Του ΔΗΜΗΤΡΗ ΤΖΑΓΚΑΡΑΚΗ
Το 4ο σιρκουί ποδηλάτου θα έχει την τιμή να φιλοξενήσει και πάλι το Ρέθυμνο στους δρόμους του αυτή την Κυριακή 9 Απριλίου, όπου θα συμμετάσχουν σ’ αυτό αθλητές οι οποίοι είναι αρκετά έως πολύ γνωστοί στο χώρο του αθλήματος.
Ο ΠΑΣ Ρεθύμνου «Άτλας» πρωτοστατεί και πάλι στις μεγάλες διοργανώσεις, αυτή τη φορά εντός πόλεως και δίνει συνέχεια σ’ ένα πρωτάθλημα που δείχνει πολύ πετυχημένο όλα αυτά τα χρόνια μια και ολοένα και αναβαθμίζεται…
Η διαδρομή είναι εξαιρετική για τους ποδηλάτες οι οποίοι -όσοι δεν την γνωρίζουν- θα έχουν την ευκαιρία να το κάνουν πράξη ξεκινώντας από το Δημαρχείο της πόλης στην λεωφόρο Κουντουριώτη, να περάσουν από τη Δημητρακάκη, την Κουμουνδούρου, την Ηλιακάκη, την Ηγουμένου Γαβριήλ, την πλατεία Τεσσάρων Μαρτύρων, την Γερακάρη, την Χορτάζη, ξανά στην λεωφόρο Κουντουριώτη με τερματισμό το Δημαρχείο.
Φυσικά, σ’ όλη αυτή την κινητοποίηση υπάρχει η συνεργασία του Δήμου Ρεθύμνου με την Τροχαία Ρεθύμνου. Ταυτόχρονα οι οδηγοί θα πρέπει να συμμορφωθούν με τους κατευθύνσεις και της Τροχαίας που θα επιμεληθεί την άνετη διέλευση των ποδηλάτων. Εν προκειμένω, θα απαγορευθούν οι σταθμεύσεις των οχημάτων κατά μήκος όλης της άνω κλειστής διαδρομής, η οποία θα τεθεί σε εφαρμογή από το Σάββατο 8 Απριλίου και ώρα 21:00 για να γίνει δυνατόν να είναι άδειοι οι δρόμοι κατά τη διάρκεια του αγώνα. Σε περίπτωση μη συμμόρφωσης την Κυριακή το πρωί, ο γερανός της Αστυνομίας και γερανοί εταιρειών οδικής βοήθειας θα απομακρύνουν τα οχήματα σε άλλους χώρους.
Ο ρεθεμνιώτικος σύλλογος καλεί όλους του Ρεθεμνιώτες να έρθουν και να παρακολουθήσουν ένα ποδηλατικό αγώνα με συμμετοχές αθλητών από όλη την Ελλάδα.
Ενημέρωση και από τον εμπορικό σύλλογο
Ο Εμπορικός Σύλλογος Ρεθύμνης, φρόντισε να ενημερώσει τα μέλη του, για τον ποδηλατιό αγώνα της Κυριακής εφιστώντας παράλληλα την προσοχή τους στην ασφάλεια αλλά και στην διευκόλυνση που θα πρέπει να παρέχουν ένεκα του αγώνα. Κατόπιν, ενημέρωσε με σχετικό δελτίο τύπου για την κινητοποίηση της τροχαίας στις παραπάνω οδούς και τους κάλεσε να συμβάλλουν με την παρουσία στους στο 4ο σιρκουί.
Κλείνοντας ανέφερε τα εξής… “Επειδή τα εμπορικά καταστήματα την Κυριακή 9 Απριλίου θα είναι ανοιχτά παρακαλούμε τα μέλη μας, να δείξουν συνεργασία και να διευκολύνουν την διεξαγωγή του αγώνα αποφεύγοντας να παρκάρουν τα αυτοκίνητα τους στους συγκεκριμένους δρόμους”.
Ο Πρόεδρος Η Γ. Γραμματέας
Γ. Πολιουδάκης Μαρίλυ Αγγελιδάκη