Η παραμονή της χώρας στην ευρωζώνη, οι λύσεις στα μεγάλα προβλήματα του τόπου και σταθερά βήματα ανάτασης και ανάπτυξης της χώρας μέσα από μια κυβέρνηση διεκδικητική, μια κυβέρνηση συνεργασίας, είναι αυτό που έχει ανάγκη ο ελληνικός λαός, τόνισε ο ευρωβουλευτής του Ποταμιού Γιώργος Γραμματικάκης, που το βράδυ της Τρίτης βρέθηκε στο Ρέθυμνο, σε εκδήλωση του κόμματος, όπου έκανε διάλογο με τους πολίτες και αντάλλαξε μαζί τους απόψεις.
Ο κ. Γραμματικάκης, με βάση την εμπειρία του στην ευρωβουλή επεσήμανε ότι η Ευρώπη θέλει την Ελλάδα μέλος της, εκφράζοντας μάλιστα την πεποίθηση ότι ανεξάρτητα από το αποτέλεσμα των εκλογών, η χώρα μας θα συνεχίσει να έχει ρόλο στην Ευρώπη και θα εξαλειφθεί η φημολογία περί εξόδου της από αυτήν.
Ο ευρωβουλευτής μίλησε για το πολύ θετικό κλίμα που υπάρχει στην Κρήτη για το Ποτάμι, που όπως είπε ο ίδιος το εισπράττει όπου πηγαίνει, σε πόλεις του νησιού και χωριά.
«Ζούμε αυτές τις μέρες τις αγωνίες, τη λαχτάρα και την ελπίδα του νησιού για ένα καλύτερο αύριο. Πρέπει να πω ότι θεωρώ, από τις δικές μου παρουσίες στα χωριά και τις πόλεις της Κρήτης, πως η τιτάνια προσπάθεια που έχει αναλάβει το Ποτάμι, θα ευοδωθεί. Εξάλλου έχει εξαίρετους υποψήφιους βουλευτές σε όλους τους νομούς της Κρήτης».
Ο κ. Γραμματικάκης επεσήμανε πως το σημαντικό για το Ποτάμι είναι, ανεξάρτητα από το αποτέλεσμα των εκλογών, να είναι σύμφωνο με τις διακηρύξεις του, δηλαδή να επιδιώξει τη συνεργασία, να επιδιώξει λύσεις στα πραγματικά προβλήματα του τόπου και βέβαια να συμβάλλει, ώστε, όπως τόνισε, «να αποφύγουμε σαν λαός τις μεγάλες περιπέτειες. Και νομίζω θα δικαιωθούμε».
Ερωτώμενος σχετικά με τους όρους που θέτει το Ποτάμι για κυβερνητική συνεργασία ανάλογα με το ποιο θα αναδειχθεί πρώτο κόμμα την Κυριακή, απάντησε: «Η Ελλάδα πρέπει να μπει σε μια άλλη περίοδο, που θα επιδιώκει τις συνεργασίες. Το αποτέλεσμα των εκλογών δεν θα το ρυθμίσει το Ποτάμι, θα το ρυθμίσει ο ελληνικός λαός και ανάλογα με το ποιο θα είναι το πρώτο κόμμα, το Ποτάμι θα ρυθμίσει την πολιτική του. Μπορεί οι συνθήκες να είναι τέτοιες που αν πρώτο κόμμα είναι η Ν.Δ. να μην μπορέσει καθόλου να συνεργαστεί, να είναι αδύνατη κάθε συνεργασία. Γιατί η Ν.Δ. έχει πολλές αμαρτίες μαζί με το ΠΑΣΟΚ, αλλά από την άλλη μεριά ο άλλος πόλος του σημερινού διπολισμού, ο ΣΥΡΙΖΑ, που έχει μεγάλη ορμή σαν κόμμα και ενδεχομένως να είναι πρώτη δύναμη, έχει πολλές αντιφάσεις και αδυναμίες. Από τη μια μεριά έχουμε αμαρτίες, και από την άλλη αδυναμίες. Ο ρόλος του Ποταμιού είναι σύμφωνα με τη θέληση του ελληνικού λαού: να αποκτήσουμε μια σοβαρή κυβέρνηση και ει δυνατόν κυβέρνηση συνεργασίας και επίσης κυβέρνηση διεκδικητική».
Σε ό,τι αφορά την εικόνα της χώρας μας στην Ευρώπη και πως αυτή αντιμετωπίζει τις εκλογές αλλά και την περιρρέουσα φημολογία περί εξόδου της Ελλάδας από την ευρωζώνη, ο κ. Γραμματικάκης ήταν σαφής, τονίζοντας πως η εκτίμησή του είναι ότι πρόκειται για κινδυνολογία. «Σε μεγάλο βαθμό είναι κινδυνολογία τα περί εξόδου από το ευρώ. Να τονίσω ότι εγώ με τον συνάδελφό μου τον Μιλτιάδη Κύρκο, καταβάλλαμε στην Ευρωβουλή μεγάλη προσπάθεια και πετύχαμε, το σοσιαλιστικό κόμμα -ένα από τα μεγάλα κόμματα της Ευρώπης- να πάψει να αναφέρει τη λέξη Grexit. Η Ευρώπη θέλει και το τονίζω αυτό, να παραμείνει η Ελλάδα στο ευρώ και μάλιστα να έχει ισχυρή θέση. Αυτή είναι η θέλησή της. Από εμάς εξαρτάται και νομίζω ότι θα έχουμε την σοφία γι’ αυτό, να μη δεχθούμε κάποιες προϋποθέσεις, που είναι αυτονόητες σε όλη την Ε.Ε. Είμαι αισιόδοξος ότι σε ένα μήνα δεν θα υπάρχει καθόλου η φράση «έξοδος της Ελλάδας από το ευρώ». Δεν θα γίνει αυτό, δεν το θέλει η Ευρώπη και ‘γω ελπίζω ότι ο ΣΥΡΙΖΑ αν είναι πρώτο κόμμα θα έχει την αναγκαία εθνική συνείδηση να καθησυχάσει τελείως αυτές τις αντιδράσεις. Αλλιώς, εδώ θα είμαστε εμείς σαν Ποτάμι, σαν λαός, για να του υπενθυμίσουμε τις μεγάλες αξίες που δεν πρέπει να προδοθούνε» είπε.
Σε σχέση με τους αναποφάσιστους πολίτες, ο κ. Γραμματικάκης σχολίασε ότι πρόκειται για ένα υγιές κομμάτι του πληθυσμού που προβληματίζεται αναφέροντας ότι η σοβαρή απάντησή τους θα είναι η ψήφος τους με την οποία θα πρέπει να στηρίξουν το κόμμα εκείνο που υπόσχεται μια άλλη πορεία για τη χώρα, με τις λιγότερες περιπέτειες στην Ευρώπη: «Νομίζω ότι τις τελευταίες ημέρες αυτό το «τι θα κάνω» έχει μια μεγάλη απάντηση. Να ενισχύσω το μέλλον της Ευρώπης και τη συνεργασία της Ελλάδας στη Ευρώπη. Αυτό θα είναι η πιο σοβαρή απάντηση: να ψηφίσει δηλαδή ο πολίτης εκείνον που του υπόσχεται λίγες περιπέτειες μέσα στην Ευρώπη και κυρίως μια άλλη πορεία για τον τόπο» επεσήμανε.
Το μεσημέρι της Τρίτης ο κ. Γραμματικάκης και οι υποψήφιοι Ρεθύμνου του Ποταμιού επισκέφθηκαν το Σπήλι, συναντήθηκαν με κατοίκους του χωριού και των γύρω περιοχών και ενημερώθηκαν για τα προβλήματά τους. Αντίστοιχα οι ίδιοι τους ενημέρωσαν για τις θέσεις του Ποταμιού, σχετικά με την αναζωογόνηση της υπαίθρου και την επανεκκίνηση της χώρας.