Ο Σύλλογος Φίλων Θεάτρου Χανίων, παρουσιάζει στο Ρέθυμνο το έργο του Ιάκωβου Καμπανέλλη «Το μεγάλο μας τσίρκο», στο θέατρο Ερωφίλη, την Παρασκευή στις 21:30.
Πρόκειται για ένα έργο – σταθμό στην ιστορία του θεάτρου. Είναι μια πολιτική επιθεώρηση, που παρουσιάζει την Ελλάδα σαν τσίρκο, σαν σκηνή από την οποία παρελαύνουν γελωτοποιοί και σαλτιμπάγκοι, ψεύτες και ανδρείκελα, χαμένες επαναστάσεις και προδομένα όνειρα, στιγμές μεγαλείου και ταπείνωσης. Η Ελλάδα είναι ο Κρόνος που τρώει τα παιδιά της, χωρίς να χορταίνει, από την Αρχαιότητα ως τις μέρες μας. Οι ήρωες είναι σημερινοί Έλληνες και Ελληνίδες. Άλλωστε το έργο είναι επίκαιρο όσο και όταν πρωτοπαρουσιάστηκε.
Συντελεστές:
Οργάνωση: Σύλλογος Φίλων Θεάτρου Χανίων.
Σκηνοθεσία: Αθανασόπουλος Νάσος.
Τραγούδι: Καρεφυλλάκης Βασίλης.
Αφίσα – σκίτσα – σκηνικά: Πατούρας Γιάννης
Μουσική επιμέλεια: Χαιρέτης Γιώργος
Φωτογραφία: Μπαρούνης Δημήτρης.
Ερμηνεύουν:
Αθανασόπουλος Νάσος, Αθανασοπούλου Έλενα, Βεριβάκη Χριστίνα, Βερονίκης Κώστας, Βερούλη Ελισάβετ, Βουτετάκη Αργυρώ, Βουτετάκη Κατερίνα, Καρμπαδάκη Ελένη, Κλάουζεν Ρεγγίνα, Κοκολογιάννη Σοφία, Κοκοτσάκη Ελευθερία, Κουκουράκη Εύα, Κυριακοπούλου Εμμανουέλα, Μπουζάκης Αποστόλης, Μπουμπόναρη Φανή, Νικολακάκης Δημήτρης, Πατεράκης Γιάννης, Ραμουτσάκη Μαρία, Τακτικάκης Γιώργος, Χρυσουλάκη Αφροδίτη, Ψυλλάκη Χρυσούλα.
Συμμετέχουν:
Αθανασοπούλου Ελευθερία, Αθανασοπούλου Ευτυχία, Γαλανάκη Θεανώ, Καντέρη Νίκη, Μελάκης Κώστας, Νυσταζάκη Βασιλεία, Πετράκη Ελευθερία, Τραχαλάκη Δέσποινα, Χιωτάκη Δέσποινα και ο παραδοσιακός χορευτικός σύλλογος «Βιγλάτορες».
Τιμή εισιτηρίου: 10 ευρώ. Για μαθητές, φοιτητές, ανέργους, πολύτεκνους, ΑΜΕΑ, στρατιώτες, άνω των 65 ετών, καθώς και για ομάδες άνω των 10 ατόμων, 8 ευρώ. Προπώληση από το κιόσκι του Δήμου Ρεθύμνου.