Την παρακάτω επιστολή λάβαμε από τη Ένωση Γιατρών ΕΣΥ Ρεθύμνου, για περιστατικό που σημειώθηκε στο Νοσοκομείο.
Η επιστολή έχει ως εξής:
«Στην εφημερία της 3ης Οκτωβρίου 2014, εισήχθη στην Παθολογική κλινική ένας ασθενής με εγκεφαλικό. Οι νοσηλεύτριες τον έβαλαν στο μοναδικό άδειο αντρικό κρεβάτι που διέθετε η Παθολογική κλινική. Σε λίγη ώρα οι νοσηλεύτριες ενημέρωσαν τους εφημερεύοντες γιατρούς ότι τελικά ο ασθενής δεν θα μπει στο συγκεκριμένο κρεβάτι, αλλά μετά από παρέμβαση του διοικητή, μία ασθενής μεταφέρθηκε σε άλλο δωμάτιο έτσι ώστε να αδειάσει ο θάλαμος και ο εν λόγω ασθενής να μεταφερθεί εκεί μόνος του.
Όταν η επιμελήτρια παθολόγος πήρε τηλέφωνο το διοικητή για να τον ρωτήσει για ποιο λόγο παρενέβη σε ένα θέμα που δεν είναι της αρμοδιότητάς του και μάλιστα μετά από προσωπικό αίτημα του ασθενή, αυτός σε έντονο τόνο απάντησε ότι ήταν δικαίωμά του και μάλιστα τη ρώτησε με ποιο δικαίωμα τον πήρε και της έκλεισε το τηλέφωνο.
Αυτές οι πρακτικές που θυμίζουν την εποχή που έπρεπε να έχεις μιλήσει με το βουλευτή για να μπεις στο νοσοκομείο, είναι ντροπιαστικές για το Ρέθυμνο. Ως γιατροί αισθανόμαστε προσβεβλημένοι από τέτοιου είδους παρεμβάσεις στο έργο μας, αλλά και οι Ρεθεμνιώτες πρέπει να αισθάνονται τουλάχιστον αποτροπιασμό για την αναβίωση των πρακτικών του «μέσου» του «ρουσφετιού» και της «εύνοιας των ημέτερων», που τόσο επιτυχημένα εφαρμόζει τα τελευταία δύο χρόνια η διοίκηση του Ρεθύμνου.
Αν δεν σταματήσουμε τώρα αυτή την τακτική (πριν τη συνηθίσουμε) με την παραδειγματική απομάκρυνση του διοικητή, το μέλλον για το Νοσοκομείο του Ρεθύμνου και για την υγεία των Ρεθεμνιωτών δεν διαγράφεται πολύ ευοίωνο….»
Ένωση Γιατρών ΕΣΥΡεθύμνου