Συγκεκριμένα, θα προβληθεί η βραβευμένη ταινία-ντοκιμαντέρ του Σταύρου Ψυλλάκη «Ο άνθρωπος που ενόχλησε το σύμπαν» (διάρκεια 52’, έτος 2000) με πρωταγωνιστές τους ασθενείς του Θεραπευτηρίου Ψυχικών Παθήσεων Χανίων και κεντρικό ήρωα τον Γ. Κοκκινίδη.
Θα ακολουθήσουν ομιλίες από τους Κορίνα Μηλιαράκη, Αντώνη Λιοδάκη, Μαρία Φαφαλιού καθώς και ανάγνωση ποιημάτων από τους Μαρία Φραγκιαδάκη, Δημήτρη Γραμμένο και Γιάννη Μαρκάκη.
Ο Γ. Κοκκινίδης γεννήθηκε στο Ηράκλειο το 1955. Το 1973 ξεκίνησε σπουδές χημικού μηχανικού στο Πολυτεχνείο της Θεσσαλονίκης, ενώ από το 1978 θεραπευόταν κατά διαστήματα στο Ψυχιατρείο Χανίων. Ποιήματά του δημοσιεύτηκαν στα περιοδικά «Η φωνή μας» και «Νεώριον», σε συλλογική έκδοση του Θ.Ψ.Π. Χανίων, καθώς και στην προσωπική συλλογή «Το σκηνικό μιας αιτίας» που εκδόθηκε στα Χανιά το 1995.
Η εκδήλωση διοργανώνεται από την ομάδα ανάδειξης του ποιητικού χρόνου με τη στήριξη των: Μουσείο Φυσικής Ιστορίας Κρήτης, Μουσείο Παραδοσιακής Ζωής Κρήτης «Λυχνοστάτης», Μουσείο Ιατρικής Πανεπιστημίου Κρήτης, Πολιτιστική Εταιρεία Πανόρμου «Επιμενίδης», Λέσχη Ποίησης Ηρακλείου, Κέντρο Ψυχικής Υγείας Ρεθύμνου και Metrographics- γραφικές τέχνες.
Σημαντικές επιτυχίες σε μαθητές του Δημοτικού Ωδείου Ρεθύμνου
Δύο ακόμη μαθητές πιάνου του Δημοτικού ωδείου Ρεθύμνου, σημείωσαν σημαντικές επιτυχίες. Συγκεκριμένα στον διεθνή μουσικό διαγωνισμό Beethovinci International Music...