ΣΤΟΥΣ ΕΝΑΠΟΜΕΙΝΑΝΤΕΣ ΑΓΩΝΕΣ ΤΗΣ ΕΠΙΣΚΟΠΗΣ ΘΑ ΔΟΘΕΙ ΧΡΟΝΟΣ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ ΣΤΟΥΣ ΡΕΘΕΜΝΙΩΤΕΣ
Το κίνητρο για τους μικρούς
Του ΔΗΜΗΤΡΗ ΤΖΑΓΚΑΡΑΚΗ
Η επόμενη μέρα στην Επισκοπή δεν είναι το ποιος ευθύνεται ή ποιος δεν ευθύνεται για την κατάληξη που είχε η φετινή χρονιά. Ο δρόμος προς την Γ’ Εθνική ίσως να έχει γυρισμό έναν χρόνο μετά, όμως τα λάθη θα πρέπει να αποτελέσουν παράδειγμα προς αποφυγή από ‘δω και στο εξής.
Στο σωματείο του Ρεθύμνου, έχει γίνει μια πρώτη σκέψη για το πώς ήρθαν τα πράγματα μ’ αυτόν τον τρόπο, όμως δεν είναι ώρα για δάκρυα. Πρώτον οι αγωνιστικές υποχρεώσεις τρέχουν και δεύτερον, τόσο ο πρόεδρος όσο και τα υπόλοιπα μέλη, δεν δείχνουν να το βάζουν κάτω…
Αλήθεια είναι πάντως, πως ο ρόλος του τεχνικού τιμ και των ποδοσφαιριστών, είναι άχαρος αφού όταν δεν υπάρχει κίνητρο είναι πολύ δύσκολο να συμμαζευτεί η κατάσταση.
Πρόκληση ωστόσο αποτελεί η ευκαιρία να αγωνιστούν σε τέτοιο επίπεδο νεαροί ποδοσφαιριστές και δη παίκτες, οι οποίοι προέρχονται από τα σπλάχνα της ομάδας ή του ρεθεμνιώτικου ποδοσφαίρου. Ο Αντώνης Κελαϊδής ήδη μέτρησε την 4η συμμετοχή του ενώ, ο Ηλίας Τριχάκης, τη δεύτερη. Ο τελευταίος είχε πολύ καλή παρουσία στα 59 λεπτά στα οποία αγωνίστηκε μέσα στο Αίγιο, λαμβάνοντας τα εύσημα από τον προπονητή του.
Ο Αντώνης Σπανουδάκης παίρνει κι εκείνος χρόνο συμμετοχής σε συναπτό ματς μετά απ’ αυτό με τον Αχαρναϊκό, ενώ τέτοιο ενδέχεται να πάρουν και οι υπόλοιποι. Ο μόνος που περιμένει καρτερικά, είναι ο Σέργιος Βλαβιανός, ο οποίος μπήκε την προηγούμενη αγωνιστική στην αποστολή, αλλά δεν γεύθηκε τη χαρά της συμμετοχής. Ο Βλαβιανός βέβαια δεν αποτελεί προϊόν του ρεθεμνιώτικου ποδοσφαίρου, είναι όμως ένα παιδί το οποίο πίστεψαν οι κυανόλευκοι από πέρυσι το καλοκαίρι. Ο 19χρονος, ενσωματώθηκε στην Κ19 και πλέον κάνει κανονικά προπόνηση με τους μεγάλους και πιο συγκεκριμένα από τον περασμένο Ιανουάριο.
Χθες οι της Επισκοπής γυμνάστηκαν κανονικά το πρωί και το ίδιο αναμένεται να συμβεί και σήμερα εν όψει της κυριακάτικης αναμέτρησης με αντίπαλο, την ομάδα του Ηρακλή Ψαχνών που πλέον θα πρέπει να αναζητήσει 4 σερί νίκες στους εναπομείναντες 4 αγώνες, μήπως και παραμείνει στην κατηγορία. Ακόμη κι έτσι όμως, δεν εξαρτάται από την ομάδα της Εύβοιας αν του χρόνου θα αγωνίζεται στη Φούτμπολ Λιγκ, αφού θα πρέπει να γίνει ένας «τρελός» συνδυασμός αποτελεσμάτων.
Στα ύποπτα το ματς των πλέι άουτ Ερμιονίδα – Αχαρναϊκός
Πειθαρχική δίωξη για παράνομο στοιχηματισμό και… χειραγώγηση αγώνα, ασκήθηκε στον Νέο Αχαρναϊκό στο ματς της 3η Μαΐου των πλέι άουτ με αντίπαλο την Ερμιονίδα, το οποίο είχε λήξει με σκορ 3-1 υπέρ των «πρασίνων». Οι γηπεδούχοι είχαν προηγηθεί χάρη στο γκολ του Συμελίδη (4′) όμως ο Ταμπάκης ισοφάρισε στο 14′. Οι Κουτσοσπύρος (65′) και Όμο (89′) έγραψαν το τελικό σκορ. Η σχετική ανακοίνωση αναφέρει: «Ο κ. Παναγιώτης Καρράς άσκησε πειθαρχική δίωξη για πράξη που προβλέπεται και τιμωρείται πειθαρχικώς από τις διατάξεις των άρθρων 20 και 22 του Πειθαρχικού Κώδικα της ΕΠΟ σε βάρος:
1. Της ΠΑΕ ΑΕΛ Καλλονή και της ΠΑΕ Ατρόμητος Αθηνών (αγώνας Super League, Καλλονή-Ατρόμητος Αθηνών της 10/5/2015).
2. Της ΠΑΕ Αχαρναϊκός (αγώνας play out Football League, Ερμιονίδα-Αχαρναϊκός της 3/5/2015)».
Λ.1
Ο Ηλίας Τριχάκης είχε πολύ καλή απόδοση μέσα στο Αίγιο και δεν αποκλείεται, να ξεκινήσει ως βασικός εκ νέου κι απέναντι στον Ηρακλή Ψαχνών