Απέναντι στον Λαρισαϊκό/Φιλαθλητικό θα τεθούν αντιμέτωπες οι γυναίκες του ΟΠΕΡ! Ο αγώνας που ορίστηκε γι’ αυτή την Κυριακή στις 16.00 στο κλειστό «Μελίνα Μερκούρη» δίδει το κίνητρο στις παίκτριες του Θανάση Ντζαφέρη να παλέψουν για την τρίτη νίκη στο πρωτάθλημα που θα αποτελέσει και την Τρίτη μέσα στην έδρα τους.
Συνάμα, το ματς αυτό δίνει την ευκαιρία στον ΟΠΕΡ να ξεκινήσει να παίρνει κι απτά αποτελέσματα, αφού το πρόγραμμα δεν είναι τόσο βαρύ όσο ήταν σ’ αυτές τις πρώτες 5 αγωνιστικές.
Μάλιστα η αναμέτρηση προσφέρεται και για τους φιλάθλους που θέλουν να παρακολουθήσουν βόλεϊ καλής ποιότητας. Ο Λαρισαϊκός είναι μια νεοφώτιστη ομάδα που θέλει και μπορεί να κάνει αρκετά πράγματα μα που κυρίως, έφτασε στην Α1 για να παραμείνει κι όχι να αποτελέσει τον κομπάρσο μια στιγμιαίας σκηνής.
Δεν αποτελεί, για την ώρα τουλάχιστον, φόβητρο για τις παίκτριες του ΟΠΕΡ, οι οποίες και εμπειρία διαθέτουν αλλά και τη δύναμη να κοιτάξουν τις αντίπαλές τους στα μάτια.
MVP η Νικολέτα Κουτουξίδου
Η περιπετειώδης νίκη του Παναθηναϊκού επί της ΑΕΚ, όχι μόνο διατήρησε το αήττητο των «πρασίνων» στο πρωτάθλημα αλλά ανέδειξε και MVP τη Νικολέτα Κουτουξίδου για την 5η αγωνιστική.
Η πασαδόρος του τριφυλλιού είχε 3 πόντους (2/4 επιθέσεις, 1 άσο), αλλά έκανε όλα τα υπόλοιπα για να φτάσει η ομάδα της σ’ αυτή την επικράτηση. Η ίδια δήλωσε χαρούμενη για την προσωπική της διάκριση κι ευχαρίστησε όλες τις συμπαίκτριές της. «Ο τίτλος της MVP ανήκει σε όλες μας» τόνισε.
Το πρόγραμμα της 6ης αγωνιστικής
Σάββατο 21 Νοεμβρίου
13.00 Παναθηναϊκός -Άρης
(Πανελληνίου -Σταρίδας, Προκοπίου).
Δραπετσώνας, 18.00: Πορφύρας -Ολυμπιακός
(Χρηστίδης, Τσάκας).
Ευόσμου, 18.00: Αίας Ευόσμου -Ηλιούπολη
(Παπακοσμάς, Μπέλλος).
Μαρκόπουλου, 19.00: Μαρκόπουλο -Θήρα
(Τσιμπινός, Παπαστάμος).
Κυριακή 22 Νοεμβρίου
Ρεθύμνου, 16.00: ΟΠΕ Ρεθύμνου -Φιλαθλητικός/Λαρισαϊκός
(Καρπουζάς, Βλαχάκης).
Νάξου, 17.00: Πανναξιακός -ΑΕΚ
(Κατσούλης, Οικονόμου).
Ολοκληρώνουν την προετοιμασία τους οι άνδρες
Στους άνδρες, η προετοιμασία συνεχίζεται. Ο Γιώργος Σταυρόπουλος, δουλεύει πλέον όπως ακριβώς θέλει προκειμένου να έχει τους παίκτες που χρειάζεται -και είναι αρκετοί αυτοί- για ένα ματς που ίσως ξεδιαλύνει το τοπίο της κορυφής στην Α2 ανδρών, όχι τόσο για την κατάταξη όσο για το πόσοι θα κυνηγήσουν την πρωτιά μέχρι τέλους.
Η αναμέτρηση στο κλειστό της Νέας Σμύρνης απέναντι στον πρωτοπόρο και αήττητο Πανιώνιο, ίσως δώσει απαντήσει στα ερωτήματα που έχουν δημιουργηθεί για το ποιος είναι ο καλύτερος.
Φυσικά υπάρχει πολύς δρόμος μέχρι το τέλος, αλλά η μεταξύ τους μονομαχία θα δώσει χώρο για τα πρώτα σχόλια σύγκρισης.
Οι διαιτητές της 5ης αγωνιστικής
Σάββατο 21 Νοεμβρίου
Νέο Κάντζας, 13.30: Παλλήνη -Ροδίων Άθλησις (Μόσχος, Καψάσκης).
Νέας Σμύρνης, 15.00: Πανιώνιος -ΟΠΕ Ρεθύμνου (Καπάνταης, Πρέντζας).
Πανελληνίου, 16.00: Πανελλήνιος -ΟΦΗ (Τσίτσικας, Οικονόμου).
Ιωνικού, 20.00: Ιωνικός -Μίλωνας (Μενεσλής, Βλάχος).
Κυριακή 22 Νοεμβρίου
Πολιτείας, 12.30: Πολιτεία -Μυτιλήνη (Αγγελίδης, Κουτσούλας).