Ένα νέο καλοκαιρινό αθλητικό καμπ είναι έτοιμο να συστηθεί στο ρεθεμνιώτικο κοινό. Το όνομα αυτού Αθλόπολις. Φιλοξενεί την εκμάθηση μίας σειράς αθλημάτων, διάφορες αθλοπαιδειές, δραστηριότητες και φυσικά ενδιαφέρουσες καινοτομίες.
Ο χώρος που θα φιλοξενήσει το κυρίως μέρος του καμπ είναι το γήπεδο στα Πευκάκια του Προφήτη Ηλία. Ένας πολύ όμορφος χώρος, που τα παιδιά θα έχουν τη δυνατότητα να συνδυάσουν τον αθλητισμό, την διασκέδαση, την ψυχαγωγία, την εκμάθηση και την περιήγηση στην φύση.
Υπεύθυνος και εμπνευστής αυτού του εγχειρήματος είναι ο πτυχιούχος Φυσικής Αγωγής και υπεύθυνος στα τμήματα υδατοσφαίρισης του Ναυτικού Ομίλου Ρεθύμνου, Κώστας Φιτσανάκης. Πλάι του θα βρίσκονται πιστοποιημένοι γυμναστές και προπονητές, ενώ το μενού περιλαμβάνει και ομιλίες αθλητών υψηλού επιπέδου. Επίσης, θα διδάξουν επιστήμονες γύρω από την ψυχολογία και την διατροφή.
Το Αθλόπολις πραγματοποιείται σε συνεργασία με τον γυμναστήριο Ocean και οι δραστηριότητες ξεκινούν την Δευτέρα 15 Ιουνίου. Το καπμ χωρίζεται σε 9 περιόδους, όπου κάθε περίοδος είναι μία εβδομάδα και θα ολοκληρωθεί στις 12 Αυγούστου.
Οι υπεύθυνοι έχουν φροντίσει για την ασφάλιση (μέσω της Interamerican) που θα έχουν τα παιδιά (ιατροφαρμακευτική κάλυψη), ενώ στην τιμή συμπεριλαμβάνονται: μπλουζάκι, καπέλο, σνακ και νερό.
Αθλήματα, αθλοπαιδιές και δραστηριότητες
Το καπμ περιλαμβάνει την εκμάθηση μίας σειράς αθλημάτων. Ποδόσφαιρο (υπεύθυνος, πτυχιούχος ΤΕΦΑΑ, ο Παντελής Χατζηδάκης, προπονητής στις ακαδημίες του Άρη Ρεθύμνου), μπάσκετ (Αντώνης Νταλιάνης, προπονητής στην Ακαδημία Ρεθύμνου), κολύμπι και πόλο (υπεύθυνος ο Κώστας Φιτσανάκης), βόλεϊ, τένις, χάντμπολ, στίβο και Παραολυμπιακά αθλήματα (υπεύθυνη, πτυχιούχος ΤΕΦΑΑ, η Ευαγγελία Βενετάκη, προπονήτρια στίβου στο Αρκάδι).
Επίσης, θα πραγματοποιηθούν μία σειρά από αθλοπαιδιές αλλά και εκμάθηση παραδοσιακών χωρών. Το μενού περιλαμβάνει και Zumba αλλά και μαθήματα μαχητικών τεχνών, για τα οποία έχει επιμεληθεί και θα διδάξει ο Βαγγέλης Συνολάκης από την Ακαδημία Μαχητικών Τεχνών Ρεθύμνου.
Κώστας Φιτσανάκης: «Η αρχή για κάτι καινούργιο στο μαζικό αθλητισμό»
Ο υπεύθυνος του προπονητικού καμπ, μιλώντας στα «Ρ.Ν.», εστίασε στα σημαντικά κομμάτια του εγχειρήματος και σε όλα αυτά που έχει να προσφέρει σε παιδιά και γονείς.
«Το Αθλόπολις είναι κάτι καινούργιο στην πόλη του Ρεθύμνου. Θέλουμε να είναι η αρχή για κάτι καινούργιο όσο αφορά το μαζικό αθλητισμό. Θα διεξαχθεί σε μία εκπληκτική περιοχή, στα Πευκάκια, όπου υπάρχει ένα γήπεδο μπάσκετ. Τα παιδιά θα έχουν την ευκαιρία να έρθουν σε άμεση επαφή με τη φύση και τον αθλητισμό, κάτι που λείπει στις μέρες μας. Επίσης, δύο φορές την εβδομάδα θα επισκεπτόμαστε το κολυμβητήριο και τα παιδιά θα έχουν την ευκαιρία να γνωρίσουν την πισίνα και να μάθουν κολύμπι αλλά και μερικά πράγματα γύρω από το πόλο.
Ακόμα, ιδιαίτερο στοιχείο είναι η εκμάθηση των Παραολυμπιακών αθλημάτων. Επίσης, θα διδάξουν αθλητές υψηλού επιπέδου, ενώ έχουμε κλείσει συμφωνίες με επιστήμονες γύρω από την ψυχολογία και την διατροφή. Θα μιλήσουν στα παιδιά και θα τους λύσουν τυχόν απορίες γύρω από καθημερινά προβλήματα.
Γενικότερα, έχουμε βάλει ψηλά τον πήχη και καινοτομούμε σαν αθλητικό καμπ σε τομείς όπως η ασφάλιση. Είναι πολύ βασικό το ότι τα παιδιά θα είναι ασφαλισμένα, κάτι που είναι σημαντικό και για τους γονείς, καθώς λειτουργούμε σε ένα φυσικό περιβάλλον. Καλούμε και τους γονείς και όσους από τις οικογένειες των παιδιών το επιθυμούν, να έρθουν στο χώρο, να συνομιλήσουμε και να δουν οι ίδιοι πως θα γίνονται τα μαθήματα.
Τέλος, θέλουμε να ευχαριστήσουμε πάρα πολύ τους χορηγούς μας. Επίσης, την Ακαδημία Μαχητικών Τεχνών και τον Βαγγέλη Συνολάκη που μας έχει βοηθήσει σε πολλά κομμάτια. Ακόμα, τον Δήμο για την παραχώρηση του χώρου και την Περιφέρεια για την βοήθειά της».
Ο Παντελής Χατζηδάκης επεσήμανε: «Το καμπ δίνει την ευκαιρία στα παιδιά να ασχοληθούν με αθλήματα που πιθανόν να μην είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν, όπως τα Παραολυμπιακά και το χάντμπολ. Αυτό που προέχει είναι η ασφάλεια σε ένα όμορφο περιβάλλον και θα προσπαθήσουμε να έχουμε όμορφες και δημιουργικές περιόδους».
Η Ευαγγελία Βενετάκη είναι υπεύθυνη για χάντμπολ, βόλεϊ, παραδοσιακούς χορούς, αυτοάμυνα και Παραολυμπιακά αθλήματα. Χαρακτηριστικά τόνισε: «Καταρχήν, τα παιδιά έχουν την ευκαιρία να κοινωνικοποιηθούν μεταξύ τους, να γνωριστούν και να ασχοληθούν με αθλήματα που δεν έχουν και τόσο εύκολη πρόσβαση στην καθημερινότητά τους».
Τέλος, ο Αντώνης Νταλιάνης δήλωσε: «Το γήπεδο που υπάρχει σε αυτόν τον πανέμορφο χώρο, δίνει τη δυνατότητα στα παιδιά να αθληθούν και στη φύση και όχι σε κλειστό χώρο. Η προετοιμασία μας ήταν η κατάλληλη, έτσι ώστε να μην λείψει τίποτα στα παιδιά. Πιστεύουμε πως στο τέλος της σεζόν θα έχουμε κάνει καλή δουλειά και το Αθλόπολις να γίνει θεσμός και να πραγματοποιείται κάθε καλοκαίρι».
-Περισσότερες πληροφορίες στο Ocean Fitness Center, από 08:30-23:00, και στο τηλέφωνο 28310 23816.
-Το Αθλόπολις κάνει πρεμιέρα τη Δευτέρα και από τις 12:00 και έπειτα οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να μεταβούν στα Πευκάκια, να δουν το χώρο και να συνομιλήσουν με τους προπονητές.