Δεν μένει σε μια απλή συμμετοχή στην Γ’ Εθνική κατηγορία. Θέλει η επιστροφή του και η παρουσία του στον Κρητικό όμιλο της 4ης ιεραρχικά Πανελλήνιας κατηγορίας των ποδοσφαιρικών πρωταθλημάτων να έχει την ανταγωνιστικότητα που αρμόζει στην ιστορία του και να δώσει το δικό του «χρώμα», το κυανόλευκο σε μια σεζόν που αναμένεται να έχει κάτι το ξεχωριστό στα δρώμενα της μεγαλονήσου.
Ο Ρεθυμνιακός αποφάσισε να αποτελέσει την «φανέλα με το 9» των ομάδων που θα απαρτίσουν το γκρουπ των εκπροσώπων της Κρήτης στα μικρά «σαλόνια» και θέλει το αγωνιστικό του… γίγνεσθαι να προσδώσει έναν διαφορετικό τόνο στους τάπητες και των τεσσάρων νομών της «λεβεντογέννας». Κι όλα αυτά έστω και αν αποτελούν μια «πηγή» για μπόλικο ξενύχτι και ακόμη περισσότερες ώρες κατανάλωσης σε προγραμματισμό και προετοιμασία, αναμφίβολα οι «κυανόλευκοι» γνωρίζουν πολύ καλά ότι «τι ο πόνος μπροστά στα κάλλη». Και τα «κάλλη» που θέλουν δεν είναι μεγαλεπήβολα και πάνω από τα όριά τους. Θέλουν μια παρουσία βάση δυνατοτήτων και χωρίς αστήρικτες πιθανότητες υποστήριξης στόχων.
Έτσι λοιπόν φροντίζουν με κάθε ευκαιρία να «ζυγίζουν» δυνατότητες και να προσθέτουν τα απαραίτητα εκείνα κομμάτια που θα συνθέσουν το κατάλληλο «παζλ» που θα αποτελέσει την πιο αρμονική εικόνα στην αποδοχή της πρόκλησης-πρόσκλησης της συμμετοχής στις Εθνικές κατηγορίες.
«Ανυψώθηκε» με Μπούσδρα…
Οι «κυανόλευκοι» ήδη απέκτησαν πολύτιμους πόντους ύψους με την επίσημη και βάσει της ανακοίνωσής τους προσθήκης του Βασίλη Μπούσδρα στον πιο κεντρικό «γεωγραφικά» χώρο της άμυνάς τους. Ο 23χρονος στόπερ, με εμπειρία από την Αναγέννηση Καρδίτσας της Football League, ήδη έχει γνωρίσει με τον πιο χαρακτηριστικό τρόπο την ζέστη της Κρήτης και έχει παράλληλα με αρκετά «κιλά», δώσει με τον πιο χαρακτηριστικό τρόπο δείγματα «γραφής» των δυνατοτήτων του στην εξουδετέρωση κάθε απειλής για την άμυνα την οποία υπερασπίζεται στις προπονήσεις του βασικού σταδίου προετοιμασίας του Ρεθυμνιακού. Ήδη από τις πρώτες κιόλας προπονήσεις της ομάδας της Σοχώρας «κέρδισε» τους ανθρώπους της με την αγωνιστική εικόνα του, ενώ διατηρώντας χαμηλούς τόνους δείχνει έτοιμος να την βοηθήσει στην νέα της προσπάθεια.
Το βιογραφικό του είναι αρκετό, βάσει και της ηλικίας του για να αποδείξει ότι οι άνθρωποι του Ρεθυμνιακού κινούνται εκεί που πρέπει για την ενίσχυση της ομάδας. Σύμφωνα με αυτό η πορεία του υψηλόσωμου σεντέρ μπακ περιλαμβάνει:
2005-2011 – Τμήματα υποδομής ΑΟ Σελλάνων
2011-2015 – ΑΟ Σελλάνων (Α’ ΕΠΣ Καρδίτσας)
2016-2017 – ΑΟ Σελλάνων (Α’ ΕΠΣ Καρδίτσας – Κατάκτηση πρωταθλήματος)
2017-2018 – Αναγέννηση Καρδίτσας (Football League)
2018-2019 – ΑΟ Σελλάνων (Γ’ Εθνική κατηγορία)
Η επίσημη ανακοίνωση του Ρεθυμνιακού λίγο μετά την σύναψη της συνεργασίας με τον Βασίλη Μπούσδρα ήταν: «Το Δ.Σ. του Α.Ο. Ρεθυμνιακός, ανακοινώνει την απόκτηση του ποδοσφαιριστή Μπούσδρα Βασίλειου. Ο γεννημένος στις 22 Φεβρουαρίου 1996 εξελίξιμος παίκτης, έχει ύψος 1.93 εκ. και αγωνίζεται στην θέση του στόπερ. Έχει αγωνιστεί με την Αναγέννηση Καρδίτσας στην Football league και το Κύπελλο Ελλάδας, όπως και με τον ΑΟ Σελλάνων, από τον οποίο ξεκίνησε την ποδοσφαιρική του καριέρα, στο πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής.
Τον καλωσορίζουμε στην οικογένεια του Α.Ο. Ρεθυμνιακού και του ευχόμαστε καλή ποδοσφαιρική χρονιά με υγεία. Είμαστε πεπεισμένοι ότι με το ταλέντο και την εμπειρία του θα μας βοηθήσει στην πραγματοποίηση των στόχων μας».
Β. Μπούσδρας: «Καλό κλίμα και συνολική προσπάθεια»
Σύντομες αλλά και ουσιαστικές ήταν και οι δηλώσεις του ιδίου ως παίκτης πλέον του Ρεθυμνιακού. Ο 23χρονος στόπερ τόνισε: «Είμαι χαρούμενος που βρίσκομαι στην ομάδα του Ρεθυμνιακού. Ευχαριστώ τη διοίκηση της νέας μου ομάδας που με εμπιστεύτηκε και υπόσχομαι ότι θα δώσω τον καλύτερο εαυτό μου για να πετύχουμε όλοι μαζί τους στόχους μας.
Συνάντησα ένα πολύ καλό κλίμα, που αποτελεί σημαντικό παράγοντα για την επίτευξη θετικών αποτελεσμάτων. Εύχομαι και ελπίζω με την συνολική προσπάθεια η ομάδα μου να πετύχει τους στόχους της».
Ανακοίνωσε και Ψωρογιάννη
Παράλληλα με τον Βασίλη Μπούσδρα, οι «κυανόλευκοι» ανακοίνωσαν και την προσθήκη του Γιώργου Ψωρογιάννη στο δυναμικό τους. Ο γεννημένος στις 13 Ιουλίου 2001 ακραίος μπακ-χαφ που μπορεί να αγωνίζεται με την ίδια άνεση και στις δυο πτέρυγες, έχει ήδη δώσει πολύ καλά δείγματα στους ανθρώπους του Ρεθυμνιακού, με αποκορύφωμα το 4ο γκολ που πέτυχε στο πρόσφατο φιλικό μονταρίσματος με τον Ποσειδώνα Γερανίου (6-1). Ο ταλαντούχος μπακ αποτελεί το 8ο νέο πρόσωπο στην Σοχώρα και αναμένεται να αποδειχθεί μια ακόμη καλή λύση για τον Νίκο Καραδάκη. Η ποδοσφαιρική «παρακαταθήκη» του:
2016-2017 – Τμήματα υποδομής ΠΑΣ Λαμίας
2017 – 2018 – Κ17 ΠΑΣ Λαμίας (Super League)
2018-2019 – Κ19 ΠΑΣ Λαμίας (Super League)
Η ανακοίνωση του Ρεθυμνιακού για τον Γιώργο Ψωγογιάννη: «Το Δ.Σ. του Α.Ο. Ρεθυμνιακός ανακοινώνει την έναρξη της συνεργασίας του με τον ταλαντούχο μπακ Ψωρογιάννη Γιώργο. Ο γεννημένος στις 13 Ιουλίου 2001 αμυντικός, μπορεί να αγωνιστεί και ως αριστερός και ως δεξιός οπισθοφύλακας, με την ίδια ικανότητα και έχει φορέσει την φανέλα του ΠΑΣ Λαμίας στις Κ-17 και Κ-19 των πρωταθλημάτων της Super League.
Του ευχόμαστε καλή αγωνιστική χρονιά με υγεία και είμαστε πεπεισμένοι ότι θα μας βοηθήσει στην επίτευξη των στόχων μας».
Γιώργος Ψωρογιάννης: «Πρόκληση για εμένα»
Ο ίδιος λίγο μετά την συμφωνία του με την διοίκηση του Ρεθυμνιακού, τόνισε στις πρώτες του δηλώσεις, ως «κυανόλευκος»: «Η εμπιστοσύνη που μου έδειξαν οι άνθρωποι του Ρεθυμνιακού με έκανε χαρούμενο για το ότι θα μπορώ να προσφέρω και εγώ σε αυτή την προσπάθεια.
Η παρουσία μου ως μέλος αυτής της ομάδας στην Γ’ Εθνική κατηγορία, είναι πρόκληση για μένα. Θα προσπαθήσω ώστε η νέα μου ομάδα να πετύχει τους στόχους της».