Στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα Παγκορασίδων Α’ και Παμπαίδων Α’ που πραγματοποιήθηκε στο Σχηματάρι, η ομάδα των κοριτσιών που απαρτιζόταν από τις Μαρίζα Κατριτζιδάκη, Δέσποινα Μιχελάκη, Εύα Παναγιωτάκη και Ηρώ Συνολάκη στον αγώνα σκυτάλης 4Χ80μ., κατέκτησε την 3η θέση με χρόνο 41’’68. Μάλιστα η ρεθυμνιώτικη ομάδα κατέλαβε την 2η θέση στη σειρά της. Το σημαντικό δε αυτής της προσπάθειας είναι ότι, ο χρόνος που έκαναν τα κορίτσια του προπονητή κ. Βυζιργιανάκη αποτελεί νέο ρεκόρ συλλόγου!
Η αισιοδοξία για το εγγύς μέλλον γίνεται ακόμη μεγαλύτερη από τη στιγμή που τα τρία από τα τέσσερα κορίτσια που ανήκουν σ’ αυτή την ομάδα, θα βρίσκονται και του χρόνου στην ίδια κατηγορία.
Οι γονείς των παιδιών, ο προπονητής του τμήματος και ο κ. Ασλανίδης που ήταν ο συνοδός της αποστολής, είχαν στήσει τη δική τους εξέδρα…
Θα πρέπει να επισημάνουμε ότι μαζί με τα τρία κορίτσια, είναι άκρως θετικό ότι οι μισοί αθλητές του συλλόγου απ’ αυτούς που έλαβαν μέρος στο πανελλήνιο πρωτάθλημα, θα παραμείνουν στα συγκεκριμένα τμήματα της ίδιας κατηγορίας για την επόμενη περίοδο, πράγμα που σημαίνει ότι το Αρκάδι προσβλέπει σε νέες επιτυχίες.
Γενικότερα πάντως, η παρουσία του πιο ιστορικού συλλόγου του Ρεθύμνου, ήταν για άλλη μια φορά αξιοπρόσεκτη συμμετέχοντας με 11 παιδιά στο σύνολο, 7 κορίτσια και 4 αγόρια.
Οι ομάδες που συμμετείχαν ήταν από Περιφέρεια Αττικής (Αθήνα), Πελοποννήσου και όλα τα νησιά Κρήτη, Δωδεκάνησα, Κυκλάδες.
Επρόκειτο για μια εμφάνιση που χαροποίησε ιδιαίτερα τους αθλητές και τις αθλήτριες για την πρόοδο που έχουν σημειώσει.
Ανάμεσα στα παιδιά, υπήρξαν και κάποια που ήταν άπειρα κι έζησαν με ξεχωριστό τρόπο όλο αυτό το ταξίδι. Παρ’ όλο που το επίπεδο κι ο ανταγωνισμός έθεσαν τον πήχη πολύ ψηλά, τα παιδιά αυτά, αντεπεξήλθαν της πίεσης και του άγχους και αγωνίστηκαν με διάθεση και θάρρος. Έδειξαν ότι διαθέτουν ταλέντο, έχουν χαρακτήρα και μπορούν βάσιμα να πετύχουν τους στόχους τους και τις προσωπικές τους επιδιώξεις.
Περνώντας καθαρά στο αγωνιστικό μέρος, την 7η θέση κατέκτησαν στις σκυτάλες των 4Χ80μ. των αγοριών οι Ευθύμης Πετρουλάκης, Αγάπιος Σαββίδης, Βαγγέλης Σαββίδης και Βαγγέλης Καραϊσκάκης. Τα παιδιά έκαναν πολύ καλό χρόνο στον τελικό με 38’’94 γεγονός που αποτελεί νέο ρεκόρ συλλόγου.
Στα 4Χ300μ. των κοριτσιών με επίδοση στον τελικό 3’07’’58. οι Γεωργία Ταταράκη, η Εύα Παναγιωτάκη, η Εμμανουέλα Μιχελάκη και η Μαρία Τζίτζικα συμμετείχαν στον τελικό φτάνοντας στην 7η θέση.
Στα ατομικά αγωνίσματα, την 9η θέση στα 150μ. αγοριών κατέλαβε ο Αγάπιος Σαββίδης με χρόνο 18’’03 (κι αυτός πέτυχε νέο ατομικό ρεκόρ). Επίσης στα 80μ. κοριτσιών η Δέσποινα Μιχελάκη αγωνίστηκε το πρωί των αγώνων στον προκριματικό σημειώνοντας 10’’80 και το απόγευμα στον τελικό βελτίωσε την επίδοσή της με 10’’69, παίρνοντας την 11η θέση (νέο ατομικό ρεκόρ).
Τέλος την 12η θέση στα 150μ κοριτσιών κατέλαβε η Ηρώ Συνολάκη με 19’’96 (σημειώνοντας νέο ατομικό ρεκόρ) και την 14η θέση στα 80μ αγοριών ο Βαγγέλης Καραϊσκάκης με χρόνο 10’’21 (πετυχαίνοντας κι αυτός με τη σειρά του νέο ατομικό ρεκόρ).
Στη βαθμολογία τα αγόρια και τα κορίτσια συγκέντρωσαν 17 και 35 βαθμούς αντίστοιχα. Τα αγόρια κατέλαβαν την 29η θέση σε σύνολο 64 ομάδων και τα κορίτσια την 17η θέση σε σύνολο 76 ομάδων.
Θα πρέπει να σημειώσουμε ότι υπήρξαν και σωματεία τα οποία δεν βαθμολογήθηκαν καθόλου.