Μια ξεχωριστή τιμή, για έναν άνθρωπο που διακρίνεται σ’ ένα άθλημα όπως η σκοποβολή, έκανε ο Δήμος Ρεθύμνου.
Στο δημαρχιακό μέγαρο κλήθηκε λοιπόν ο Ηλίας Παλιεράκης, ο οποίος είναι εν ενεργεία μέλος του Πυροσβεστικού Σώματος στο Ρέθυμνο για το γεγονός ότι μπόρεσε και διακρίθηκε στο εν λόγω άθλημα. Ο δήμαρχος Ρεθύμνης Γιώργης Χ. Μαρινάκης, παρουσία του εντεταλμένου για θέματα Αθλητισμού δημοτικού συμβούλου κ. Δημήτρη Λαχνιδάκη, απένειμε τιμητική πλακέτα στο μέλος της αθλητικής ομάδας της Υπηρεσίας του.
Ο Παλιεράκης έχει κατακτήσει πλήθος διακρίσεων σε πανελλήνιους αγώνες σκοποβολής, TRAP και SKEET, ενώ στόχος του είναι η συμμετοχή του στους Ολυμπιακούς Αγώνες που θα διοργανωθούν στο Τόκυο το 2020.
Τόσο ο δήμαρχος Ρεθύμνου όσο και ο κ. Λαχνιδάκης, συνεχάρησαν θερμά τον διακριθέντα αθλητή και του ευχήθηκαν ανάλογη συνέχεια. Η κίνηση αυτή ήταν ένδειξη αναγνώρισης της συμβολής του στην προαγωγή του αθλητισμού, ως έμπρακτη κατάθεση ευχαριστιών για την τιμή που επεφύλαξε στο Ρέθυμνο με τις επιτυχίες του σε απαιτητικούς αγώνες.