Οι άγιες ημέρες του Πάσχα πέρασαν και πλέον, κάθε κατεργάρης είναι ώρα να κάτσει στον πάγκο του ή καλύτερα να τρέχει στους αγωνιστικούς χώρους… Το πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής δεν έχει ολοκληρωθεί (μένουν δύο αγωνιστικές), οπότε όλα μένουν για την ώρα, ρευστά για αρκετές από τις ομάδες (ΟΦΗ, Φωστήρας) που θέλουν να βγουν από τη μέγγενη της κατηγορίας μα κυρίως γι’ αυτές που παλεύουν με νύχια και δόντια να κρατηθούν σ’ αυτή (Αστέρας Βάρης, ΠΑΟΚ, Επισκοπή, Ατρόμητος Πειραιά, Νέο Ηράκλειο κ.ά.).
Επιστροφή με καλό ρυθμό για την Επισκοπή
Με καλή διάθεση μα κυρίως με πολύ καλό ρυθμό βγήκε η πρώτη προπόνηση για την Επισκοπή. Ο Σπύρος Σπυριδάκης είδε με χαρά να επιστρέφουν όλοι οι ποδοσφαιριστές πλην των Βούλγαρων Μπάτζεφ, Ιβάνοφ και Σίσκοφ και του Σέρβου Μίλιτς που είχαν πάρει μία έξτρα ημέρα διακοπών ελέω και του μεγάλου ταξιδιού που είχαν να διανύσουν.
Κουρασμένοι από το ταξίδι τους, δήλωσαν οι Μηνάς, Καψιώτης αλλά αμφότεροι στην προπόνηση έδειξαν ιδιαίτερα ορεξάτοι.
Από χθες το πρωί όμως, έχουν προστεθεί όλοι στην αποστολή που προπονείται πλέον εντατικά για την αναμέτρηση που θα έχει πολυδιάστατο χαρακτήρα κόντρα στον πρωτοπόρο, Φωστήρα.
Εκτός από τον Σάββα Γεωργιάδη που έχει συμπληρώσει κάρτες και δεν υπολογίζεται, όλοι οι υπόλοιποι ποδοσφαιριστές εντατικοποιούν τις προπονήσεις για να είναι έτοιμοι απέναντι σε μια ομάδα από την οποία είχαν χάσει στο λασπωμένο γήπεδο του Ταύρο στον α’ γύρο με 1-0.
Σπ. Σπυριδάκης: «Η ξεκούραση έκανε καλό…»
Ο προπονητής των «κυανόλευκων», Σπύρος Σπυριδάκης, δεν πήρε το ζύγι περιμένοντας τους παίκτες του για να δει πόση ποσότητα οβελία κατανάλωσαν. Βλέποντας την εικόνα των παικτών του μετά την πρώτη προπόνηση, ήταν λακωνικός στις δηλώσεις του αυτή τη φορά αναφέροντας: «Γύρισαν όλοι υγιείς. Η ξεκούραση, θεωρώ, ότι τους έκανε καλό γιατί δώσαμε καλό ρυθμό στην πρώτη μας προπόνηση.
Στόχος μας είναι να πάμε μ’ αυτή τη διάθεση στο παιγνίδι της Κυριακής κόντρα στον Φωστήρα. Εύχομαι υγεία σ’ όλον τον κόσμο και φυσικά, εμείς στην Επισκοπή να βρούμε το δρόμο μας -το πιστεύω πολύ αυτό- προς την επιτυχία».
Όλοι χαίρουν άκρας υγείας κι αυτό ήταν το πιο θετικό. Μάλιστα ο αγώνας -όπως προαναφέραμε- κόντρα στον Φωστήρα, συγκεντρώνει πολλά βλέμματα και στην Επισκοπή μπορεί να κρατούν χαμηλούς τόνους ωστόσο, οι σειρήνες φτάνουν μέχρι τα αυτιά της διοίκησης σ’ ότι αφορά την προσπάθεια που πρέπει να γίνει προκειμένου να λειτουργήσουν όλα καθαρά και με ισονομία.
Η επίσημη Επισκοπή σιωπά, γιατί γνωρίζει σ’ αυτές τις περιπτώσεις ανέκαθεν γίνεται πολύ λόγος για το τίποτα. Το ρεθεμνιώτικο σωματείο δεν έχει δώσει ποτέ τέτοιου είδους δικαιώματα ή αφορμές.
Αρκετοί πάντως ήταν αυτοί από την πλευρά του ΟΦΗ που είπαν και έγραψαν διάφορα γιατί πρωτίστως, τους έκανε εντύπωση ότι η Επισκοπή «χτύπησε» το ματς κόντρα στην ομάδα του Ηρακλείου. Προφανώς, επειδή όλοι οι αγώνες διεξάγονται την ίδια ώρα, δεν έχουν τσεκάρει καλά τους αγώνες των Ρεθεμνιωτών. Δεν γνωρίζουν δηλαδή ότι όλα τα ματς, (εκτός απ’ αυτά που κερδήθηκαν ή έληξαν ισόπαλα) που χάθηκαν, έληξαν στο… γκολ. Με εξαίρεση τα ματς με τον ΟΦΗ στο «Γεντί Κουλέ» (4-0) και με την Τριγλία στο Ρέθυμνο (1-3), όλες οι ήττες ήταν με ένα γκολ διαφορά και μάλιστα στα τελευταία λεπτά.
Τέλος, δεν θα πρέπει να ξεχνάμε το γεγονός ότι στην Επισκοπή έχουν δοθεί 10 πέναλτι εις βάρος της. Άρα, αλήθεια που μπορεί βασίζεται να βασίζεται η ανησυχία των Ηρακλειτών…;
Ξεκίνησε προπονήσεις και ο Ερμής
Επιστροφή στις προπονήσεις είχαμε και για τον Ερμή που, συνεχίζει στην ουσία από εκεί που σταμάτησε. Η ομάδα έχει πολύ καλή ψυχολογία, έχει σώσει τη χρονιά και θα κοιτάξει σ’ αυτές τις δύο ερχόμενες αγωνιστικές (Ηλυσιακό εκτός και Άλιμο εντός) να διασκεδάσει τις εντυπώσεις.
Η εβδομάδα ξεκούρασης που πήραν οι παίκτες λόγω του Πάσχα ήταν ό,τι ακριβώς τους χρειάζονταν προκειμένου να μαζέψουν δυνάμεις για τη συνέχεια.
Χθες έγινε η πρώτη προπόνηση στο γήπεδο Τυλίσου υπό τις οδηγίες του Μανώλη Παπαματθαιάκη.
Από το ματς του Ζωγράφου ήδη έχουν αποκλειστεί οι τιμωρημένοι, Κατσικοκέρης, Κορτσινίδης ενώ στην αποστολή ενδέχεται να συγκαταλεχθεί ο Δομίνικος Πλουσής, ο οποίος δείχνει να συνέρχεται από τον τραυματισμό του στην αριστερή ποδοκνημική.