ΑΝΑΣΤΕΛΛΕΤΑΙ ΓΙΑ ΜΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΤΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΑΜΜΟΥ Α’ ΕΘΝΙΚΗΣ
Το Ρέθυμνο προετοιμάζεται για τους αγώνες
Το πρωτάθλημα της Α’ Εθνικής βρίσκεται στα σκαριά αλλά, σύμφωνα με υπουργική εντολή δεν θα διεξαχθούν κατά την ημερομηνία της 4ης Ιουλίου λόγω των συνθηκών που επικρατούν στη χώρα. Η ζωή όμως δεν τελειώνει εδώ, αφού η σέντρα θα δοθεί μία εβδομάδα αργότερα, δηλαδή στις 11-12 Ιουλίου. Η Ελληνική Ποδοσφαιρική Ομοσπονδία έχει ετοιμάσει το καταστατικό και πραγματοποίησε συνάμα και την κλήρωση του πρωταθλήματος μπιτς σόκερ (σ.σ. ποδοσφαίρου άμμου) στις πρώτες μέρες του Ιουλίου.
Στο πρωτάθλημα που λαμβάνει μέρος και η νεόδμητη ομάδα του Ρεθύμνου, θα χωρίζεται σε Α’ και Β’ φάση αρχικώς, ενώ θα υπάρξει α’ και β’ γύρος καθώς και τελική φάση με πλέι οφ. Το Ρέθυμνο θα ξεκινήσει να δίνει τους αγώνες του απέναντι σε Αινεία και Άτλαντα στον 1ο όμιλο, ενώ στον 2ο, θα αντιμετωπίσει τον Φίλιππο Αθηνών και τη Νάπολη Πατρών.
Πρόκειται για ένα εθνικό πρωτάθλημα που διαρθρώνεται κανονικά από ομίλους σε διαδοχικές φάσεις. Αρχικά είναι προκριματική φάση (γύρο) σε όμιλο ή ομίλους ανάλογα με τον αριθμό των συμμετεχουσών ομάδων, ενώ ακολουθεί ο τελικός γύρος, δηλαδή τα πλέι οφ. Μονάχα πρώτοι από την προκριματική φάση περνούν στην τελική.
Οι δε αγώνες της προκριματικής φάσης είναι μονοί και η διεξαγωγή τους τελεί σύμφωνα με τους κανόνες του παιχνιδιού (Beach soccer-Laws of the Game-FIFA) αφού με το πέρας του ματς θα πρέπει να υπάρξει τελικός νικητής. Για κάθε επίτευξη νίκης, δίδονται 3 βαθμοί μετά τη λήξη της κανονικής διάρκειας των τριών 12λέπτων. Δύο βαθμοί δίδονται για την επίτευξη νίκης μετά τη λήξη της τρίλεπτης παράτασης και 1 (ένας) για την επίτευξη νίκης μετά τη διαδικασία εκτέλεσης πέναλτι. Φυσικά η ήττα δεν δίνει βαθμό.
Παρακάτω βλέπετε τις ομάδες αλλά και τη ρεθεμνιώτικη ομάδα που έχει μπει στους ομίλους.
Α’ Φάση 2ος γύρος
1η αγωνιστική:
Γηπ. Παλλήνης: 11:00: Άτλας Αθηνών-Αινείας
Γηπ. Παλλήνης: 15.30: Αινείας-Ρέθυμνο Ποδ. Άμμου
Γηπ. Παλλήνης: 18:00: Ρέθυμνο Ποδ. Άμμου-Άτλας Αθηνών
Α’ φάση, 2ος γύρος
2η αγωνιστική:
Γήπεδο Παλλήνης: 11.00: Φίλιππος Αθηνών-Ρέθυμνο Ποδ. Άμμου
Γηπ. Παλλήνης: 15.30: Ρέθυμνο Ποδ. Άμμου – Νάπολη Πατρών
Γηπ. Παλλήνης: 18.00: Νάπολη Πατρών – Φίλιππος Αθηνών.