Το νέο υπερσύγχρονο κτίριο της Δημόσιας Βιβλιοθήκης του Ρεθύμνου, που θα φιλοξενήσει περισσότερους από 300.000 τόμους βιβλίων που σήμερα βρίσκονται σε αποθηκευτικούς χώρους, παραδόθηκε χθες από τους προϊσταμένους της Τεχνικής Υπηρεσίας του υπουργείου Παιδείας στη διάρκεια τελετής παράδοσης παραλαβής, που πραγματοποιήθηκε χθες το πρωί παρουσία αρχών και φορέων της πόλης.
Οι εγκαταστάσεις της νέας βιβλιοθήκης που αναμένεται να λειτουργήσει μέσα στο καλοκαίρι, βρίσκονται στην περιοχή του Κουμπέ. Σύμφωνα με τον μελετητή πρόκειται για ένα έργο υψηλών προδιαγραφών, που περιλαμβάνει και βιοκλιματικά υλικά.
Το έργο ξεκίνησε τον Σεπτέμβριο του 2011 και μετά από τέσσερα χρόνια ολοκληρώθηκε. Ο αρχικός προϋπολογισμός του ήταν 4,2 εκατ. ευρώ, ενώ με την έκπτωση μειώθηκε στα 2.5 εκατ., ωστόσο για την κατασκευή αξιοποιήθηκαν τα 2,2 εκατ. ευρώ, ενώ με τροποποίηση του προϋπολογισμού που έγινε, τα χρήματα που περίσσεψαν θα αξιοποιηθούν για την προμήθεια του εξοπλισμού του κτιρίου. Σύμφωνα με τις εκτιμήσεις των υπευθύνων του υπουργείου Παιδείας, οι διαδικασίες με τους διαγωνισμούς για την προμήθεια του ηλεκτρονικού εξοπλισμού, αλλά και της μελέτης που αφορά στην επίπλωση, θα έχουν ολοκληρωθεί τους επόμενους μήνες, για να μπορέσει η βιβλιοθήκη να λειτουργήσει μέσα στο καλοκαίρι.
Η νέα βιβλιοθήκη θα έχει δύο ορόφους, το ισόγειο και δύο υπόγεια, εκ των οποίων το ένα θα είναι γκαράζ 20 θέσεων, θα διαθέτει ειδικό χώρο για παιδική βιβλιοθήκη, με ξεχωριστή μάλιστα είσοδο, χώρους αναγνωστηρίων, χώρους με υπολογιστές και πρόσβαση στο ίντερνετ, ενώ έχει προβλεφθεί ειδικό δωμάτιο με συγκεκριμένες προδιαγραφές ασφαλείας για τις σπάνιες εκδόσεις. Επιπλέον, έχουν προβλεφθεί όλες οι σύγχρονες προδιαγραφές για την εξοικονόμηση ενέργειας και την προστασία του κτιρίου από φυσικές καταστροφές.
Ειδικότερα, όπως ανέφερε ο μελετητής του έργου, το κτίριο αποτελείται από τρεις ορόφους εκ των οποίων 1.300 τ.μ. είναι η ανωδομή. Περιλαμβάνει δυο υπόγεια περίπου 1.400 τ.μ. Στο πρώτο υπόγειο είναι χωροθετημένες οι μηχανολογικές εγκαταστάσεις, αποθηκευτικοί χώροι, χώροι στάθμευσης και υγιεινής και ο δεύτερος υπόγειος χώρος είναι περίπου 700 τ.μ. και αφορά σε χώρο στάθμευσης 25 θέσεων. Στο ισόγειο του κτιρίου υπάρχει χωριστή αίθουσα για την παιδική βιβλιοθήκη και στους δύο ορόφους θα τοποθετηθούν ανοιχτά βιβλιοστάσια, που θα μπορεί ο καθένας να μπαίνει και να διαλέγει το βιβλίο, θα υπάρχουν χώροι αναγνωστήρια, ενώ θα μπορούν να γίνονται στο χώρο παράλληλες δράσεις.
Σε σχετικές δηλώσεις του ο κ. Μιχάλης Κωστάκης, προϊστάμενος της Τεχνικής Υπηρεσίας του υπουργείου Παιδείας, ανέφερε: «Όλα ξεκίνησαν πριν από δώδεκα χρόνια, όταν γνώρισα τον κ. Τρούλη και είδα τις προσπάθειες που είχε κάνει για να βρει κάποιο χώρο για να στεγάσει τη Βιβλιοθήκη. Με πολλά εμπόδια ξεκινήσαμε τις διαδικασίες της μελέτης- αντιλήφθηκα την σπουδαιότητα του έργου αυτού και μαζί με τον κ. Τρούλη και τους συναδέλφους μου από το υπουργείο το παλέψαμε και φτάσαμε στο σημείο σήμερα να παραδίδουμε το έργο αυτό. Είναι πραγματικά ένα έργο σύγχρονο για να μπορέσει να υποδεχτεί την υποδομή και τα βιβλία της βιβλιοθήκης του Ρεθύμνου. Νομίζω ότι θα πρέπει να το αγκαλιάσει ο κόσμος της πόλης, να ενισχυθεί και να εμπλουτιστεί με σειρά δράσεων, που θα είναι επ’ ωφελεία του κοινού του Ρεθύμνου».
Από την πλευρά του ο πρόεδρος του Εφορευτικού Συμβουλίου της Δημόσιας Βιβλιοθήκης του Ρεθύμνου, Μιχάλης Τρούλης τόνισε: «Έχουμε μια πλούσια συλλογή βιβλίων, καθώς ήδη έχουμε υπερβεί τους 300.000 τόμους που βρίσκονται σήμερα σε αποθήκες. Είναι πολύ σημαντικό ότι πλέον θα υπάρχει πρόσβαση σε όλο τον κόσμο στους τεράστιους θησαυρούς που σήμερα δεν είναι προσβάσιμοι. Ευχαριστώ όλους όσοι συνέβαλλαν στην πορεία αυτού του έργου, για την στήριξη και την συμβολή τους. Τους ευχαριστώ όλους που φρόντισαν να γίνει το όνειρό μου πραγματικότητα. Ένας από τους βασικούς ανθρώπους, ήταν ο Μιχάλης Κωστάκης που είχε την ευθύνη για την ολοκλήρωση του έργου και τον ευχαριστώ ιδιαιτέρως».
Ο Μητροπολίτης Ρεθύμνης και Αυλοποτάμου κ.κ. Ευγένιος, ανέφερε: «Καμαρώνω γι’ αυτό το «κόσμημα» που προστίθεται στην πόλη μας. Εκφράζω την ειλικρινή χαρά μου για την ύπαρξη πλέον αυτού του χώρου πολιτισμού και παιδείας και θέλω από καρδιάς να ευχαριστήσω τον κ. Τρούλη και όλους όσοι βοήθησαν για να αποκτήσει το Ρέθυμνο αυτό το χώρο.
Ο άλλος χώρος που βρίσκεται όλα αυτά τα χρόνια στην αγκαλιά της Εκκλησίας, εξυπηρέτησε χιλιάδες ανθρώπους, εξυπηρέτησε την παιδεία του τόπου. Ετούτος ο χώρος με τις σύγχρονες προδιαγραφές του θα το πράττει πολύ καλυτέρα και εύχομαι πολύ σύντομα να ‘μαστε σε θέση όλοι μας να απολαμβάνουμε αυτά που θα προσφέρονται εδώ».
Η Βιβλιοθήκη σήμερα
Στα εξήντα και πλέον χρόνια της λειτουργίας της, η Δημόσια Βιβλιοθήκη του Ρεθύμνου γνώρισε συνεχή ανάπτυξη. Σήμερα οι συλλογές της ξεπερνούν τις 155.000 τόμους βιβλίων, στις οποίες πρέπει να προστεθούν περί τους 10.000 τόμους περιοδικών, καθώς και ένα πλούσιο αρχείο τοπικών και αθηναϊκών εφημερίδων. Εξυπηρετεί κάθε χρόνο περίπου 30.000 χρήστες, ενώ το δανειστικό της τμήμα, που αριθμεί 10.000 ενεργά μέλη, πραγματοποιεί πάνω από 27.000 δανεισμούς το χρόνο. Ως γενική βιβλιοθήκη απευθύνεται στο σύνολο του πληθυσμού, γεγονός που φαίνεται από τη σύνθεση του κοινού που την χρησιμοποιεί, η οποία σύμφωνα με τα στατιστικά στοιχεία που τηρεί η βιβλιοθήκη είναι η εξής: Μαθητές όλων των βαθμίδων 40%, φοιτητές 15% και ιδιώτες 45%.
Από το 1989 άρχισε η μηχανοργάνωση της βιβλιοθήκης με την εφαρμογή του λογισμικού προγράμματος για βιβλιοθήκες «Πτολεμαίος», που διέθεσε το Ινστιτούτο Τεχνολογίας και Έρευνας. Ήδη έχουν ολοκληρωθεί σε πολύ μεγάλο βαθμό οι εργασίες της αυτοματοποίησης και της αναδρομικής καταλογογράφησης της συλλογής. Η ανάκτηση πληροφοριών από τη βάση δεδομένων της βιβλιοθήκης γίνεται μέσω τερματικών και από τον ίδιο τον χρήστη. Σήμερα μάλιστα έχει συνδεθεί με το διαδίκτυο και οι χρήστες μπορούν να αναζητήσουν πληροφορίες στον κατάλογό της on line.
Επίσης στο πλαίσιο λειτουργίας της βιβλιοθήκης λειτουργεί και δημόσιο κέντρο πληροφόρησης, με σημαντικό οπτικοακουστικό υλικό και πρόσβαση στις σύγχρονες τεχνολογίες και στο διαδίκτυο.