Σχεδόν 10 ημέρες μετά τον καταστροφικό σεισμό της 27ης Σεπτεμβρίου στην Κρήτη χθες έφτασαν στη Σούδα άλλοι 13 οικίσκοι, οι οποίοι θα μεταφερθούν στα σεισμόπληκτα χωριά του δήμου Μινώα Πεδιάδας Ηρακλείου.
Οι 13 οικίσκοι θα μεταφερθούν όλοι οδικώς στο Αρκαλοχώρι που χτυπήθηκε σκληρά από τον σεισμό των 5,8 βαθμών της κλίμακας Ρίχτερ και τον μετασεισμό των 5,3R, συνοδεία αστυνομίας, καθώς τα φορτηγά που θα τους μεταφέρουν είναι ιδιαιτέρως ογκώδη και απαιτείται προσοχή κατά τη μετακίνηση.
Να σημειωθεί ότι οι οικίσκοι δεν μεταφέρθηκαν κατευθείαν στο λιμάνι του Ηρακλείου, επειδή είναι μεγάλοι και υπερυψωμένοι και δεν χωρούσαν σε άλλα πλοία, παρά μόνο σε ρορό (σ.σ. τύπος εμπορικού πλοίου, σχεδιασμένο για μεταφορά τροχοφόρων φορτίων, όπως αυτοκίνητα, φορτηγά, ημιρυμουλκούμενα, ρυμουλκούμενα και βαγόνια), που δένει μόνο στο λιμάνι της Σούδας Χανίων.
Σε κατάσταση έκτακτης ανάγκης και περιοχές του δήμου Γόρτυνας
Εν τω μεταξύ σε κατάσταση έκτακτης ανάγκης κηρύχθηκε χθες) από τη Γενική Γραμματεία Πολιτικής Προστασίας τμήμα του δήμου Γόρτυνας, όπου ο Εγκέλαδος προκάλεσε ζημιές σε σπίτια, υποδομές και εκκλησίες.
Συγκεκριμένα, σε κατάσταση έκτακτης ανάγκης κηρύχθηκαν οι δημοτικές ενότητες της Αγίας Βαρβάρας και του Κόφινα, όπου και καταγράφονται οι σημαντικότερες ζημιές.
Eκτός από τον δήμο Μινώα Πεδιάδος, σε κατάσταση έκτακτης ανάγκης έχουν ήδη κηρυχθεί ο δήμος Αρχανών Αστερουσίων και τμήμα του δήμου Χερσονήσου και συγκεκριμένα η δημοτική ενότητα Επισκοπής και οι δημοτικές κοινότητες Γουβών, Κόξαρης, Επάνω Βάθειας, Κάτω Βάθειας, Ελιάς, Ανώπολης, Χαρασού της δημοτικής ενότητας Γουβών. Σε κατάσταση έκτακτης ανάγκης κηρύχθηκαν στη συνέχεια η δημοτική ενότητα Τεμένους και η Κοινότητα του 1ου κεντρικού δημοτικού διαμερίσματος του δήμου Ηρακλείου καθώς και οι κοινότητες, Κάτω Μετοχίου, Πλάτης, Ψυχρού, Καμινακίου, Αβρακόντε, Αγίου Γεωργίου, Αγίου Κωνσταντίνου, Μαρμακέτων, Τζερμιάδων και Λαγού του δήμου Οροπεδίου Λασιθίου.
Σχετικό αίτημα έχει υποβληθεί και από τον δήμο Βιάννου.
Συμπαράσταση από την Ένωση Περιφερειών στους σεισμόπληκτους της Κρήτης με πρωτοβουλία Αλέξανδρου Μαρκογιαννάκη
Την αλληλεγγύη του και τη συμπαράστασή του προς τους πληγέντες Κρητικούς από τον σεισμό στο Αρκαλοχώρι εξέφρασε με δήλωσή του το ΔΣ της Ένωσης Περιφερειών Ελλάδας κατά τη σημερινή του συνεδρίαση.
Συγκεκριμένα, ο πρόεδρος της ΕΝΠΕ και Περιφερειάρχης Κεντρικής Μακεδονίας Απόστολος Τζιτζικώστας μετά από πρόταση του επικεφαλής της παράταξης «Η Κρήτη μπροστά», Αλέξανδρου Μαρκογιαννάκη, έθεσε υπ’ όψιν του σώματος σχετικό κείμενο, το οποίο υιοθετήθηκε κατά πλειοψηφία από τα μέλη του ΔΣ. Σε αυτό οι εκπρόσωποι των περιφερειών όλης της χώρας εκφράζουν την αλληλεγγύη τους στους δοκιμαζόμενους κατοίκους της Κρήτης και δηλώνουν την ετοιμότητά τους να συνδράμουν όπου τους ζητηθεί.
Αναλυτικά η ανακοίνωση του ΔΣ της ΕΝΠΕ έχει ως εξής:
«Η Ένωση Περιφερειών Ελλάδας εκφράζει την αλληλεγγύη της και τη συμπαράστασή της στους δοκιμαζόμενους Κρητικούς συμπολίτες μας μετά το φονικό χτύπημα του Εγκέλαδου.
Όλοι οι μηχανισμοί της ελληνικής πολιτείας με προεξάρχουσα την αυτοδιοίκηση έχουμε χρέος συνδρομής σε αυτές τις δύσκολες στιγμές.
Η άμεση παρέμβαση για την ανακούφιση των πληγέντων και την ταχεία αποκατάστασή τους είναι προτεραιότητα για όλους μας και η ΕΝΠΕ δηλώνει έτοιμη να παράσχει κάθε συνδρομή στο πλαίσιο της αλληλεγγύης μεταξύ των φορέων αυτοδιοίκησης».