπηρεσιών του Δήμου Ρεθύμνης».
17) Λήψη απόφασης για ψήφιση πίστωσης ποσού 14.823,00 ευρώ για την «Προμήθεια Ειδών καθαριότητας – Ευπρεπισμού απορριμμάτων και λοιπών αναλώσιμων ειδών Παντοπωλείου για τις ανάγκες των Υπηρεσιών του Δήμου Ρεθύμνης».
18) Λήψη απόφασης για ψήφιση πίστωσης ποσού 172.351,79 ευρώ για την «Προμήθεια Τεσσάρων Οχημάτων για τις ανάγκες του Δήμου Ρεθύμνης».
Σε περίπτωση κωλύματος, παρακαλούνται τα τακτικά μέλη της Οικονομικής Επιτροπής να ειδοποιήσουν εγκαίρως τους αναπληρωματικούς τους, προκειμένου να παρευρεθούν.