Από… πισίνα σε πισίνα οδεύουν τα κορίτσια του Ναυτικού Ομίλου του Ρεθύμνου που σήμερα στις 14.00 ρίχνονται και πάλι στα βαθιά της Α1 για να αντιμετωπίσουν τον Τρίτωνα Αμαρουσίου.
Η 4η αγωνιστική στον όμιλο του υποβιβασμού όπως έχει σχηματιστεί πια από τις ομάδες που ουσιαστικά βρέθηκαν στις θέσεις 5, 6, 7, 8 της βαθμολογίας του ανοικτού πρωταθλήματος της Α1, φέρνει ένα ακόμη ματς, αυτό ανάμεσα στη ΝΕ Πατρών που προσφάτως επικράτησε ο ΝΟΡ με 16-11 κόντρα στον Ηλυσιακό.
Οι Ρεθεμνιώτισσες είναι 1ες στην συγκεκριμένη κατηγορία «κλειδώνοντας» επί της ουσίας την 5η θέση του πρωταθλήματος, ενώ ο τελευταίος θα οδηγηθεί απευθείας στην Α2.
Ο ΝΟΡ μοιάζει να είναι το απόλυτο φαβορί και για τη συγκεκριμένη αναμέτρηση.
Φιτσανάκης: «Να μη χάσουμε στην έδρα μας»
Το πιο σημαντικό όμως για μία ομάδα που συνεχίζει να αγωνίζεται είναι να προσπαθεί να βρίσκει κίνητρα. Ο κόουτς των «κιτρίνων» ψάχνει και βρίσκει τέτοια όπως το γεγονός ότι θα είναι πρόκληση για το ΝΟΡ να μη χάσει ποτέ στην έδρα του. Ο Κώστας Φιτσανάκης αναφέρει για το κείμενο ματς: «Παίζουμε μέσα στην έδρα μας και αυτό που μας θέλουμε να κυνηγήσουμε είναι, να μην κάνουμε ήττα μέχρι το τέλος. Βάσει αυτής της λογικής συνεχίζουμε. Θέλω να παρουσιαστούμε σοβαροί και μέσα απ’ αυτή τη σοβαρότητα να προσπαθήσουμε να δώσουμε χρόνο συμμετοχής σε πολλά κορίτσια προκειμένου να δείξουν όλες οι αθλήτριες ότι είναι σε θέση να προσφέρουν.
Από την άλλη ομάδα υπάρχει καινούριος προπονητής εδώ και δύο εβδομάδες. Προφανώς δεν μπορούν να αλλάξουν πολλά πράγματα αλλά ίσως να είναι κάτι που αναμένεται να το δούμε σήμερα. Το περιμένουμε…».
Όμιλος υποβιβασμού
Η (4η) αγωνιστική (22/3)
ΝΟ Ρεθύμνου – Τρίτων Αμαρουσίου
ΝΕ Πατρών – Ηλυσιακός
Η βαθμολογία
Θ. ΟΜΑΔΑ ΒΑΘΜΟΙ ΓΚΟΛ
1. ΝΟ Ρεθύμνου 15 43-22
2. ΝΕ Πατρών 9 39-33
3. Ηλυσιακός 3 20-31
4. Τρίτων Αμαρουσίου 1 19-35
Δ.Τ.