Του ΓΙΩΡΓΗ ΠΕΡΑΚΗ*
Με πολύ μεγάλη χαρά και ικανοποίηση βλέπω στις 9 Ιουνίου στο «Χαρουπόμιλο» του Πανόρμου προσυνέδριο για τη χαρουπιά και το χαρούπι.
Με όλους τους συναδέλφους του ΠΑΣΟΚ της Κρήτης στις 29 Ιουνίου 1979 συζητήσαμε στη Βουλή μια επερώτηση με αυτό το αντικείμενο σε μια ολόκληρη πολύωρη συνεδρίαση.
Με την κυβέρνηση του ΠΑΣΟΚ 1981-1989 και με Υπουργό Γεωργίας τον Κώστα Σημίτη, που είχε πάρει ζεστά το θέμα, λήφθηκαν μέτρα για την τιμή του χαρουπιού, προώθηση της χαρουπιάς και το κυριότερο ξεκίνησε μονάδα χαρουπιού στο Μελιδόνι από τις ενώσεις.
Τίποτα από αυτά δεν υπάρχει σήμερα και οι εγκαταστάσεις στο Μελιδόνι είχαν την τύχη της μεγάλης μονάδας κίτρου στο Λατζιμά, μοναδικής επίσης στη χώρα.
Εύχομαι και ελπίζω η προσπάθεια στο Πάνορμο να βρει ανταπόκριση, γιατί η χαρουπιά είναι το ωραιότερο, το ανθεκτικότερο στις πυρκαγιές, το «λιτοδιαιτότερο» της κρητικής και της ελληνικής χλωρίδας και το χαρούπι με το χαρουπόσπορο έχει άπειρες χρήσεις, από ποιοτικές ζωοτροφές μέχρι τις πλέον εξεζητημένες ποικίλες χρήσεις στη βιομηχανία και στη διατροφή.
* Ο Γιώργης Ν. Περάκης είναι πρώην βουλευτής Ρεθύμνου – υπουργός