Δεν πρέπει να περάσει απαρατήρητο το μήνυμα μιας εκδήλωσης που καταχωρήθηκε με θερμά σχόλια στα πολιτιστικά δρώμενα της πόλης.
Ήταν το «Καρναβάλι των ζώων» που συνδιοργάνωσαν το Μουσικό Σχολείο Ρεθύμνου, η Δημοτική Φιλαρμονική, το Δημοτικό Ωδείο και ο Σύνδεσμος Διαδόσεως Καλών Τεχνών -Ελληνικό Ωδείο Ρεθύμνου με τη στήριξη του Δήμου.
Αυτή η συνένωση σημαντικών πολιτιστικών φορέων της πόλης, στον τομέα της μουσικής, με την ευγενική συμμετοχή του πιανίστα Δημήτρη Μιμίδη, μας έδωσε το άριστο αποτέλεσμα που υπέγραψαν με πολλά θαυμαστικά οι τυχεροί που το απόλαυσαν.
Αυτό που πρέπει να τονιστεί είναι ότι οι συντελεστές της εκδήλωσης επιχείρησαν ένα μεγάλο τόλμημα. Γιατί το «Καρναβάλι των ζώων» του Camille Sean Sans, έργο για ορχήστρα δωματίου, μπορεί να είναι μια ωραία και διαφορετική ιδέα, που ταιριάζει σε μια πόλη που έκανε το Καρναβάλι θεσμό πανελλήνιας εμβέλειας, αλλά έχει και απαιτήσεις.
Η αρχική πρόταση που ήταν του Μουσικού μας σχολείου, μας πείθει για το επίπεδο σπουδών που αναμφισβήτητα τιμά την πόλη των Τεχνών. Κι ο πήχης ανεβαίνει όλο και ψηλότερα.
Οι συγκυρίες όμως κάνουν απαγορευτικές κάποιες δράσεις όσο κι αν «αιμοδοτούν» με ποιότητα την πολιτιστική μας ζωή. Γιατί κακά τα ψέματα, στην προσπάθεια να μην απογοητευτεί κανένας που επιχειρεί στον χώρο του πολιτισμού, φτάνουμε στο σημείο να μπαίνουν στο ίδιο καλάθι αξιολόγησης τα πάντα, με μοναδικό κριτήριο ότι αξίζουν την ενθάρρυνση. Αυτό όμως αποβαίνει σε βάρος της ποιότητας και αποδυναμώνει το βαθμό της αισθητικής μας αντίληψης, που κάποτε στο Ρέθυμνο άγγιζε το ζενίθ.
Γράφαμε προ καιρού πως τα γλέντια αρχές του περασμένου αιώνα στηρίζονταν σε όπερες και οπερέτες.
Ο διευθυντής του Μουσικού Σχολείου κ. Σπύρος Ραπτάκης, και προς τιμήν του, κράτησε αυτή τη λεπτομέρεια κι έκανε την πρόταση που ξαφνιάζει για τις δυνατότητες μιας μαθητικής κοινότητας. Αποφασιστική κίνηση που δείχνει τη διάθεσή του για την περαιτέρω αναβάθμιση του χώρου που υπηρετεί.
Αυτός όμως που κατάφερε να υλοποιήσει την ιδέα και μάλιστα με ελάχιστα έως μηδαμινά έξοδα, που θα μπορούσε να καλύψει κι ένας συνταξιούχος, ήταν ο νέος προϊστάμενος των μουσικών συνόλων του Δήμου κ. Αντώνης Μαυράκης.
Εύστοχα επισήμανε αυτές τις σημαντικές λεπτομέρειες ο Σχολικός Σύμβουλος Μουσικών ΠΔΕ Κρήτης κ. Κώστας Δροσουλάκης, που είχε την ευθύνη παρουσίασης και αφήγησης στην εκδήλωση, τονίζοντας πόσο αναβαθμίζει τη μουσική μας παιδεία κάθε τέτοια παρέμβαση.
Η πρώτη προσπάθεια που έγινε από τον κ. Αντώνη Μαυράκη με το «Μουσικό Καρπό» τάραξε τα νερά στον χώρο της εκπαίδευσης με τη δωρεάν παροχή μουσικής παιδείας σε μαθητές του Ρεθύμνου και βλέπουμε στο διάστημα αυτό πόσες επιτυχίες σημειώνουν στο ενεργητικό τους μέλη του μουσικού αυτού σχήματος.
Σ’ αυτό τον δρόμο συμπορεύονται τώρα πρωτοβουλίες όπως η συναυλία που απολαύσαμε στην αίθουσα εκδηλώσεων «Παντελής Πρεβελάκης» του Ελληνικού Ωδείου (παράρτημα Ρεθύμνου) αναβιώνοντας παλιές δόξες και του Συνδέσμου για τη διάδοση των καλών τεχνών που ήταν στους συνδιοργανωτές.
Ευχόμαστε να έχει συνέχεια αυτή η προσπάθεια, αν και αποτελεί βεβαιότητα με την ενεργό παρουσία τώρα στο πολιτιστικό μας γίγνεσθαι καλλιτεχνών κύρους που έχουν την ευθύνη των μουσικών μας συνόλων.
Κι αξίζει ένας έπαινος στον πρόεδρο του νομικού προσώπου κ. Γρ. Τσιομπίκα, τόσο για τις επιλογές των συνεργατών όσο και για τις δράσεις που ενθαρρύνει.
Καιρός ήταν να επανέλθουμε στις καλές εποχές της πολιτιστικής μας ζωής όταν το Ρέθυμνο με Μπάμπη Πραματευτάκη διέθετε Συμφωνική Ορχήστρα έστω και με το διακριτικό τίτλο «Πειραματική» και η Δημοτική Φιλαρμονική έπαιρνε μέρος στο Φεστιβάλ Αθηνών και τώρα θα τη χειροκροτήσουμε στο Μέγαρο Μουσικής.
Αυτές είναι ανάσες ελπίδας πραγματικά σε μια εποχής μιζέριας, που τραυματίζει όνειρα και μας εμποδίζει να προσδοκούμε σ’ ένα μέλλον ανάπτυξης και ευημερίας.