Στη λογική αυτή εντάσσεται και το άρθρο του κ. Πελαντάκη που δημοσιεύτηκε στα «Ρ.Ν.» της Τρίτης 5/3/2013, όπου εκτός από το πόσο συμφέρον για τον τόπο είναι οι ΑΠΕ προβαίνει και σε χωροταξικές υποδείξεις για το που ακριβώς θα πρέπει να τοποθετηθούν οι ανεμογεννήτριες!
Ο κ. Πελαντάκης λοιπόν αγνοεί (;) πάρα πολλά θέματα τα οποία έχουν κατά καιρούς δημοσιοποιηθεί από όσους ευαισθητοποιημένους ΕΝΕΡΓΟΥΣ πολίτες δεν δέχονται να παραδώσουν τα βουνά, τα δάση και το νερό της Κρήτης.
Αγνοεί (;) ότι η εγκατάσταση ανεμογεννητριών ύψους περίπου 180 μέτρων με φτερωτές 52 μέτρων χρειάζονται, η κάθε μια, βάση από μπετόν εμβαδού ΜΙΣΟΥ ΓΗΠΕΔΟΥ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟΥ και βάθος 3-5 μέτρων…
Αγνοεί (;) ότι η λειτουργία τέτοιων τεράστιων ανεμογεννητριών εμποδίζει τη συσσώρευση χιονιού σε απόσταση ενός χιλιομέτρου και άρα λιγοστεύει τον υδροφόρο ορίζοντα και οδηγεί προς ερημοποίηση των περιοχών που έχουν τοποθετηθεί…
Αγνοεί (;) ότι χιλιάδες στρέμματα πολύτιμης βλάστησης αποψιλώνονται, για να καλυφθούν με εκατομμύρια κυβικά μπετόν και τα σίδερα των γιγάντιων αιολικών, υβριδικών, φωτοβολταϊκών και ηλιοθερμικών σταθμών.
Αγνοεί (;) ότι όπου υπάρχουν επιφανειακά και υπόγεια νερά θα κατασκευασθούν αντλησιοταμιευτήρες χωρητικότητας χιλιάδων κυβικών, με στόχο τον έλεγχο του πολυτιμότερου κοινού αγαθού, το νερό. Οι μεθοδεύσεις σταδιακής ιδιωτικοποίησης του νερού -και εδώ στην Κρήτη- δε θα πρέπει να μας αφήνουν ανυποψίαστους.
Αγνοεί (;) ότι με τη χρήση ανεμογεννητριών οι οποίες είναι ΑΣΤΑΘΟΥΣ ΤΑΣΗΣ η αναγκαιότητα εργοστασίων της ΔΕΗ με εκπομπές διοξειδίου του άνθρακα όχι μόνο δεν μειώνεται αλλά αυξάνεται τουλάχιστον κατά ένα εδώ στη Κρήτη για να μπορεί να φεύγει το ρεύμα με τα καλώδια που θα ποντίσουν.
Αγνοεί (;) ότι όσοι έχουν επενδύσει και ζουν από τον τουρισμό θα υποστούν μια ισοπεδωτική καταστροφή από την άρνηση των τουριστών να κάνουν διακοπές σε ένα τόπο – πολύμπριζο.
Αγνοεί (;) τις μεθοδεύσεις αρπαγής της γης με αποχαρακτηρισμούς από ιδιωτικές σε δασικές και την ολοκληρωτική απελευθέρωσής τους με αιχμή του δόρατος το δασαρχείο συνεπικουρούμενο από όλες τις υπόλοιπες υπηρεσίες που εμπλέκονται (αρχαιολογία, περιφέρεια κλπ.).
Αγνοεί (;) τον μαρασμό του πρωτογενή τομέα της κτηνοτροφίας από τη στιγμή που από τους βοσκούς θα έχουν αφαιρεθεί μεγάλα τμήματα γης είτε με τη διάνοιξη δρόμων-αεροδρομίων πάνω στα βουνά είτε με την εγκατάσταση «πάρκων» και τον περιορισμό της πρόσβασης.
Επί προσθέτως αλλάζει το ιδιοκτησιακό καθεστώς της γης. Και η γη περιέρχεται στην κυριότητα των πολυεθνικών, επομένως και οι κτηνοτρόφοι στερούνται του δικαιώματος της βόσκησης των ποιμνίων τους στο χώρο αυτό.
Αγνοεί (;) ότι στην επαρχία από όπου κατάγεται (Άγιος Βασίλειος) έχει αδειοδοτηθεί η εγκατάσταση πάνω από 100 ανεμογεννητριών και το εφιαλτικό σενάριο της ολοκληρωτικής καταστροφής ιστορικών τόπων όπως ο Τσιλίβδικας, ο Κρυονερίτης το Άγιο Πνεύμα στο Ροδάκινο αλλά και αλλού, ΘΑ ΕΙΝΑΙ Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΜΕΡΑ ΤΗΣ «ΑΝΑΠΤΥΞΗΣ»…
Αγνοεί (;) τους τρόπους και τις μεθοδεύσεις των επενδυτών-κατακτητών που τάζουν θέσεις εργασίας, λεφτά, δώρα κλπ. με σκοπό να διαιρέσουν τις τοπικές κοινωνίες, να βάλουν ολόκληρα χωριά να αντιμάχονται και ανενόχλητοι να προχωρήσουν στους σχεδιασμούς τους.
Αγνοεί (;) ότι ύστερα από κάποια χρόνια που οι επενδυτές-κατακτητές θα βρουν αλλού πιο συμφέρουσες τιμές, εδάφη κλπ. θα σηκωθούν να φύγουν εγκαταλείποντας πίσω τους τόνους άχρηστα σίδερα και καταστρεμμένα τοπία που δεν πρόκειται να επανέλθουν ΠΟΤΕ…
Αγνοεί (;) ότι οι δύο αντλησιοταμιευτήρες που θα κατασκευαστούν στον Κρυονερίτη πάνω από το Ροδάκινο χωρητικότητας 174.000 κμ. ο ένας και 156,000 ο άλλος κατασκευάζονται ΠΑΝΩ σε δύο σημεία όπου το βουνό έχει νερά… τυχαίο;;; Έχει προσέξει κανείς ότι το Ροδάκινο ΔΕΝ αναγράφεται στον χάρτη της ΡΑΕ (Ρυθμιστική Αρχή Ενέργειας) όπου σημειώνονται όλες οι εγκαταστάσεις που έχουν αδειοδοτηθεί ή θα αδειοδοτηθούν; Και γιατί δεν αναγράφεται;;; Γιατί σε περίπτωση σπασίματος των αντλησιοταμιευτήρων το χωριό θα πάψει να υφίσταται…
Πρέπει να γίνει λοιπόν ξεκάθαρο σε όλους μας:
Η εγκατάσταση αιολικών πάρκων, φωτοβολταϊκών πάρκων και υβριδικών στα βουνά μας ΔΕΝ θα προσφέρει οφέλη στον κόσμο, όσο και αν από τις πολυεθνικές εταιρίες και τα εγχώρια παπαγαλάκια τους διατυμπανίζεται το αντίθετο. Ούτε φθηνότερο ρεύμα θα αποκτήσουμε, ούτε πιο καθαρό περιβάλλον, ούτε θέσεις εργασίας θα προκύψουν (πέρα από 300 συνολικά σε όλη τη Κρήτη θέσεις φυλάκων, που ήδη οι εταιρίες τάζουν για να κάμψουν τις όποιες αντιδράσεις).
Οι ΑΠΕ βιομηχανικής κλίμακας ΔΕΝ πρόκειται να εξυπηρετήσουν ούτε κατ’ ελάχιστον τον τόπο τον οποίο καταστρέφουν. Στην Κρήτη, ένα μέρος μόνο των επενδύσεων που ενέκρινε η αρμόδια διυπουργική επιτροπή θα αποδώσει συνολική ισχύ 6.500 MW, ενώ οι ενεργειακές ανάγκες του νησιού δεν ξεπερνούν στο σύνολό τους τα 750MW. Στόχος είναι όλη αυτή η ενέργεια να μεταφερθεί με καλώδιο στην ηπειρωτική Ελλάδα, για να καταλήξει στην Ευρώπη. Η Κρήτη καλείται να «σταυρωθεί» για χάρη των ανήλιαγων συνευρωπαίων.
Το φυσικό περιβάλλον της Μεγαλονήσου είναι μοναδικό. Διακρίνεται για την πλούσια χλωρίδα και πανίδα και τη μεγαλειώδη εναλλαγή των φυσικών της καλλονών. Πράγματι έχουν καταγραφεί 1.800 περίπου φυτικά είδη από τα οποία το 10% είναι ενδημικά. Πολλά από τα ενδημικά αυτά είδη χαρακτηρίζονται ως στενοενδημικά. Το απομονωμένο της Κρήτης βοήθησε επίσης και στη διατήρηση της έντονης γενετικής διαφορετικότητας και της στενοενδημικότητας της πανίδας. Επιπλέον υπάρχουν πάνω από 2.000 σπήλαια, θεματοφύλακες της ιστορίας και του μύθου και 250 χιλιοτραγουδισμένα φαράγγια. Μόνο στην Περιφερειακή Ενότητα των Χανίων συναντάει κανείς γύρω στα 68 πανέμορφα φαράγγια. Το Ευρωπαϊκό οικολογικό δίκτυο Natura 2000 βρέθηκε σε πολύ δύσκολη θέση στην προσπάθεια ένταξης των περιοχών της Κρήτης. Δεν ήξερε ποια περιοχή έπρεπε να συμπεριλάβει και ποια να αφήσει εκτός. Κι αυτό γιατί η μια περιοχή ήταν καλύτερη από την άλλη. Με απλά λόγια το φυσικό περιβάλλον της Κρήτης αποτελεί ιδιαιτερότητα και εγκλείει εύθραυστα σε οποιαδήποτε μη ελεγχόμενη έξωθεν παρέμβαση οικοσυστήματα.
Τα κολοσσιαία αιολικά πάρκα θα προκαλέσουν μεγάλες και μη αναστρέψιμες αλλοιώσεις στο φυσικό περιβάλλον της Κρήτης, με πολλαπλές παράπλευρες οικονομικά, οικολογικά και κοινωνικά δυσμενείς επιπτώσεις.
Οι χωματουργικές παρεμβάσεις θα βοηθήσουν στη διάβρωση του εδάφους με κίνδυνο να απομακρυνθεί το αβαθές ωφέλιμο επιφανειακό εδαφόστρωμα και στην εξαφάνιση της φτωχής λόγω υψομέτρου φυτικής εδαφοκάλυψης. Το γεγονός αυτό διαχρονικά θα αλλοιώσει τη φυσιογνωμία της φυτοκοινωνίας και θα επιδεινώσει το φαινόμενο της ερημοποίησης, που απειλεί σε έντονο βαθμό τα βουνά της Κρήτης. Επιπλέον η απογύμνωση της επιφάνειας του τοπίου θα περιορίσει ακόμα περισσότερο την υποβαθμισμένη βοσκοϊκανότητά του. Δεν αποκλείεται βέβαια και το ενδεχόμενο της απαγόρευσης της βόσκησης εξαιτίας της ανάγκης ανάπλασης της καταστραμμένης βοσκήσιμης βλάστησης. Κι ακόμα η επιβάρυνση του τοπίου με χιλιάδες τόνους τσιμέντου μπορεί να προκαλέσει ρωγμές στο μητρικό πέτρωμα και να αλλάξει τις υπόγειες φυσικές υδρολογικές διαδρομές. Κάτι τέτοιο συνέβη σε περιοχή της Αγγλίας με την εγκατάσταση αιολικού πάρκου με ανεμογεννήτριες ύψους 50 μέτρων.
Τέλος ο συνδυασμός του αιολικού πάρκου με υδροδυναμικά με νερό από γεωτρήσεις συστήματα αποθήκευσης της ενέργειας θα επιφέρει σοβαρή διαταραχή στο υδρογεωολογικό δυναμικό της περιοχής.
Ενάντια στις Β-Απε
e-mail επικοινωνίας:prokresistance@yahoo.gr