Τουρνουά «Rethymno basketball
ΕΓΚΑΙΝΙΑΣΤΗΚΕ ΤΟ ΓΗΠΕΔΟ ΣΤΟ 9ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ
Το τρίτο μέρος του τουρνουά Rethymno basketball ολοκληρώθηκε και απομένει μονάχα μία αγωνιστική για να πάρουν τέλος οι, μπασκετικές αθλοπαιδιές για τους μικρούς φίλους των δημοτικών σχολείων.
Σε συνδυασμό με τη συγκεκριμένη αθλητική δράση, πραγματοποιήθηκαν και τα εγκαίνια του νέου γηπέδου στο 9ο Δημοτικό Σχολείο με την παρουσία της Εκκλησίας και των τοπικών αρχών. Μάλιστα, ο πρόεδρος και διευθύνων σύμβουλος της ΚΑΕ Ρέθυμνο Aegean, Ηρακλής Μανουκαράκης, έκοψε την κορδέλα μαζί με τον δήμαρχο της πόλης μας, Γιώργο Μαρινάκη, αφού είχε γίνει ο απαραίτητος αγιασμός. Μάλιστα, στον κ. Μανουκαράκη παρεδόθη τιμητική πλακέτα από τον Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων, η οποία έγραφε «Με την γενναιοδωρία σας κάνατε τη ζωή μας στο σχολείο ομορφότερη». Αμέσως μετά ακολούθησε γιορτή με μπουφέ, με προϊόντα από τον σχολικό κήπο, με τη συνοδεία μουσικής.
Ακολούθως, η ΚΑΕ Ρέθυμνο Aegean ευχαριστεί θερμά τον διευθυντή, Κώστα Παπαδομανωλάκη, τους δασκάλους και τον Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων του 9ου Δημοτικού Σχολείου για την άψογη φιλοξενία, τους Μανόλη Καλοκύρη και Νίκο Μακρή για τη βοήθειά τους στη διαιτησία των αγώνων, αλλά και τον Ερυθρό Σταυρό και τον Μανόλη Χατζηκωνσταντίνου για την πολύτιμη βοήθειά τους.
Η ατμόσφαιρα γενικότερα είχε αγωνιστικό αλλά και συνάμα εορταστικό χαρακτήρα, ενώ το «παρών» έδωσε ο Γιάννης Σίνης και του Αγορίνου.
Το σημαντικότερο βέβαια ήταν ότι τα παιδιά για ένα τόσο διευρυμένο πλέον σχολικό πρωτάθλημα, έδωσαν «σκληρές» μάχες, οι οποίες παίρνουν βέβαια τέλος στις αμέσως επόμενες μέρες.