Αντιστάθηκε στις αρνητικές συγκυρίες ο τουρισμός
ΝΙΚΗΣΕ ΤΗΝ ΑΒΕΒΑΙΟΤΗΤΑ ΠΟΥ ΠΡΟΚΑΛΕΣΑΝ ΟΙ ΠΟΛΙΤΙΚΕΣ ΕΞΕΛΙΞΕΙΣ
- Θα ξεπεράσουν τα 26 εκατ. οι αφίξεις ξένων επισκεπτών φέτος σύμφωνα με τις εκτιμήσεις του Συνδέσμου Τουριστικών Επιχειρήσεων
Διατήρησε τις δυνάμεις του μέσα σε μια πολύ δύσκολη οικονομική και πολιτική συγκυρία αποδεικνύοντας πως δίκαια αποτελεί τον ισχυρό πυλώνα της ελληνικής οικονομίας. Ο λόγος για τον τουριστικό κλάδο που και φέτος βγήκε κερδισμένος αφού τα μέχρι στιγμής στοιχεία, αποδεικνύουν πως οι απώλειες ήταν μικρές, με δεδομένες τις συνθήκες και τις αρνητικές συγκυρίες του περιορισμού των κεφαλαιακών ελέγχων και τραπεζικής αργίας. Το νησί διατήρησε στο ακέραιο την υψηλή ανταγωνιστικότητα έναντι άλλων προορισμών και παραμένει σε υψηλά επίπεδα τόσο από πλευράς αφίξεων όσο και από πλευράς παρεχόμενων ξενοδοχειακών και τουριστικών υπηρεσιών.
Οι αγορές της Ρωσίας και της Ουκρανίας κατέγραψαν μεγάλη πτώση στην Κρήτη σε ποσοστό που άγγιξε το 40%, όμως οι παραδοσιακές ευρωπαϊκές αγορές αλλά και επισκέπτες από την Αμερική και τη Βραζιλία δεν επηρεάστηκαν από τις ταξιδιωτικές οδηγίες και την περιρρέουσα φημολογία περί Grexit και έδωσαν ψήφο εμπιστοσύνης στο νησί, καταφέρνοντας να αναπληρώσουν αριθμητικά το κενό που δημιουργήθηκε όπως φαίνονται από τα στοιχεία των αεροδρομίων του νησιού.
Ωστόσο, οι επισκέπτες αυτοί -παρ’ ότι σε νούμερα είναι περίπου ίδιοι ή λίγο λιγότεροι σε σχέση με πέρυσι- πραγματοποιούν μειωμένες διανυκτερεύσεις στο νησί, ενώ πτωτικά κινείται και ο τζίρος των επιχειρηματιών λόγω των προσφορών και των γενναίων εκπτώσεων που παρείχαν προκειμένου να προσελκύσουν περισσότερους τουρίστες. Παράλληλα, στην πλειοψηφία τους οι επισκέπτες που βρέθηκαν φέτος στο νησί ήταν ιδιαίτερα φειδωλοί στις αγορές τους.
Ωστόσο οι πληρότητες στα ξενοδοχεία μέχρι και το τέλος του μήνα είναι ενθαρρυντικές αφού κυμαίνονται σε ποσοστά που ξεπερνούν στις περισσότερες περιπτώσεις το 90% την ίδια στιγμή που τα μηνύματα και για την επόμενη σεζόν είναι ενθαρρυντικά.
Εν τω μεταξύ με ρεκόρ άνω των 26 εκατ. αφίξεων ξένων επισκεπτών θα κλείσει η φετινή χρονιά για τον ελληνικό τουρισμό, σύμφωνα με τις τελευταίες εκτιμήσεις του Συνδέσμου Ελληνικών Τουριστικών Επιχειρήσεων
ΣΕΛ 5