Τη Δευτέρα στις 16:30 συνεδριάζει το Περιφερειακό Συμβούλιο Κρήτης. Τα θέματα της ημερήσιας διάταξης είναι τα εξής:
– Έγκριση 2ης τροποποίησης προϋπολογισμού Π.Κ. και Περιφερειακών Ενοτήτων Ηρακλείου, Λασιθίου, Ρεθύμνου και Χανίων.
– Σχέδιο Δράσης για το έτος 2014 της Περιφέρειας Κρήτης και των Περιφερειακών Ενοτήτων για έργα, μελέτες και λοιπές δράσεις, με πηγές χρηματοδότησης τους ΚΑΠ, Ίδιους Πόρους, τακτική επιχορήγηση ΤΕΟ ΑΕ και τα Ταμειακά Υπόλοιπα από παλαιές πηγές χρηματοδότησης των πρώην Ν.ΑΚ.
– Έγκριση Προγράμματος δασικών έργων – εργασιών και μελετών έτους 2014, των Π.Ε. Ηρακλείου και Χανίων, σύμφωνα με τις εισηγήσεις των Διευθύνσεων Δασών Ηρακλείου και Χανίων Αποκεντρωμένης Διοίκησης Κρήτης.
– Περιφερειακό Πρόγραμμα Ισότητας των Φύλων 2014 – 2016.
Εισηγήτρια η αντιπεριφερειάρχης Π.Ε. Ρεθύμνου κα Μαρία Λιονή.
Νωρίτερα στις 2:00 το μεσημέρι το Περιφερειακό Συμβούλιο θα συνεδριάσει με μοναδικό θέμα τον Απολογισμό των πεπραγμένων του περιφερειάρχη και της Εκτελεστικής Επιτροπής.