Οι αγώνες έχουν πολλή μεγάλη σημασία για τους αθλητές και τις αθλήτριες, αφού όπως αναφέρει σχετικά ο ΣΕΓΑΣ, το μίτινγκ θα συμπεριληφθεί μεταξύ των αγώνων που επελέγησαν ως κριτήρια για την επίτευξη επιδόσεων, οι οποίες εξασφαλίζουν συμμετοχή στις διεθνείς διοργανώσεις ανοικτού στίβου του καλοκαιριού.
Το σχετικό δελτίο τύπου αναφέρει: «… Παρά την δύσκολη οικονομική συγκυρία, ο Α.Ο. Κύδων και οι συνδιοργανωτές των 65ων Βενιζέλειων αγώνων στίβου (ΣΕΓΑΣ, Περιφερειακή Ενότητα Χανίων, Δήμος Χανίων, Δήμος Πλατανιά, Ίδρυμα Ερευνών και Μελετών «Ελ. Κ. Βενιζέλος», Ε.Α.Κ. Χανίων και Ένωση Ξενοδόχων Ν. Χανίων), συνεχίζουν τις προσπάθειες τόσο στο αγωνιστικό επίπεδο, όσο και στην ανεύρεση οικονομικών υποστηρικτών, προκειμένου να διατηρήσουν οι αγώνες τον διεθνή τους χαρακτήρα, ως κορυφαία διοργάνωση της Κρήτης».
Σύμφωνα με τα όσα έχουν ανακοινωθεί, το μίτινγκ που θα διεξαχθεί στο Εθνικό Στάδιο Χανίων περιλαμβάνει τα παρακάτω 12 αγωνίσματα.
– Ανδρών: 100 μ., 200 μ., 400 μ., 800 μ., 110 μ. εμπ., μήκος, τριπλούν.
Παράλληλα, ο Α.Ο. Κύδων κάνει γνωστό ότι «…Ο 65ος Βενιζέλειος δρόμος (που είναι αφιερωμένος στη μνήμη του Εθνάρχη Ελ. Βενιζέλου), θα διεξαχθεί την Κυριακή 9 Ιουνίου, στην κλασική πλέον διαδρομή, με εκκίνηση (στις 11:00 π.μ.) και τερματισμό την πλατεία Δημοτικής Αγοράς. Όσοι επιθυμούν να τρέξουν, πρέπει να δηλώσουν έγκαιρα τη συμμετοχή τους, με πλήρη στοιχεία (ονοματεπώνυμο, έτος γέννησης, τηλέφωνα επικοινωνίας, τυχόν σύλλογο που ανήκουν) στο e-mail: aokydon@otenet.gr ή στο fax: 28210-45000».