«Κυριακή κοντή γιορτή» έχει σημάνει για Ρεθυμνιακό και Άρη. Το μεγάλο ντέρμπι της αγωνιστικής στο τοπικό πρωτάθλημα ίσως αναδείξει πρωταθλητή από τώρα!
Οι δύο μονομάχοι μονοπωλούν το ενδιαφέρον της αγωνιστικής στην α’ κατηγορία και συνεπώς όλο το βάρος και η προσοχή πέφτει στη μεταξύ τους αναμέτρηση. Ο μεν Ρεθυμνιακός υπολείπεται ενός βαθμού του Άρη (64 έναντι 63). Το ντέρμπι ωστόσο διεξάγεται στο γήπεδο της Σοχώρας με τον Ρεθυμνιακό να έχει το πλεονέκτημα το οποίο κουβαλάει από τον α’ γύρο με το υπέρ του 0-2.
Η πληρότητα του Ρεθυμνιακού
Ο Ρεθυμνιακός εμφανίζεται με πλήρες ρόστερ από την αρχή της χρονιάς, αλλά δεν είχε το ανάλογο ξεκίνημα του Άρη (9 στα 9), εξ ου και η μεταξύ τους διαφορά η οποία είχε φτάσει στους 7 πόντους. Εδώ και μεγάλο διάστημα, αυτή έχει εξανεμιστεί στον έναν, οπότε οι δυο τους, βαδίζουν σε τεντωμένο σχοινί.
Ο παίκτης – προπονητής του Ρεθυμνιακού Νίκος Καραδάκης, έχει πολλές επιλογές για τη χρησιμοποίηση παικτών σε καίριες θέσεις και φαίνεται να έχει την ψυχολογία με το μέρος του υπό την έννοια ότι, αυτό που ήθελε ο ίδιος και οι ποδοσφαιριστές του έχει συμβεί, δηλαδή να παιχθεί ο τίτλος μέσα στη Σοχώρα.
Το ομοιογενές σύνολο του Άρη
Ο Άρης που δεν έχει χάσει ποτέ την πρωτοπορία από την αρχή του πρωταθλήματος, βασίστηκε εν πολλοίς στο ενθουσιώδες ξεκίνημά του, αλλά και στο γεγονός ότι εκμεταλλεύτηκε το αργοπορημένο μοντάρισμα των υπολοίπων (Ρεθυμνιακός, Αστέρας Περάματος).
Ο κ. Δεληγιαννάκης έχει δημιουργήσει ένα ομοιογενές σύνολο που έφτασε έως και τα ημιτελικά του κυπέλλου ΕΠΣΡ και που σήμερα διεκδικεί με ιδιαίτερες αξιώσεις το πρωτάθλημα. Για την ιστορία, πρόκειται για τον ίδιο προπονητή με τον οποίο ο… Ρεθυμνιακός είχε σηκώσει τον τελευταίο του τίτλο (2010) και τον ίδιο προπονητή που το 2009 έχασε το πρωτάθλημα στην ισοβαθμία από την Ασή Γωνιά.
Το τελευταίο διάστημα είναι αλήθεια ότι παρατηρείται μία κόπωση αλλά είναι λογικό, πάνω απ’ όλα, να παίζει πολύ μεγάλο ρόλο το ποιος μπορεί να σηκώσει το βάρος του πρωταθλητισμού.
Σε ποιο τακτικό σημείο θα παιχθεί το κυριακάτικο ματς – τελικός είναι κάτι που δεν μπορεί να το γνωρίζει κανένας εκτός από τους δύο προπονητές που θέλουν για τους δικούς τους λόγους να χαμογελάσουν το ίδιο βράδυ.
Οι πιθανότητες – προοπτικές
Πάντως, σε περίπτωση που κερδίσει ο Ρεθυμνιακός, το πρωτάθλημα θα παίζεται ακόμη έστω και μαθηματικά καθώς, οι κυανόλευκοι θα βρίσκονται δύο βαθμούς διαφορά μπροστά από τον Άρη. Θα διαθέτουν ωστόσο το ψυχολογικό προβάδισμα αλλά καλύτερο γκολ άβερετζ στα μεταξύ τους παιγνίδια.
Στο ενδεχόμενο να πετύχει «διπλό» ο Άρης μέσα στη Σοχώρα, το πρωτάθλημα «κλείνει» ουσιαστικά στους Περβολιανούς, ενώ σ’ αυτό της ισοπαλίας η αγωνία θα κρατήσει μέχρι τέλους γιατί -μην ξεχνάμε- ότι ο Ρεθυμνιακός ακολουθεί το πρόγραμμα του Άρη, οπότε οι δύο μονομάχοι θα έχουν τον ίδιο βαθμό δυσκολίας στη σειρά των αγώνων με την εξής μοναδική διαφορά: Τους αντίπαλους που αντιμετωπίζουν οι παίκτες κ. Δεληγιαννάκη εντός έδρας, τους έχουν οι αντίστοιχοι του κ. Καραδάκη εντός και το αντίθετο.
Πρωτεύον θέμα είναι, πάνω απ’ όλα, να πάει ο κόσμος στο γήπεδο και να παρακολουθήσει έπειτα από πολλά χρόνια ένα μεγάλο ντέρμπι σε τοπικό επίπεδο και συνάμα να δείξουν κόσμια διαγωγή οι ποδοσφαιριστές, οι παράγοντες και οι φίλοι των ομάδων που θα βρεθούν στην κερκίδα του ιστορικού γηπέδου.