Το Μουσείο Σύγχρονης Τέχνης Κρήτης στο πλαίσιο των δράσεων και εκδηλώσεων που διοργανώνει για τον εορτασμό των 25 χρόνων από την ίδρυσή του, παρουσιάζει, στις 4, 5, 6 Ιουλίου 2017, σε διάφορα σημεία της πόλης του Ρεθύμνου, το Κουαρτέτο Γιασεμί που το αποτελούν οι: Ειρήνη Δερέμπεη, Μαρία Μελαχροινού, Μάρθα Μαυροειδή, Τάσος Πούλιος.
Το «Γιασεμί» είναι ένα φωνητικό κουαρτέτο που αποτελείται από μουσικούς που προέρχονται από τον χώρο της ελληνικής παραδοσιακής μουσικής. Τραγουδιστές και οργανοπαίκτες ταυτόχρονα, μεταφέρουν την εμπειρία τους από τις τεχνικές των παραδοσιακών οργάνων που παίζουν, στη φωνή.
Το ρεπερτόριό τους αποτελείται από παραδοσιακές μελωδίες αλλά και συνθέσεις Ελλήνων συνθετών επεξεργασμένες για φωνητικό σύνολο.
Συνδυάζοντας παραδοσιακές μελωδίες με σύγχρονη αρμονία, το Γιασεμί εστιάζει στις φωνητικές παραδόσεις της Ελλάδας και της Ανατολικής Μεσογείου, εξερευνώντας τον πολλαπλό ρόλο της φωνής σε μία πλούσια μουσική παράδοση. Ταυτόχρονα εξερευνά και τον ρόλο που έχει διαδραματίσει η παραδοσιακή μουσική της Ελλάδας στα έργα σύγχρονων Ελλήνων συνθετών.
Το Κουαρτέτο Γιασεμί θα παρουσιάσει ένα πρόγραμμα από έργα των Γιώργου Κουμεντάκη, Μάνου Χατζιδάκι, Λένας Πλάτωνος, αλλά και διασκευές παραδοσιακών τραγουδιών από διάφορα μέρη της Ελλάδας.
Η παρουσίαση του κουαρτέτου θα πραγματοποιηθεί σε χώρους που παρουσιάζεται η έκθεση επετειακού χαρακτήρα του Μ.Σ.Τ. Κρήτης με τίτλο «Δέκα Κεφάλαια». Έργα από τη Μόνιμη Συλλογή.
Το πρόγραμμα έχει ως εξής:
Τρίτη 4 Ιουλίου, ώρα 19:30 στην Αίθουσα Πυροβολικού-Φορτέτζα.
Τετάρτη 5 Ιουλίου, ώρα 21:30, στο Τζαμί Καρά Μουσά Πασά (συμβολή οδών Αρκαδίου και Β. Ουγκώ).
Πέμπτη 6 Ιουλίου, ώρα 20:00 στο Μουσείο Σύγχρονης Τέχνης Κρήτης (Μεσολογγίου 32).
Είσοδος ελεύθερη.