Τα… δόντια της έδειξε η Ακαδημία, στέλνοντας ηχηρό μήνυμα πως και φέτος θα διεκδικήσει την κατάκτηση του πρωταθλήματος. Οι Ρεθεμνιώτες έσπασαν το αήττητο της Μεσσαράς, επικράτησαν με 50-38 και πλέον βρίσκονται στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα του ανδρικού πρωταθλήματος μπάσκετ της ΕΚΑΣΚ.
Το συγκρότημα του Βαγγέλη Θεοδωρουλάκη απέδειξε πως του αρέσουν τα ντέρμπι. Παιχνίδια ξεχωριστής βαθμολογικής και ψυχολογικής σημασίας. Ναι είναι η 6η αγωνιστική, αλλά το παγκρήτιο πρωτάθλημα δεν είναι δα και κανένας ατελείωτος «μαραθώνιος». Με τα δεδομένα που έχουν διαμορφωθεί μέχρι τώρα, κάθε ντέρμπι κορυφής είναι ικανό να κρίνει την πρωτιά και το πλεονέκτημα έδρας. Όχι και άσχημα, λοιπόν, για την Ακαδημία που όχι μόνο κέρδισε, αλλά το έκανε και με 12 πόντους διαφορά (50-38).
Το θέαμα και το ποιοτικό μπάσκετ πέρασαν σε δεύτερη μοίρα, με την Ακαδημία να παρουσιάζεται πάρα πολύ καλά διαβασμένη. Δεν άφησε το Δειλινό να κάνει το παιχνίδι του και δη να ανοίξει το σκορ. Μέσα σ’ όλα, ο Βαγγέλης Θεοδωρουλάκης είχε να διαχειριστεί και την απουσία του Σταράκη στα γκαρντ.
Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν καλύτερα και 5 πόντους του Παπαδάκη έκαναν το 2-5. Ο Σκεμπής με τρίποντο ισοφάρισε σε 7-7 και ο Χρυσουλάκης με τον ίδιο τρόπο έκανε το 10-7 στο 1’29”. Η 1η περίοδος έκλεισε στο 10-12 και όλα συνηγορούσαν σ’ ένα πραγματικό ντέρμπι για σκληρά νεύρα.
Έτσι και έγινε. Παντέρης και Σκεμπής και τρίποντα έκαναν το 15-17, για να ισοφαρίσει ο Χρυσουλάκης σε 17-17. Η άμυνα της Ακαδημίας ήταν προσαρμοσμένη πάνω στον Δαγαλάκη, που μετά από πάρα πολλή ώρα πέτυχε τους πρώτους πόντους του για το 19-19. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε στο 21-23.
Το καλώς εννοούμενο μπασκετικό ξύλο έδινε και έπαιρνε. Ο Μπελεφάντης πέτυχε ένα τρίποντο για το 24-25 και με «γκολ φάουλ» έκανε το 27-25 στα 4’30” πριν το φινάλε της 3ης περιόδου. Οι δύο ομάδες σκόραραν… με το σταγονόμετρο, προϊόν των σκληρών αμυνών και φυσικά της μεγάλης αστοχίας από κοντινή, μέση και μακρινή απόσταση. Με 4 πόντους του Λαγουδάκη ολοκληρώθηκε το 3ο δεκάλεπτο, με την Ακαδημία να προηγείται με 32-20.
Άμυνα για σεμινάριο από την Ακαδημία και παράλληλα επιθετικό «ξέσπασμα»
Οι γηπεδούχοι… πάτησαν γκάζι στο κατάλληλο σημείο. Ο Σκεμπής έκανε το 37-32, για να ακολουθήσουν ισάριθμα κλεψίματα και λέι από τους Χρυσουλάκη-Σκεμπή για το 42-32 στα 2’45”. Οι Ρεθεμνιώτες εκτόξευσαν την διαφορά σε διψήφιο αριθμό και πλέον τίποτα δεν τους σταματούσε.
Η άμυνά τους ήταν πραγματικά για σεμινάριο. Πίεση πάνω στην μπάλα, βοήθειες και πολλή ενέργεια συνέθεσαν το ανασταλτικό σκηνικό για τους γηπεδούχους. Οι παίκτες του Βαγγέλη Θεοδωρουλάκη είχαν κρατήσει την Μεσσαρά στους 2 μόλις πόντους για 8’30”. Και όταν βρήκε σκορ, το έκανε από την γραμμή των βολών για το 46-34 στο 1’30” πριν το φινάλε. Ο Χατζηκωνσταντίνου με τρίποντο ανέβασε την διαφορά στην μεγαλύτερη τιμή της στο ματς και δη στο +15 (50-35), για να έρθει ο Παπαδάκης να διαμορφώσει το τελικό 50-38.
Η Ακαδημία ανάγκασε την Μεσσαρά στην 1η ήττα, με τους Ρεθεμνιώτες να πανηγυρίζουν την 4η συνεχόμενη, την 2η εντός έδρας και την 5η συνολικά νίκη τους στο πρωτάθλημα.
Διαιτητές: Μπανασάκης, Μαραγκάκης.
Τα δεκάλεπτα: 10-12, 21-23, 32-30, 50-38
ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΡΕΘΥΜΝΟΥ (Βαγγέλης Θεοδωρουλάκης): Παπαδογιαννάκης 3, Τελλίδης 2, Σκεμπής 12(2), Χρυσουλάκης 18(1), Παττακός, Λαγουδάκης 2, Χατζηκωνσταντίνου 4, Κατσαβίδης, Θεργιάκης, Μπελεφάντης 9(1).
ΜΕΣΣΑΡΑ (Νασούφης): Σταθοράκης, Τζωρτζακάκης, Παπαδάκης 8(1), Κολουντζάκης, Δ. Δαριβιανάκης, Παντέρης 10(2), Δαγαλάκης 9, Μακράκης, Αναστασάκης 9(1), Ε. Δαριβιανάκης, Πατεράκης, Στεφανουδάκης 2.
Βαγγέλης Θεοδωρουλάκης: «Δείξαμε χαρακτήρα»
Ο προπονητής της Ακαδημίας, με δηλώσεις του στα «Ρ.Ν.», στάθηκε στους τομείς που έδωσαν την νίκη στην ομάδα του, ευχαρίστησε τον κόσμο για την παρουσία του και έδωσε «σύνθημα» νίκη στην Ιεράπετρα, παρά τις πολλές και σημαντικές απουσίες.
«Δείξαμε μεγάλη θέληση στο παιχνίδι με την Μεσσαρά. Ήμασταν προσηλωμένοι στο πλάνο που είχαμε θέσει πριν το ματς, το τηρήσαμε και δείξαμε χαρακτήρα. Ειδικά στο αμυντικό κομμάτι. Χαρακτηριστικό είναι πως δεχτήκαμε μόλις 15 πόντους σε ολόκληρο το 2ο ημίχρονο. Μπορεί να είχαμε ορισμένα προβλήματα στην επίθεση, αλλά κερδίσαμε το ματς από την άμυνα και συνεχίζουμε την προσπάθειά μας.
Ευχαριστούμε τον κόσμο που μας στήριξε για ακόμα μία φορά με την παρουσία του. Ήταν θετική έκπληξη για εμάς η πολυάριθμη παρουσία του και πραγματικά μας βοήθησε πάρα πολύ. Τον θέλουμε δίπλα μας και πιστεύουμε πως θα μας στηρίξει και στα επόμενα παιχνίδια, μιας και έχουμε δρόμο μπροστά μας.
Από κει και πέρα, στρέφουμε την προσοχή μας στο δύσκολο εκτός έδρας παιχνίδι που έρχεται. Αντιμετωπίζουμε την Ιεράπετρα, έχοντας και πολλές απώλειες. Οι Παπαδογιαννάκης, Σταράκης, Παριανός και Δουλγεράκης είναι τραυματίες, ενώ ο Λαγουδάκης θα λείψει λόγω υποχρεώσεων. Πρόκειται για 5 σημαντικές απουσίες, αλλά δεν μπορούμε να κάνουμε διαφορετικά. Πάμε για τη νίκη και θα παλέψουμε για να την πάρουμε».
Τα αποτελέσματα της 6ης αγωνιστικής
Δειλινό – Αναγέννηση 68-60
Νέοι Εργοτέλη – Ιεράπετρα (αναβλήθηκε)
Χάνδακας – Πεδιάδα 39-71
Ακαδημία Ρεθύμνου – Μεσσαρά 50-38
Η βαθμολογία
Θ. Ομάδα Βαθμοί Αγ. Ν.-Η. Πόντοι
1. Ακαδημία 11 6 5-1 350-330
2. Μεσσαρά 11 6 5-1 354-307
3. Δειλινό 10 6 4-2 421-363
4. Πεδιάδα 9 6 3-3 347-271
5. Χάνδακας 9 6 3-3 314-378
6. Ιεράπετρα* 7 5 2-3 261-288
7. Νέοι Εργοτέλη* 6 5 1-4 308-332
8. Αναγέννηση 6 6 0-6 286-402
Η επόμενη (7η) αγωνιστική (6/12)
Αναγέννηση – Νέοι Εργοτέλη
Ιεράπετρα – Ακαδημία
Πεδιάδα – Δειλινό
Μεσσαρά – Χάνδακας