Κάποιες φωτισμένες σκέψεις σε ανύποπτο χρόνο μπορεί να δημιουργήσουν θεσμούς αγάπης και αναθέρμανσης των κοινωνικών σχέσεων. Και να θυμίζουν τις «Αγάπες» των πρώτων Χριστιανών.
Ήταν αρχές του 2000 όταν η κυρία Κατερίνα Εμμ, Ροδινού σκέφτηκε να οργανώσει μια συγκέντρωση, παραμονή εορτής του Αγίου Ελευθερίου και να προσφέρει σε όλους φασολάδα. Θα ήταν μια αφορμή να ξαναβρεθούν οι χωριανοί μεταξύ τους και να αναβιώσουν μνήμες.
Φυσικά η φασολάδα ήταν το κυρίαρχο έδεσμα, λόγω περιόδου νηστείας πριν από τα Χριστούγεννα, γιατί το δείπνο αυτό αγάπης, μετά τον Εσπερινό, περιελάμβανε κι άλλα σαρακοστιανά καλούδια, όπως προβλέπει το τυπικό της Ατσιπουλιανής φιλοξενίας.
Η ιδέα ενθουσίασε πρώτα το σύζυγό της και γνωστό για τις πολιτιστικές του ευαισθησίες κ. Μανόλη Ροδινό, που ήταν από τους πρώτους αρωγούς της πρωτοβουλίας αυτής. Κι έπειτα όλους εκείνους που πήραν μέρος στην πρώτη διοργάνωση.
Έκτοτε και κάθε χρόνο μέχρι το 2008, το ζεύγος Ροδινού οργάνωνε τη βραδιά φασολάδας και από τότε μέχρι σήμερα ανέλαβε ο πολιτιστικός σύλλογος της περιοχής να συνεχίσει αυτή την ωραία παράδοση.
Μια γεύση από την εκδήλωση πήραμε το βράδυ της Δευτέρας με την ευκαιρία του εσπερινού, στον πανηγυρίζοντα Ιερό Ναό του Αγίου Ελευθερίου Ατσιποπούλου.
Η παρουσία του Σεβασμιοτάτου Μητροπολίτη Ρεθύμνης και Αυλοποτάμου που προέστη της ακολουθίας του Εσπερινού, συμπαραστατούμενος από το σεπτό ιερατείο της ευρύτερης περιοχής, έδωσε μεγαλύτερη αίγλη στη θρησκευτική τελετή.
Το εκκλησίασμα έφθανε μέχρι τον κεντρικό δρόμο. Εκτός από τους Ατσιπουλιανούς είχαν έρθει προσκυνητές από το Ρέθυμνο και Χανιώτες που είχε ενοικιάσει ειδικά για το προσκύνημα αυτό τέσσερα πούλμαν.
Δεν ήταν η πρώτη φορά, όπως πληροφορηθήκαμε. Το προσκύνημα αυτό έχει καθιερωθεί από Χανιώτες πιστούς και κάθε χρόνο έρχονται όλο και περισσότεροι.
Στην ομιλία του ο Σεβασμιότατος αναφέρθηκε στα θλιβερά γεγονότα που ζούμε όλοι, πράξεις οργής και αντίδρασης που σκανδαλίζουν. Αλλά όπως τόνισε «μόνο με στοργή και συμπάθεια απαντάμε στις προκλήσεις αυτές, γιατί η αντιπαράθεση και η τακτική αντιποίνων, μόνο τη βία ανακυκλώνει και διαταράσσει τη γαλήνη της κοινωνίας».
Στη συνέχεια όλοι κατευθύνθηκαν στην πλατεία του χωριού. Μια τεράστια φωτιά που σκορπούσε τη θαλπωρή της, προδιάθετε ευχάριστα τον κόσμο για τη γιορτή που θα ακολουθούσε.
Η Δημοτική Φιλαρμονική σκόρπιζε χαρά παιανίζοντας επίκαιρες μελωδίες. Στα τεράστια τραπέζια είχαν ήδη απλωθεί μερίδες για όλους τους επισκέπτες με φασολάδα και άλλα σαρακοστιανά εδέσματα που απόλαυσαν μικροί και μεγάλοι.
Ο κ. Μανόλης Ροδινός χαιρέτισε και καλωσόρισε όλους, ευχόμενος εκ μέρους του χωριού καλές γιορτές κι έπειτα το βάρος έπεσε στην περιποίηση των επισήμων που δεν έλειψαν από την όμορφη βραδιά.
Εκτός από τον Σεβασμιότατο Μητροπολίτη Ρεθύμνης και Αυλοποτάμου κ.κ. Ευγένιο, τίμησαν με την παρουσία τους την εκδήλωση η αντιπεριφερειάρχης κυρία Μαρία Λιονή, ο δήμαρχος κ. Γιώργος Μαρινάκης, οι αντιδήμαρχοι κ.κ. Πέπη Μπιρλιράκη Μαμαλάκη, Γιώργος Γεωργαλής, Δημήτρης Λελεδάκης, ο κ. Δημήτρης Λαχνιδάκης και άλλοι δημοτικοί παράγοντες, ο πανεπιστημιακός κ. Χρίστος Λιονής και άλλοι εκπρόσωποι αρχών.
Αυτούς καλωσόρισε ο κ. Αλ. Παπαλεξάκης αναφερόμενος στην καθιέρωση της εκδήλωσης και στη συνέχεια που της έχει δώσει ο Πολιτιστικός Σύλλογος Ατσιποπούλου, με τη συνεργασία μιας άτυπης επιτροπής.
Η βραδιά εξελίχθηκε σε γνήσιο παραδοσιακό γλέντι με κρητικό συγκρότημα που κράτησε τους νέους, κυρίως, μέχρι αργά στην πίστα που είχε δημιουργηθεί στην πλατεία του χωριού.
Μια επιτυχημένη εκδήλωση που έδωσε έντονο γιορταστικό χρώμα στο γειτονικό προάστιο, με το ιστορικό παρελθόν, για να αποδειχθεί και πάλι ότι άνθρωποι με οράματα και διάθεση για κοινωνική προσφορά, μπορούν να προσφέρουν στον τόπο τους σημαντικότερες υπηρεσίες και ποιότητα ζωής από πολλούς θεσμοθετημένους φορείς.