Μέχρι σήμερα, το βλέπαμε μπροστά μας, το γνωρίζαμε και δυστυχώς το… αναγνωρίζαμε ότι οι αθλητικές υποδομές της πόλης ότι δεν είναι οι επαρκέστερες, πολλώ δε μάλλον, δεν είναι οι αρτιότερες του νησιού (δεν μπαίνουμε καν στη σύγκριση με την υπόλοιπη χώρα).
Από τη στιγμή όμως που δεν υπάρχει η κινητοποίηση στο θέμα κατασκευής νέων αθλητικών εγκαταστάσεων, καλό θα είναι να κοιτάξουμε να περισώσουμε ό,τι έχουμε για να μην τα χάσουμε όλα…
Κι αν η οικονομική κρίση αποτελεί μία σοβαρή δικαιολογία για την όποια κωλυσιεργία, στις υποδομές του αθλητισμού, ποτέ στα χρονικά -εκτός από καιρούς πολέμου- η κοινωνία δεν πήγε προς τα πίσω στο συγκεκριμένο θέμα. Αντιθέτως μάλιστα…
Αφού το γήπεδο των «Τεσσάρων Μαρτύρων» παρέμεινε ως είχε -υπενθυμίζουμε ότι προ 4ετίας, είχε διαμηνυθεί ότι θα «φύγουν» από ‘κει τα γήπεδα προκειμένου να φτιαχτεί χώρος πάρκινγκ κλπ. Κι αφού περιμένουμε να φτιαχτεί το κλειστό στην περιοχή των Περιβολίων, καλό θα είναι να διατηρήσουμε όσο μπορούμε κάποιους αθλητικούς χώρους που βρίσκονται σε κατάσταση -άλλα έκτακτης- κι άλλα απλής ανάγκης.
Το γήπεδο Μισιρίων
Τα «Ρ.Ν.» έκαναν μια έρευνα στο γήπεδο των Μισιρίων και διαπίστωσαν τα παρακάτω προβλήματα.
Α) Ο πλαστικός τάπητας, έχει παρουσιάσει αρκετές φθορές. Τοποθετήθηκε το Νοέμβριο του 2002. Από τότε δεν έγινε καμία συντήρηση πλην ελαχίστων φορών, όπου έγινε σάρωση του καουτσούκ. Η μόνη επιδιόρθωση που έχει γίνει από τότε, ήταν ένα μικρό τμήμα της περίφραξης στην βόρεια πλευρά, η οποία αντικαταστάθηκε.
Τα προβλήματα στο γήπεδο των Μισιρίων, όπως φυσικά και σ’ όλα τα υπόλοιπα του νομού -και ‘δω που τα λέμε στα περισσότερα της Ελλάδας- πλην της Επισκοπής, δεν έχουν άδεια. Υπενθυμίζουμε ότι η Επιτροπή Ελέγχου, πέρυσι, δεν είχε χορηγήσει άδεια λειτουργίας για τους αγώνες μπαράζ που οδηγούσαν στην άνοδο για τη Γ’ Εθνική.
Τι χρειάζεται το γήπεδο
Τι έχει παρατηρηθεί και τι ακριβώς χρειάζεται το γήπεδο των Μισιρίων, το οποίο φιλοξενεί τρεις ομάδες (Άρη, Δόξα Πλατανέ, Παναρκαδικό) και πάνω από 180 παιδιά στις ακαδημίες:
1) Αντικατάσταση χλοοτάπητα (Στον τελικό κυπέλλου Ρεθύμνου, ο περιφερειάρχης Κρήτης κ. Σταύρος Αρναουτάκης μαζί με την αντιπεριφερειάρχη Ενότητας Ρεθύμνου κα Μαρία Λιονή, είχαν εποπτεύσει τους αγωνιστικούς χώρους της Σοχώρας και των Μισιρίων με τον περιφερειάρχη Κρήτης να δεσμεύεται ότι θα εκταμιεύσει ένα ποσό για την αντικατάσταση των πλαστικών χλοοτάπητων).
2) Συντήρηση – βελτίωση της περίφραξης του γηπέδου.
3) Συντήρηση – ανακαίνιση των αποδυτηρίων.
4) Κατασκευή κερκίδας (μεταλλικής) στη βόρεια πλευρά μπροστά από το 4ο Γυμνάσιο χωρίς φυσικά να χρειαστεί να κοπούν τα δένδρα που βρίσκονται πλησίον του γηπέδου και εί δυνατόν να αλλάξουν θέση οι υπάρχοντες πάγκοι.
5) Το δίκτυο αποχέτευσης των αποδυτηρίων έχει σοβαρό πλέον πρόβλημα. Σ’ αυτά, έχουν εισχωρήσει ρίζες δένδρων που βρίσκονται στη δυτική πλευρά, στις αυλές των σχολείων.
6) Η απουσία προσωπικού είναι πασιφανής. Θεωρούμε πως θα ήταν σωστό η υπηρεσία Καθαριότητας της πόλης να φροντίζει για την καθαριότητα του χώρου, ιδίως όταν πρόκειται για τέτοιες καταστάσεις.
Το τμήμα αθλητισμού της πόλης έχει λάβει τα μηνύματα των ανθρώπων που βρίσκονται καθημερινά στο γήπεδο. Προ μηνών βέβαια, είχαν γίνει σχετικές εποπτείες τόσο από τον Περιφερειακό Σύμβουλο κ. Παρασύρη όσο κι από τον εντεταλμένο σύμβουλο για τα θέματα αθλητισμού του Δήμου κ. Λαχνιδάκη.