Η ώρα του «αποχαιρετισμού». Η «ώρα του απολογισμού». Η ώρα των κερδισμένων και των χαμένων. Όποιον χαρακτηρισμό και να της δώσεις, εκείνος δεν θα μπορέσει να αποτελέσει το συμπλήρωμα του πιο βασικού. Που δεν είναι άλλος από το «τελευταία». Η 30η αγωνιστική, η «αυλαία» και την φετινής αγωνιστικής είναι πλέον «προ των Πυλών». Και αν για κάποιους που την παρακολούθησαν και έχουν σαν «χόμπι» την κριτική, είχε και τα καλά, αλλά είχε και τα αρνητικά στοιχεία της.
Ως γνωστό, στην κορυφή όλα κρίθηκαν νωρίς, ενώ στην ουρά οι όποιες συγκινήσεις επήλθαν μεσοβδόμαδα στην εμβόλιμη 29η της Τετάρτης. Αυτό βέβαια δεν αφαιρεί από την ύστατη της «μεγάλης» το ενδιαφέρον της με τους αγώνες του Σαββατοκύριακου να δίνουν τις ευκαιρίες για τις τελευταίες ευχές και για το «καλό καλοκαίρι» να ακουστεί από πολλά χείλη.
Αστέρας Περάματος – ΟΦ Αρμένων
Κοντράστ συναισθημάτων αναμένεται να παρατηρηθεί στο Πέραμα, ανάμεσα στον γηπεδούχο Αστέρα και τον ΟΦ Αρμένων. Από την μια οι νεοφώτιστοι του Τάκη Μαρή και από την άλλη οι νεανικοί «ερυθροκίτρινοι» του Γιώργου Κτιστάκη που από τα μέσα της εβδομάδας βιώνουν και τυπικά την πίκρα του υποβιβασμού. Τα 90 και κάτι λεπτά στο Πέραμα σίγουρα θα έχουν την δική τους σημασία στο φινάλε. Πλέον χωρίς άγχος και οι δυο έστω και αν οι φιλοξενούμενοι θα προτιμούσαν να το έχουν, ανταλλάσσοντας το με την παραμονή τους στην κατηγορία.
ΝΕΑΡ – ΑΕ Μυλοποτάμου
Τα δυο άκρα του βαθμολογικού πίνακα συναντιόνται στο φινάλε της σεζόν, αυτή την φορά στον τάπητα της Σοχώρας. Οι γηπεδούχοι μετά τη δεύτερη φετινή νίκη τους, θέλουν να κλείσουν όσο το δυνατόν πιο θετικά την φετινή ιστορική πρώτη παρουσία τους στην Α’ ΕΠΣΡ. Απέναντί τους η πρωταθλήτρια ΑΕ Μυλοποτάμου που θέλει να ολοκληρώσει με το απόλυτο των νικών την άκρως επιτυχημένη σεζόν, αλλά και ο Γιώργος Βελονάκης που κυνηγάει το δικό του ρεκόρ στους αρχισκόρερ της κατηγορίας. Και στην… μέση ο νεαρός Κωστής Πρινιανάκης, που θα συναντήσει πολλούς παλιούς συμπαίκτες τους, αυτή την φορά φορώντας την φανέλα των πρωταθλητών.
Τάλως Μελιδονίου – Αστέρας Ρεθύμνου
Το μεγαλύτερο ενδιαφέρον για το τρίποντο της συνάντησης έχουν οι γηπεδούχοι. Και αυτό γιατί θέλουν να διατηρήσουν το καλό «πλασάρισμα» στην 5η θέση, που αποτελεί επιτυχία, αν αναλογιστεί κάποιος ότι πέρσι χρειάστηκε να προσπαθήσουν αρκετά για την παραμονή στην κατηγορία. Ο Αστέρας Ρεθύμνου από την πλευρά του, τερματίζει με διαφορά πλέον 3ος, όμως στοχεύει και εκείνος στην νίκη ώστε να ολοκληρώσει τα… φετινά του με την συγκομιδή 21 νικών.
Ποσειδώνας – ΠΑΟ Αλφάς
Ακόμη μια ομάδα με εντυπωσιακή «μετάλλαξη» στην φετινή παρουσία της, είναι και ο Ποσειδώνας, που υποδέχεται τον ουραγό, αλλά χωρίς πλέον το άγχος του υποβιβασμού ΠΑΟ Αλφάς. Το συγκρότημα του Ανδρέα Τσουπάκη έχει μια ευκαιρία να φτάσει την 16η φετινή του επιτυχία, κόντρα σε μια ομάδα που παρουσιάζεται αρκετά ελλειμματική στο ρόστερ της στους τελευταίους αγώνες που έχει δώσει.
Ψηλορείτης – Λιβάδια
Με νίκη της Καλύβου, μπορεί να βρεθεί στην 10η θέση, που είναι σαφώς καλύτερη, από την «μάχη» για παραμονή που έδωσε κατά την περσινή περίοδο. Αρκεί βέβαια ο Ψηλορείτης να πετύχει την 9η φετινή νίκη του κόντρα στα μαχητικά Λιβάδια. Οι περσινοί πρωταθλητές της Β’ ΕΠΣΡ, κατάφεραν να πετύχουν χωρίς δυσκολίες την παραμονή τους και το μόνο που απομένει είναι να ολοκληρώσουν την φετινή σεζόν.
Ρεθυμνιακός – Ερμής Ζωνιανών
Όποιο αποτέλεσμα και αν επέλθει, η τελική βαθμολογική θέση των δυο αντιπάλων δεν πρόκειται να αλλάξει. Όμως σε αγώνες όπως αυτός της Σοχώρας ανάμεσα στον Ρεθυμνιακό και τον Ερμή Ζωνιανών, πάντα θα υπάρχει και το γόητρο, να αυξάνει το ενδιαφέρον του. Οι «κυανόλευκοι» του Νίκου Καραδάκη θέλουν, δίχως άλλο, την 25η νίκη τους, το ίδιο και το συγκρότημα του Στέλιου Κοζανίδη, που θέλει να φτάσει στο 20ο τρίποντο, σε μια χρονιά που ξεκίνησε με περισσότερες φιλοδοξίες για την ομάδα των Ζωνιανών, όμως δεν είχε τα προσδοκώμενα τελικά αποτελέσματα. Υπό άλλες προϋποθέσεις θα αποτελούσε αναμέτρηση για μεγάλες συγκινήσεις. Στην αυλαία της φετινής σεζόν είναι μια αναμέτρηση γοήτρου.
Κάλυβος – ΕΑΠ
Τους «χωρίζουν» μόλις 3 θέσεις στην βαθμολογία, αλλά και 18 ολόκληροι βαθμοί. Αυτά είναι τα στατιστικά και παράξενα στην φετινή Α’ ΕΠΣΡ. Έστω όμως και έτσι, οι γηπεδούχοι μετά την ισοπαλία κόντρα στον Ερμή Ζωνιανών στοχεύουν στην επιστροφή στις νίκες, έτσι ώστε να ολοκληρώσουν με κάτι καλύτερο από το «γρουσούζικο» για τους προληπτικούς Νο 13 στις φετινές νίκες τους. Από την άλλη και η ομάδα του Ατσιπόπουλου θέλει να κλείσει με τον καλύτερο δυνατό τρόπο την σεζόν.
Άρης – Σπήλι
Βρίσκονται μεταξύ 5ης και 6ης θέσης. Οι «90ρηδες» Αρειανοί, θα ξέρουν και το αποτέλεσμα του αγώνα στο Μελιδόνι, έτσι ώστε να γνωρίζουν την τελική τους παρουσία στην φετινή κατάταξη. Και όλα αυτά φυσικά με δεδομένο ότι στον δεύτερο συνεχόμενο αγώνα τους στα Μισίρια κόντρα στο Σπήλι να πετύχουν την 16η νίκη τους. Και οι φιλοξενούμενοι πάντως θέλουν και εκείνοι να κλείσουν θετικά την φετινή σεζόν.
Το πρόγραμμα της 30ης αγωνιστικής:
Σάββατο 11 Μαΐου (17.00)
Γηπ. Περάματος: Αστέρας Περάματος – ΟΦ Αρμένων
Παπαδάκης Φ., Περτσελάκης, Κυριακόπουλος (Ηρακλείου)
Γηπ. Ρεθύμνου (Σοχώρα): ΝΕΑΡ – ΑΕ Μυλοποτάμου
Σύργουνη, Κανδυλάκης, Βασίλογου. Π.Δ.Γαγάνης.
Γηπ. Μελιδονίου: Τάλως Μελιδονίου – Αστέρας Ρ.
Γρύλλης, Σκούτας, Βαρβαντάκης. Π.Δ. Δημητρακάκης.
Γηπ. Γερανίου: Ποσειδώνας- ΠΑΟ Αλφάς
Σαρής, Λιοδάκης, Καραγιαννόπουλος. Π.Δ. Δελήμπασης.
Κυριακή 12 Μαΐου (17.00)
Γηπ. Φουρφουρά: Ψηλορείτης – Λιβάδια
Βαρβαντάκης, Βασίλογλου, Ψωφάκης. Π.Δ. Κουτσουράκης.
Γηπ. Ρεθύμνου (Σοχώρα): Ρεθυμναικός – Ερμής Ζ.
Δασκαλομαρκάκης, Σκούτας, Κανδυλάκης. Π.Δ. Δελήμπασης.
Γηπ. Περάματος: Κάλυβος – ΕΑΠ
Κετεσίδης, Πατελάκης, Γάσπαρης. Π.Δ. Γαγάνης.
(18.00):
Γηπ. Μισιρίων: Άρης Ρ. – Σπήλι
Σταυρουλάκης Γ., Συργούνη, Μανασάκη. Π.Δ. Χριστοδουλάκης.