Δυόμισι χρόνια μετά την καταδίκη του σε πρώτο βαθμό, ο παιδεραστής Νίκος Σειραγάκης, πρόκειται να δικαστεί σε δεύτερο βαθμό στις 16 Οκτωβρίου 2015, στο Μικτό Ορκωτό Εφετείο Πειραιά.
Να υπενθυμίσουμε ότι στις 16 Μαΐου 2013 και ύστερα από πολυήμερη ακροαματική διαδικασία, το Μικτό Ορκωτό Δικαστήριο Πειραιά, τον έκρινε ένοχο για 36 κακουργηματικές πράξεις και τον καταδίκασε με ομόφωνη απόφαση των τακτικών δικαστών και των ενόρκων, σε ποινή κάθειρξης 401 ετών.
Το Δικαστήριο είχε απορρίψει το αίτημά του για αναγνώριση ελαφρυντικών. Είχε απορρίψει επίσης το αίτημά του για να έχει αναστέλλουσα δύναμη η έφεσή του.
Είναι χαρακτηριστική η τοποθέτηση που είχε κάνει κατά την αγόρευσή της η εισαγγελέας της Εφετειακής έδρας, Αθηνά Προκοπίδου, για την υπόθεση και σε σχέση με την καταδίκη του κατηγορούμενου: «Υπάρχει δίκαιο-πολιτικό έλλειμμα στη χώρα μας. Για το έγκλημα της παιδεραστίας έπρεπε να προβλέπεται η ποινή των ισοβίων».
Συνήγοροι Πολιτικής Αγωγής στη δίκη, με πρωτοβουλία του Δικηγορικού Συλλόγου Ρεθύμνης, είχαν παραστεί παρέχοντας δωρεάν νομική συνδρομή και είχαν δώσει τιτάνιο αγώνα να αναδείξουν την ενοχή του παιδεραστή, οι δικηγόροι Ρεθύμνου: Βαγγέλης Μουνδριανάκης, Μανώλης Πετρακάκης, Γιώργος Δρυγιαννάκης, Αντώνης Βουλγαράκης, Νίκος Κοτζαμπασάκης, Παντελής Φουρφουλάκης.