Απόψε διεξάγεται το διεθνές φιλικό παιγνίδι με φιλανθρωπικό χαρακτήρα της Εθνικής μας ομάδας Legends 2004 με αντίπαλο την ομάδα της Inter For Ever που κατέκτησε το Τσάμπιονς Λιγκ του 2010.
Πρόκειται για το γεγονός του καλοκαιριού κι αυτή τη χαρά έχουν την ευκαιρία να τη ζήσουν από κοντά οι Κρήτες φίλαθλοι. Ο αγώνας θα πραγματοποιηθεί στο Παγκρήτιο Στάδιο απόψε στις 19.30 με το εισιτήριο να έχει συμβολική τιμή 5 ευρώ, ενώ για τα παιδιά τιμάται προς 1 ευρώ.
Στο μεταξύ την άφιξη των παλιών διεθνών μας καθώς και του τεχνικού διδύμου κ.κ. Ρεχάγκελ, Τοπαλίδη, υποδέχθηκαν παράγοντες της Ε.Π.Σ. Ηρακλείου και δη ο πρόεδρός κ. Τζώρτζογλου, ενώ θερμή υποδοχή έτυχαν από ανώνυμους φίλους που αναγνώριζαν τα πρόσωπα στο αεροδρόμιο.
Χθες το πρωί επίσης, η Ένωση Ποδοσφαιρικών Σωματείων Ηρακλείου οδήγησε τους παλιούς διεθνείς ποδοσφαιριστές της Εθνικής ομάδας, Γιώργο Καραγκούνη, Θοδωρή Ζαγοράκη καθώς και τον Ότο Ρεχάγκελ, στο 6ο και 44ο Δημοτικό Σχολείο (Αγ. Τίτος), όπου τα παιδιά είχαν την ευκαιρία να φωτογραφηθούν μαζί τους αλλά και να λάβουν αναμνηστικά δώρα.
Στη συνέχεια, η αντιπροσωπεία βρέθηκε στο κέντρο της πόλης και πέρασε από την πλατεία των Λιονταριών και την οδό Δαιδάλου, με κατεύθυνση την πλατεία Ελευθερίας. Εκεί διοργανώθηκε μια εκδήλωση με άρωμα… Euro 2004 με τη συνεργασία του Συλλόγου Φίλων Εθνικής Ελλάδας «Γαλανόλευκος Φάρος». Στην πλατεία Ελευθερίας, υπήρχε το τρόπαιο του Euro 2004, η μπάλα του τελικού και διάφορα άλλα αναμνηστικά και συλλεκτικά αντικείμενα από την Πορτογαλία, με τον κόσμο να χαμογελά και να φωτογραφίζεται ή να λαμβάνει αυτόγραφα από τα μέλη της Εθνικής Ελλάδας.
Ανάλογη εκδήλωση με διεθνείς ποδοσφαιριστές είχαμε και χθες το απόγευμα στην πλατεία των Λιονταριών. Σήμερα το πρωί, αντιπροσωπείες διεθνών ποδοσφαιριστών θα επισκεφθούν σχολεία της πόλης του Ηρακλείου!