Με κάθε επισημότητα η Ομοσπονδία Σωματείων Επαρχίας Αμαρίου, βράβευσε την Κυριακή 7 Δεκεμβρίου 2014 και ώρα 11:00 το πρωί στο Πνευματικό Ίδρυμα της Κρητικής Εστίας 21 Αμαριώτες συγγραφείς που δήλωσαν τη συμμετοχή τους, έστειλαν τα βιογραφικά τους και τα βιβλία που έγραψαν. Ήταν μια ξεχωριστή στιγμή η γνωριμία και βράβευση αυτών των πνευματικών επιτυχημένων συνανθρώπων μας που κατέκλεισαν από την Κρήτη και την Αττική το αμφιθέατρο του Ιδρύματος, και έφεραν άρωμα γνώσης και προσφοράς στο χώρο.
Απονεμήθηκε κατά αλφαβητική σειρά από τα μέλη του Διοικητικού Συμβουλίου της Ομοσπονδίας τιμητική πλακέτα και έπαινος για το συγγραφικό έργο και την προσφορά τους στα γράμματα και τον τόπο, στους παρακάτω συγγραφείς:
1. Αντωνάκη Θεοχάρη, από το Φουρφουρά
2. Αρχοντάκη Σταύρο, από το Φουρφουρά
3. Ζαμπετάκη Ευγενία, από το Μοναστηράκι
4. Καβρουλάκη Εμμανουήλ, από το Μοναστηράκι
5. Καλογεράκη Ευτύχιο, από τον Άγιο Ιωάννη
6. Καπελώνη Νικόλαο, από τις Κουρούτες
7. Κασιμάτη Βασίλη, από το Αμάρι
8. Κουκλινό Γεώργιο, από τις Βρύσσες
9. Κουμεντάκη Σμαράγδα, από την Πατσό
10. Κουτάκη Άρη, από τον Οψιγιά
11. Λαμπίρη Ηλία, από τη Βισταγή
12. Λέκκα Γεώργιο, από το Φουρφουρά
13. Λίτινα Εύα, από τα Πλατάνια
14. Μανιωράκη-Ζωιδάκη Ελένη, από τον Άγιο Ιωάννη
15. Μαρκαντώνη Νικόλαο, από τις Ελένες
16. Παπαγιαννάκη Πέτρο, από το Γερακάρι
17. Παττακό Αντώνιο, από το Γερακάρι
18. Σπυρόπουλο Κωνσταντίνο, από το Μοναστηράκι
19. Τζουλάκη Καδιανή, από τις Λαμπιώτες
20. Φωτάκη Σταύρο, από τον Άγιο Ιωάννη
21. Χαροκόπο Γεώργιο, από την Πατσό.
Θερμά συγχαρητήρια στους εκλεκτούς τιμώμενους, στους προσκεκλημένους στους οργανωτές και σε όλους όσοι βοήθησαν με κάθε τρόπο για να πετύχει αυτή η ωραία τιμητική εκδήλωση της Ομοσπονδίας μας. Περισσότερο υλικό στην ιστοσελίδα μας :www.omospamari.gr και στο επόμενο φύλλο 117 της εφημερίδας μας «Αμαριώτικης Φωνής», λόγω πληθώρας ύλης και από άλλες εκδηλώσεις.