Του ΔΗΜΗΤΡΗ ΤΖΑΓΚΑΡΑΚΗ
Θετικά ήταν τα συμπεράσματα που έβγαλε ο Κωστής Φιτσανάκης μέσα από το διεθνές τουρνουά πόλο που διοργάνωσαν οι Λέοντες Αλίμου στο κολυμβητήριο της περιοχής. Η ρεθεμνιώτικη ομάδα του ΝΟΡ, μαζί με τον Εθνικό, την Γλυφάδα, την Λοκομοτίβ Σόφιας, την Εθνική Ταϋλάνδης και το Νηρέα Χαλανδρίου έδωσαν μια σειρά από αγώνες σ’ ένα γεμάτο αγώνες τουρνουά για ένα ολόκληρο τριήμερο και κατάφερε να επανακτήσει την δραστηριότητα που, αλήθεια είναι ότι, της έλειπε όλο αυτό το τελευταίο διάστημα.
Βλέπετε, μετά το φάιναλ-4 του κυπέλλου στο Καρπενήσι, οι Ρεθεμνιώτισσες έμειναν άπραγες και ως γνωστό, η ανία… σκοτώνει και σε αθλητικό επίπεδο.
Τι καλύτερο λοιπόν από αγωνιστική δράση για μια ομάδα με το ΝΟΡ να αρπάζει από τα μαλλιά αυτή την ευκαιρία. Η ρεθεμνιώτικη αποστολή αναχώρησε από το απόγευμα της περασμένης Πέμπτης και την επόμενη μέρα φρόντισε να δώσει δύο φιλικά που είχαν φυσικά και τον χαρακτήρα προπόνησης. Απέναντι στην Λοκομοτίβ Σόφιας και τον ΑΝΟ Γλυφάδας, τα τεστ ήταν ιδιαίτερα γιατί αγωνίστηκαν τόσο οι γυναίκες που ετοιμάζονται για τα πλέι οφ του ελληνικού πρωταθλήματος αυτή την Παρασκευή κόντρα στον Εθνικό όσο και οι Νεανίδες που αυτό το Σαββατοκύριακο μπαίνουν στην Β’ φάση του πανελληνίου πρωταθλήματος, ούσες φέροντας τον τίτλο των δευτεραθλητριών!
Γι’ αυτό λοιπόν, ο Κωστής Φιτσανάκης είχε τα μάτια του ανοικτά κρατώντας διαφορετικά κριτήρια για αυτό που αντίκριζε εντός πισίνας. Είναι χαρακτηριστικό ότι τόσο στα φιλικά όσο και στα δύο από τα τέσσερα ματς του τουρνουά στο Σαββατοκύριακο, χρησιμοποίησε για κάθε ένα ημίχρονο και διαφορετική ομάδα (στο α’ τις γυναίκες και στο β’ τις νεάνιδες).
Την 4η θέση πήρε στην γενική κατάταξη ο ΝΟΡ
Απέναντι λοιπόν σε ΑΝΟ Γλυφάδας και Χαλάνδρι όπου γνώρισε την ήττα με 8-10 και 5-10 αντίστοιχα, ενδεικτικό ήταν ότι στο α’ ημίχρονο, οπότε και αγωνίζονταν οι γυναίκες, οι Ρεθεμνιώτισσες βρίσκονταν μπροστά στο σκορ. Στο τελευταίο ματς με την Εθνική Ταϋλάνδης, όπου επήλθε και μια διεθνής νίκη (8-5), αγωνίστηκαν μόνο οι γυναίκες. Ουσιαστικά πάντως ο ΝΟΡ κατετάγη 4ος.
Κ. Φιτσανάκης: «Αισθητή η βελτίωση από παιγνίδι σε παιγνίδι»
Όλα αυτά όμως λίγη σημασία έχουν από τη στιγμή που μετράει η κριτική ματιά του ίδιου του προπονητή του ρεθεμνιώτικου ομίλου, του Κωστή Φιτσανάκη. Ο ίδιος θα ήθελε κι άλλους αγώνες πριν απ’ αυτούς των πλέι οφ με τον Εθνικό (παίζεται η 3η θέση που οδηγεί στην Ευρώπη) όμως άλλο τέτοιο ενδεχόμενο δεν υπάρχει…
«Πραγματοποιήσαμε δύο πολύ κουραστικές προπονήσεις όπως αποδείχθηκε. Τα φιλικά ήταν πολύ δυνατά την πρώτη μέρα με τις δύο παραπάνω ομάδες και εμείς προσπαθήσαμε να χρησιμοποιήσουμε και τις δύο ομάδες μας.
Αυτό κάναμε και στα παιγνίδια με Χαλάνδρι και Γλυφάδα. Ένα ημίχρονο έπαιξαν οι γυναίκες και ένα οι νεανίδες, ενώ με την Εθνική Ταϋλάνδη αγωνίστηκαν μόνο οι γυναίκες. Ξέρετε, οι αποκλείσεις ανάμεσα στις δύο ομάδες μας είναι μεγάλες γιατί η διαφορά ηλικίας είναι πασιφανής.
Γενικότερα, αυτό που θέλαμε να πολεμήσουμε είναι το γεγονός ότι βρισκόμασταν για μεγάλο διάστημα εκτός αγωνιστικού ρυθμού. Στη διάρκεια των αγώνων διαπιστώσαμε ότι από παιγνίδι σε παιγνίδι, η βελτίωση ήταν αισθητή».
Ο κόουτς του Ρεθύμνου αναφέρθηκε και στο γεγονός ότι ο αγώνας με τον Εθνικό έρχεται πολύ σύντομα (αυτή την Παρασκευή), οπότε τα περιθώρια για όποιες βελτιώσεις στενεύουν…
«Προσπαθήσαμε να δουλέψαμε σε πράγματα και συστήματα όπου θα αντιμετωπίσουμε τον Εθνικό. Ξέρετε τους τελευταίους δύο μήνες έχουμε δώσει τρεις αγώνες, οπότε είναι λογικό να υπάρχουν σκαμπανεβάσματα στην απόδοση των κοριτσιών ενώ λόγω των απουσιών των αμυντικών μας Πατσαχάκη (θα λείψει για προσωπικούς λόγους), Σαφέτη (τραυματίας) έχουμε αναγκαστεί να αλλάξουμε κάποια συστήματα».
Τα αποτελέσματα του ΝΟΡ
Νηρέας Χαλ. – ΝΟΡ 10-5
ΝΟΡ – ΑΝΟ Γλυφάδας 8-10
Εθνική Ταϋλάνδης – ΝΟΡ 5-8
ΝΟΡ (Φιτσανάκης): Στρατηδάκη, Πέττα, Φαρμάκη, Φαρμάκη, Καρυπίδου, Καρυπίδου, Κυριακάκη Φ., Κυριακάκη Κ., Γαβαλά, Ευθυμίου, Καραγιάννη, Μαλλιαρού, Συριανόγλου, Φραγγελάκη, Παναγιωτάκη.
Η τελική κατάταξη
1. Εθνικός
2. Ταυλάνδη
3. Γλυφάδα
4. ΝΟ Ρεθύμνου
5. Χαλάνδρι
6. Λοκομοτίβ Σόφιας