Η βιώσιμη ανάπτυξη, η προστασία του περιβάλλοντος, η έρευνα, η καινοτομία, η ενίσχυση της επιχειρηματικότητας, η εφαρμογή ενιαίας κοινωνικής πολιτικής, χωρίς αποκλεισμούς, η ανάπτυξη των πόλεων, η διαχείριση των λυμάτων και των απορριμμάτων αποτελούν τις βασικές κατευθύνσεις εν όψει της νέας προγραμματικής περιόδου 2014-2020.
Το Σύμφωνο Εταιρικής Σχέσης (ΣΕΣ), το πρόγραμμα που θα διαδεχτεί το ΕΣΠΑ, αποτελεί την κυρίαρχη χρηματοδοτική πηγή για την επόμενη επταετία, γεγονός που σημαίνει ότι η Ελλάδα, η τοπική και περιφερειακή αυτοδιοίκηση, οφείλουν να προετοιμαστούν κατάλληλα και έγκαιρα για να διεκδικήσουν τις ευκαιρίες που προσφέρει το 5ο Κοινοτικό Πλαίσιο.
Η διαδικασία σχεδιασμού και εξειδίκευσης των στόχων βρίσκεται σε εξέλιξη και το νέο ΕΣΠΑ, που θα τεθεί σε ισχύ από την 1η Ιανουαρίου 2014, έρχεται από την Ευρωπαϊκή Ένωση σε μια δύσκολη κοινωνικοοικονομική περίοδο για την Ελλάδα, προκειμένου να αποτελέσει μοχλό ανάπτυξης και τόνωσης της οικονομικής και κοινωνικής συνοχής της χώρας μας.
Πρωταγωνιστικό ρόλο στον σχεδιασμό που εκπονείται για την προγραμματική περίοδο 2014-2020 κατέχει το Ρέθυμνο και ειδικότερα ο Δήμος Ρεθύμνης, ο οποίος έχει χαρακτηριστεί «πιλοτικός Δήμος» στο Σ.Ε.Σ., προκειμένου να αποτελέσει παράδειγμα και για άλλους ΟΤΑ σε ό,τι αφορά την αξιοποίηση των δυνατοτήτων και των ευκαιριών που προσφέρει το 5ο κοινοτικό πλαίσιο.
Στο πλαίσιο αυτό, διοργανώθηκε χθες στο Ρέθυμνο η μερίδα με θέμα: «Βιώσιμη Ανάπτυξη και 5η Προγραμματική Περίοδος: Το Ρέθυμνο Δήμος-Πιλότος στο ΣΕΣ», με την συμμετοχή εκπροσώπων του υπουργείου Ανάπτυξης, της Ελληνικής Εταιρείας Τοπικής Ανάπτυξης και Αυτοδιοίκησης (Ε.Ε.Τ.Α.Α. Α.Ε.), της Ευρωπαϊκής Ένωσης, της Περιφέρειας Κρήτης, Δήμων της Κρήτης, του Πανεπιστημίου, του Πολυτεχνείου και του ΤΕΙ Κρήτης, του Πανεπιστημίου Πειραιά, του Εθνικό Μετσόβιου Πολυτεχνείου, του διευθύνοντα συμβούλου του «Οργανισμού Ανάπτυξης Κρήτης», καθώς και άλλων εκπροσώπων φορέων του νησιού.
Η ημερίδα αναπτύχθηκε σε δύο ενότητες. Στην πρώτη ενότητα έγινε εκτεταμένη ανάλυση σε θέματα που αφορούν: το σχεδιασμό και την κατάρτιση του νέου επιχειρησιακού προγράμματος, τον ρόλο που θα έχουν οι Δήμοι σ’ αυτό, τα νέα εργαλεία που θα χρησιμοποιηθούν, τις αναπτυξιακές προτεραιότητες της Περιφέρειας Κρήτης.
Στη δεύτερη ενότητα έγινε ανάπτυξη της στρατηγικής του Δήμου Ρεθύμνης εν όψει της νέας προγραμματικής περιόδου, κατά τη διάρκειά της οποίας αναλύθηκε η φιλοσοφία πάνω στην οποία έχει στηριχτεί ο αναπτυξιακός σχεδιασμός του Δήμου, παρουσιάστηκαν οι πτυχές και οι άξονές του, καθώς και ο σχεδιασμός που έχει βασισθεί στους στόχους που έχουν τεθεί από την Ευρωπαϊκή Ένωση.
Αξιοσημείωτο είναι το γεγονός ότι σύμφωνα με την εκπρόσωπο του υπουργείου Ανάπτυξης και Ανταγωνιστικότητας ο ρόλος των Περιφερειών θα ενισχυθεί, ενώ θα δημιουργηθούν 13 περιφερειακά προγράμματα και μικρότερος αριθμός τομεακών προγραμμάτων σε σχέση με το ΕΣΠΑ.