Το 0-3 που πλήγωσε τον εγωισμό των παικτών της Επισκοπής στο ματς με τον ΑΟΧ, μπορεί να ξεπεραστεί μ’ ένα άμεσα επιτυχημένο αποτέλεσμα.
Τί καλύτερο λοιπόν ως απάντηση από μία πειστική εμφάνιση μέσα σε μια ιστορική έδρα όπως αυτή του Ρουφ. Η Επισκοπή ταξιδεύει στην Αθήνα για το κυριακάτικο ματς που εντάσσεται στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής της Φουτμπόλ Λιγκ 2 με αντίπαλο τον Φωστήρα.
Η εβδομάδα που πέρασε, έμοιαζε να είναι μεγάλης διάρκειας για τους κυανόλευκους, καθώς επιδιώκουν να ριχτούν στην μάχη του Ρουφ και να κερδίσουν τη χαμένη τους εμπιστοσύνη.
Ο προπονητής της Επισκοπής Γιώτης Σταματόπουλος δεν κρύφτηκε πίσω από το δάκτυλό του και δήλωσε ότι δεν έχει κατορθώσει να «χωνέψει» την ήττα από τον ΑΟΧ. Πρέπει όμως τόσο ο ίδιος όσο και οι παίκτες του να κοιτάξουν μπροστά, όπως χαρακτηριστικά τόνισε…
«Θα πρέπει να είμαστε απόλυτα συγκεντρωμένοι για να δώσουμε μια σωστή απάντηση σ’ εκείνους που έτρεξαν να μας κατηγορήσουν. Όντως η ήττα από τα Χανιά δεν καταπίνεται εύκολα. Ήταν το πιο άσχημο παιγνίδι που έχουμε δώσει μέχρι σήμερα. Δεν κάναμε τελικές, δεν είχαμε ρυθμό…
Το αναφέρω αυτό, γιατί κι άλλες φορές που χάσαμε, είχαμε να λέμε για καλό ρυθμό κι αρκετές χαμένες ευκαιρίες.
Το ματς όμως με τον ΑΟΧ έχει περάσει και ‘μεις πρέπει να κοιτάξουμε μπροστά. Ο αγώνας κόντρα στον Φωστήρα είναι μια ευκαιρία μέσα από την οποία μπορούμε να έχουμε διάφορα κίνητρα. Ένα έξτρα κίνητρο, είναι η ήττα που είχαμε υποστεί στην έδρα μας (0-2) στον α’ γύρο. Επίσης, η ομάδα αυτή, είναι ισόβαθμη με μας. Φυσικά σ’ αυτό που αποβλέπουμε είναι η νίκη για να μπορέσουμε να αποκαταστήσουμε τον εγωισμό μας και το ότι μας πλήγωσε τόσο πολύ η ήττα από τον ΑΟΧ».
Ερωτηθείς ο 40χρονος τεχνικός για το πώς περιμένει σε τεχνικό επίπεδο τον αγώνα με τον Φωστήρα σ’ ένα ιδιαίτερο γήπεδο όπως αυτό του Ρουφ απάντησε…
«Εμείς δεν περιμένουμε ποτέ τον αντίπαλο. Θέλουμε να κάνουμε φάσεις και να βάλουμε γκολ. Το πώς θα εξελιχθεί ο αγώνας δεν το ξέρουμε ακριβώς. Ο Φωστήρας έχει αλλάξει προπονητή και μέσα στην έδρα του θα παίξει ένα ποδόσφαιρο πρωτοβουλίας. Μπορεί να το κάνει αυτό και με αρκετή δόση επιτυχίας γιατί διαθέτει αρκετά ποιοτικούς αλλά κι έμπειρους παίκτες όπως ο Μπούμπας, ο Δωροβίνης, ο Κάμπας.
Ο Δωροβίνης έχει πολύ καλά χτυπήματα γι’ αυτό δεν πρέπει να δώσουμε φάουλ ή γενικώς στημένα κοντά στην περιοχή μας. Είναι καλός εκτελεστής όπως άλλωστε και ο Κάμπας που ξέρει πώς να πετυχαίνει γκολ. Δεν είναι τυχαίο πάντως ότι ο Φωστήρας βρίσκεται σ’ αυτή τη θέση» είπε κι ολοκλήρωσε τις δηλώσεις του ο προπονητής της Επισκοπής.
Ο Γιώτης Σταματόπουλος μαζί με τον Ηλία Μπουλιό και το υπόλοιπο τεχνικό τιμ, είδαν τους παίκτες τους να βγάζουν όλο το πρόγραμμα των προπονήσεων.
Στην προπόνηση της Πέμπτης, ο Αλέξης Σεληνιωτάκης ένιωσε λίγο βαρύ τον δικέφαλό του κι αυτό σημαίνει ότι ίσως θα πρέπει να προφυλαχθεί ή ότι δεν είναι έτοιμος να βγάλει 90λεπτο…
Κατά τα άλλα, με τον Αργυράκη τελικά να μην έχει δικαίωμα συμμετοχής για μία ακόμη αγωνιστική, η Επισκοπή θα παραταχθεί, εκτός απροόπτου με τους Κελαϊδή κάτω από τα δοκάρια, τους Μαραθιανό και Ρουμπάκη στο δεξιά και το αριστερό άκρο αντίστοιχα, ενώ οι δύο στόπερ παραμένουν οι ίδιοι, Ψωμάς και Μποτωνάκης.
Στα αμυντικά χαφ, προφανώς θα έχουμε και πάλι το δίδυμο Δελήμπαση-Φραντζεσκάκη με τον Σεληνιωτάκη να μην αποκλείεται να ξεκινήσει ή να μπει κατά τη διάρκεια του αγώνα.
Ο Κοζανίδης θα βρίσκεται μπροστά τους και προς τη δεξιά πτέρυγα, ενώ από τα αριστερά ως περιφερειακός μεσοεπιθετικός θα αγωνίζεται ο Ταχμαζίδης. Οι δύο προωθημένοι Δήμος Τζέκος και Τάσος Τριανταφύλλου δεν αλλάζουν.
Θέση στην βασική ενδεκάδα ίσως διεκδικήσει και ο Σπύρος Δημογιάννης. Ο 20χρονος δεξιός μπακ χαφ, έχασε αρκετές προπονήσεις την περασμένη εβδομάδα, ενώ σ’ αυτή έλαβε μέρος από την Τετάρτη…
Η ρεθυμνιώτικη αποστολή αναχώρησε χθες για την πρωτεύουσα.
Παναιγιάλειος Ρούβας
Αστέρης (Κορινθίας), Μπουρτζοβίτης (Κορίνθου), Σκάλτσης (Κεφαλονιάς/Ιθάκης)
Προοδευτική Α.Ο. Γλυφάδας
Μάγειρας (Ευβοίας), Μητρόλιος, Σπανός (Ευβοίας)
Α.Ο. Χανιά Αστέρας Μαγούλας
Γκοβέσης (Αρκαδίας), Δημογέροντας (Αρκαδίας), Παπαδοπετράκης (Λασιθίου)
Κόρινθος Πανηλειακός
Μανούχος (Αργολίδας), Χαραλαμπόπουλος, Νίκα (Αρκαδίας)
Φωστήρας Επισκοπή
Τζοβάρας (Φθιώτιδας), Καραγιάννης (Φθιώτιδας), Σπυρόπουλος (Α. Αττικής)
Αχαρναϊκός Εθνικός Αστέρας 3-0 α.α.
Ρεπό: Καλαμάτα