Την Τετάρτη 24 Οκτωβρίου 2018 ξεκινά το 6o Φεστιβάλ Κινηματογράφου Χανίων προβάλλοντας μια από τις ταινίες σταθμό στον νεότερο διεθνή κινηματογράφο. 27 χρόνια μετά την δημιουργία της, θα προβληθεί «Το μετέωρο βήμα του πελαργού» του Θόδωρου Αγγελόπουλου.
Την έναρξη του 6ου Φεστιβάλ Κινηματογράφου Χανίων και την προβολή της ταινίας θα τιμήσουν με την παρουσία τους τρεις άνθρωποι οι οποίοι συνδέθηκαν με την Θόδωρο Αγγελόπουλο στην ζωή και στην δημιουργία.
Η κ. Φοίβη Οικονομοπούλου-Αγγελοπούλου, σύντροφος στην ζωή και παραγωγός των ταινιών του Θόδωρου Αγγελόπουλου.
Η κ. Ελένη Καραΐνδρου, συνθέτης.
Ο κ. Γιώργος Αρβανίτης, διευθυντής φωτογραφίας.
Το 1991, ο Θόδωρος Αγγελόπουλος, σκηνοθέτησε «Το μετέωρο βήμα του πελαργού», την πρώτη ταινία της τριλογίας των συνόρων, με πρωταγωνιστές τον Μαρτσέλο Μαστρογιάνι και την Ζαν Μορό. Ένα σημαντικό φιλμ για τα πολιτικά αδιέξοδα, για τα διαταραγμένα και ασαφή σύνορα λόγω των πολέμων και των εμφυλίων συγκρούσεων. Σύνορα εθνικά, φυσικά ή ακόμα και συμβολικά…
Η είσοδος -στην προβολή- θα γίνει με δωρεάν δελτία εισόδου τα οποία το κοινό μπορεί να προμηθευτεί -με σειρά προτεραιότητας- από την γραμματεία του φεστιβάλ, στο Πνευματικό Κέντρο Χανίων την Δευτέρα 22 Οκτωβρίου και την Τρίτη 23 Οκτωβρίου κατά τις ώρες 11:00 – 13:00 και 18:00 – 20:00.
Πληροφορίες στο τηλέφωνο: 6970651153.
Αναλυτικά όλο το πρόγραμμα του 6ου Φεστιβάλ Κινηματογράφου Χανίων, οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να το δουν στην ιστοσελίδα: https://www.chaniafilmfestival.com/movies.