Του ΔΗΜΗΤΡΗ ΤΖΑΓΚΑΡΑΚΗ
Με τη νίκη του Αστέρα την Δευτέρα που μας πέρασε (2-1 επί της Καλύβου) και φυσικά αυτή στο ίδιο γήπεδο «kido» του Ρεθυμνιακού επί του Κεραυνού με 1-6, έκλεισε στην ουσία η 4η αγωνιστική που βρήκε τις δύο ομάδες στην κορυφή του πρωταθλήματος με έκαστη να συγκεντρώνει από 10 βαθμούς.
Αυτή την εβδομάδα βέβαια έρχεται το ντέρμπι στους Αρμένους με τον Ρεθυμνιακό (Σάββατο 21/10 16.00) να φιλοξενεί την Επισκοπή του Γιώργου Βλαστού όμως για την ώρα, αυτό που ενδιέφερε τους φιλάθλους ήταν το θέαμα. Τα γκολ ήταν αρκετά και στην προκειμένη περίπτωση, ο ΠΑΟ Αλφάς με το Σπήλι προσέφεραν άπλετο στην προκειμένη περίπτωση.
Στα αξιοσημείωτα φυσικά της 4ης αγωνιστικής ήταν η πρώτη νίκη του Ποσειδώνα που σημείωσε τρία γκολ στο β’ ημίχρονο μέσα στο Φουρφουρά.
Ευτυχώς -το τονίζουμε και σήμερα- οι ομάδες της Α’ κατηγορίας κρατούν το επίπεδο εκεί που πρέπει δίχως να έχουμε άσχημα γεγονότα όπως αυτά της β’. Το ποδόσφαιρο μπορεί να βρίσκεται στην καρδιά όλων μας αλλά είναι από τα δευτερεύοντα πράγματα στη ζωή μας.
Ας δούμε σήμερα το β’ μέρος των αγώνων:
Κεραυνός – Ρεθυμνιακός 1-6
Άνετα με σκορ 1-6 πέρασε από το γήπεδο του «kido» Ρεθυμνιακός. Η ομάδα του Γιάννη Κατσούλη αφού πέρασε το σοκ του πρώτου τέρματος του Κεραυνού (0-1 στο 3ο λεπτό), ισοφάρισε (11′ Καραδάκης) και από την έναρξη του β’ ημιχρόνου και μετά, έκανε το απόγευμά της να φαίνεται εύκολο.
Στο α’ ημίχρονο όμως, ο Κεραυνός ήταν καλός. Εκτός από το όμορφο τέρμα που σημείωσε ο Χριστοφής με σουτ μέσα από την περιοχή είχε και άλλη μια πολύ καλή ευκαιρία στο 9′ με τον Πρινιανάκη με τη μπάλα να φεύγει λίγο έξω από τα δοκάρια του Πολιουδάκη.
Γρήγορα όμως, ήρθε η ισοφάριση. Στο 11′ ο Καραδάκης πήδηξε πολύ ψηλά, νίκησε με κεφαλιά την έξοδο του Γαγάνη στην έξοχη σέντρα του Γκούτζου και έφερε το ματς στα ίσια.
Στο υπόλοιπο του α’ ημιχρόνου ο Ρεθυμνιακός έφτασε σε άλλες 5 τελικές προσπάθειες δίχως όμως αποτέλεσμα. Ό,τι δεν έκανε όμως στα πρώτα 45 λεπτά, το έκανε στα δεύτερα. Ο Γιάννης Κατσούλης πέρασε στον αγωνιστικό χώρο τους Πλεύρη, Βλαστό και Μαρίτη Δ. και σκόραραν και οι τρεις. Πιο συγκεκριμένα, στο 48′ ο Βλαστός εκτέλεσε απευθείας ένα φάουλ η μπάλα χτύπησε στο τείχος και στην επαναφορά με μονοκόμματο σουτ έδωσε προβάδισμα για τον Ρεθυμνιακό.
Στο 50′ ήρθε και το 1-3. Ο Καραδάκης έβγαλε ασίστ στον Γιώργο Σταρρά και ο «τραπεζίτης» άνοιξε το δικό του λογαριασμό στα φετινά γκολ με ωραίο αριστερό πλασέ.
Ήδη οι γηπεδούχοι έδειχναν εξαντλημένοι και αυτό φάνηκε και στην ψυχολογία τους γιατί δύο λεπτά αργότερα ήρθε κι ένα τέταρτο τέρμα (1-4) με το σλάλομ στα όρια της περιοχής και σουτ του Πλεύρη.
Στο 88′ ο Βλαστός με διαγώνιο σουτ έξω από την περιοχή πέτυχε το 1-5 και ο επίλογος γράφτηκε με γκολ του Δημήτρη Μιαρίτη (σουτ στο όριο της περιοχής) από την ασίστ του Καραδάκη.
Η διαιτησία: Σταυρουλάκης, Συργούνη, Μαϊνωλάς.
ΚΕΡΑΥΝΟΣ (Κοζανίδης): Γαγάνης, Μοτάκης (46′ Βιολάκης), Βογιατζής, Γαβαλάς (73′ Σπυριδάκης), Φαρσάρης, Βρεττός, Βάρδας (57′ Κλειδής Α.), Τσακάλι (65′ Βαρδάκης), Χριστοφής, Πρινιανάκης, Γαϊτάνης.
ΡΕΘΥΜΝΙΑΚΟΣ (Κατσούλης): Πολιουδάκης, Αντουράκης, Μιαρίτης Ν., Σταρράς Στ. Γ., Μανωλακάκης Σπ. (65′ Μαρίτης Δ.)., Γκούτζος, Σηφακάκης, Κυριακόπουλος, Μανωλακάκης Δ. (46′ Βλαστός), Καραδάκης, Σταρράς Γ. (46′ Πλεύρης).
ΠΑΟ Αλφάς – Σπήλι 2-3
Ένα καταπληκτικό ματς πραγματοποιήθηκε στο γήπεδο της Αλφάς. Ο τοπικός ΠΑΟ μολονότι βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα δύο φορές -και όχι εφτά όπως πέρυσι (7-2)- δεν κατάφερε να πάρει τίποτα γιατί το Σπήλι απλά, πετάει «φωτιές» στην επίθεση. Η ομάδα του Μπάμπη Παπαδάκη, ούσα καλύτερη στο α’ ημίχρονο, προηγήθηκε αλλά εκμεταλλεύτηκε και τα σοβαρά λάθη της άμυνας των γηπεδούχων.
Στο 2′ το σουτ του Αργυρού μπλόκαρε ο Φραγκόπουλος όμως δεν συνέβη το ίδιο στο 21′, όταν από τη σέντρα του Χριστουλάκη και την κεφαλιά του Γιαννόπουλου η μπάλα έφυγε με δύναμη στην αγκαλιά του Φραγκόπουλου, ο οποίος την έχασε και εκείνη κατέληξε στα δίχτυα για να γίνει μ’ αυτόν τον τρόπο το 1-0.
Στο 26′ το Σπήλι έφυγε στην αντεπίθεση, ο Γιαννόπουλος θέλησε να «κρεμάσει» τον Φραγκόπουλο όμως ο πορτιέρο τον σταμάτησε επιτυχώς αυτή τη φορά.
Στο 28′ ο ΠΑΟ απάντησε με το διαγώνιο πλασέ του Κολλαρετάκη που παρά την επέμβαση του Τσιρίτα η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα για το 1-1.
Στο 32′ από το βολέ του Τσιρίτα, ο Γιαννόπουλος θέλησε και πάλι να «κρεμάσει» τον εξελθόντα Φραγκόπουλο δίχως αποτέλεσμα.
Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι έδειξαν σαφώς καλύτερο πρόσωπο. Στο 56′ όμως, από το έξυπνα εκτελεσμένο φάουλ στο β’ δοκάρι του Αργυρού, κερδήθηκε η πρώτη κεφαλιά και ο Γαραντωνάκης με δεύτερη κεφαλιά από κοντά έδωσε και πάλι προβάδισμα στο Σπήλι για το 1-2.
Το ματς ήταν «ροντέο» με φάσεις ένθεν κακείθεν. Στο 71′ και μετά από άτσαλο διώξιμο των φιλοξενούμενων ο Τοψής με δυνατό σουτ στο όριο της μεγάλης περιοχής έγραψε το 2-2.
Στο 79′ ο Μπινιάς αποβλήθηκε σωστά σε μια φάση που δεν χρειαζόταν να βρει τον αντίπαλό του και στο 83′ το απευθείας φάουλ του Παπαδογιαννάκη πέρασε λίγο άουτ.
Στο 90′ κρίθηκε η αναμέτρηση. Ο Φραγκόπουλος δεν έλεγξε σωστά τη φάση (ο νεαρός τερματοφύλακας βγήκε κοντά στο κόρνερ για να καλύψει τη μπάλα θεωρώντας πως θα καταλήξει άουτ, ο Χριστουλάκης «κυνήγησε τη φάση και επανέφερε τη μπάλα από την άλλη μεριά. Ο Γιαννόπουλος έπαιξε όμορφα το 1-2 με τον Παπαδογιαννάκη βγάζοντας ο πρώτος μια εξαιρετική ασίστ και ο Χριστουλάκης με προβολή στο β’ δοκάρι χάρισε μια τεράστια νίκη στην ομάδα του με σκορ 2-3.
Η διαιτησία: Βοσκάκης, Φραγκιαδάκης, Βαρβαντάκης. Στο 79′ αποβλήθηκε ο Μπίνιας λόγω χτυπήματος σε αντίπαλο εκτός φάσης.
ΠΑΟ ΑΛΦΑΣ (Βουράκης): Φραγκόπουλος, Καλτσουνίδης, Μαρής, Γιαννόπουλος, Χριστοδούλου, Ψαθάκης, Δράκος (62′ Αρχοντάκης), Σχοινάς (79′ Ξενάκης), Τοψής, Κολλαρετάκης, Μπορμπουδάκης.
ΣΠΗΛΙ (Παπαδάκης): Τσιρίτας, Βαβουράκης Κ. (74′ Χριστοφοράκης), Τσχάκης, Βαβουράκης Γ., Μπουμπάκης, Σειραγάκης, Αργυρός (85′ Κονδύλης), Παπαδογιαννάκης, Γιαννόπουλος (90′ Μανουσάκης), Γαραντωνάκης (55′ Μπίνιας), Χριστουλάκης.
Αποχώρησε ο Βουράκης
Μία ημέρα μετά την αναμέτρηση, ο Μιχάλης Βουράκης κοινοποίησε στη διοίκηση της Αλφάς την οριστική απόφαση για τη λύση της συνεργασίας. Οι λόγοι δεν είναι αγωνιστικοί. Ο έμπειρος τεχνικός αποχώρησε για λόγους ηθικής.
Αστέρας – Κάλυβος 2-1
Μεγάλης σημασίας νίκη πέτυχε ο Αστέρας απέναντι σ’ έναν αντίπαλό που μάλλον δεν δείχνει να έχει αντιληφθεί ο ίδιος τη δυναμική του. Το 2-1 κρίνεται δίκαιο ως αποτέλεσμα με τον Αστέρα να φτάνει αρκετές φορές μπροστά από την εστία του Βογιατζιδάκη, ο οποίος σε δυο-τρεις περιπτώσεις αντέδρασε εξαιρετικά.
Η Κάλυβος ήταν ανταγωνιστική και σίγουρα οι δυνατότητές της είναι μεγαλύτερες από αυτό που δείχνει μέχρι σήμερα.
Στο 5′ ο Βελονάκης είχε καλή κεφαλιά με τη μπάλα να καταλήγει στην αγκαλιά του Βογιατζιδάκη, όπως καλό ήταν και το σουτ του Ιμπραχίμι στο 12′.
Στο 26′ όμως ο νεαρός περσινός πρώτος σκόρερ κέρδισε δυο κόντρες έξω από την περιοχή και με «καλοζυγισμένο» σουτ έξω από την περιοχή έστειλε τη μπάλα στη γωνία γράφοντας το 1-0.
Στο 27′ ο Βελονάκης αν και έκανε άψογο κοντρόλ υπό πίεση μέσα στην περιοχή, νικήθηκε στο γυριστό σουτ από τον Βογιατζδάκη.
Δυνατό ήταν και το σουτ του Ρηγάκη στο επόμενο λεπτό με τον Βογιατζιδάκη να διώχνει σε κόρνερ.
Η απάντηση της Καλύβου ωστόσο, ήρθε σ’ ένα σημείο που δεν το περίμεναν οι περισσότεροι. Οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν με την έξυπνη σέντρα του Αντιασβίλι στο 37′, ο οποίος βρήκε τον Χαριτάκη που με κεφαλιά νίκησε τον Παπαδάκη για να κάνει το 1-1.
Στο 38′ ο Ιμπραχίμι «κεραυνοβόλησε» τον Βογιατζιδάκη όμως ο έμπειρος πορτιέρο έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ.
Στο 45′ ο Βελονάκης που επωφελήθηκε από τις κόντρες, έκανε μια προβολή όμως η μπάλα σταμάτησε στην αγκαλιά του Βογιατζιδάκη.
Στο 25ο δευτερόλεπτο του β’ ημιχρόνου όμως ήρθε το δεύτερο τέρμα για τους παίκτες του Ηλία Ασπρομάτη. Πάλι με προβολή, ο Βελονάκης επιχείρησε και νίκησε τον Βογιατζιδάκη δίνοντας προβάδισμα στην ομάδα του, 2-1.
Στο 60′ οι παίκτες του Αστέρα έκρυψαν τη μπάλα με τον Χριστουλάκη να πλασάρει από το ύψος της μικρής περιοχής ψηλά άουτ!
Στο 90′ και στο 93′ χάθηκαν δυο ακόμα μεγάλες στιγμές για τον Αστέρα με τον Ρηγάκη που σούταρε άουτ και τον Βελονάκη που έδιωξε με τα πόδια ο Βογιατζιδάκης.
Στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Ρουσσάκης τράβηξε από τη φανέλα τον Καριαβασάμ όντας ως τελευταίος παίκτης δεχόμενος την 2η κίτρινη κάρτα, ενώ την κόκκινη γλίτωσε και ο επιθετικός του Αστέρα γιατί απάντησε με -έστω- ήπιο (σίγουρα αψυχολόγητο) χτύπημα στον αντίπαλό του.
Η διαιτησία: Κετεσίδης, Φραγκιαδάκης, Λιοδάκης.
Ψηλορείτης – Ποσειδώνας 0-3
Στον Φουρφουρά έμελλε να πάρει τους πρώτους του τρεις βαθμούς η ομάδα του Ποσειδώνα. Εκμεταλλευόμενη το καθαρό μυαλό που είχε σε συγκεκριμένες φάσεις στο β’ ημίχρονο και φυσικά την καλή μέρα στην οποία βρέθηκε το σύνολο της άμυνας μαζί με τον κίπερ Σηφακάκη, έφτασαν σε μια πρώτη νίκη που τους δίνει το ψυχολογικό απόθεμα για τη δύσκολη συνέχεια. Όσον αφορά τον Ψηλορείτη, θα πρέπει να δει τι λείπει προκειμένου να το διορθώσει. Ήδη πέρασε και το τρίτο ματς δίχως νίκη (έχει εκτίσει κι ένα ρεπό) αλλά το «μηδέν» στο παθητικό του παραμένει…
Στο ματς πάντως, οι γηπεδούχοι θέλησαν να ψάξουν το γκολ αλλά έδειξαν ότι δεν μπορούν να πατήσουν εύκολα περιοχή. Απείλησαν κυρίως από μακρινή απόσταση αλλά και από το άδειο γήπεδο όταν είχε πάρει μέτρα ο Ποσειδώνας. Στο 2′ φερ’ ειπείν, το δυνατό απευθείας φάουλ από τον Καραβιώτη έφυγε λίγο άουτ.
Στο 19′ ο Δαμβακεράκης έσωσε σε ανεπανάληπτο τετ-α-τετ την εστία του μπροστά από τον Μαρινάκη ενώ το ίδιο έκανε ο Σηφακάκης δύο λεπτά αργότερα.
Στο 26′ ο Πετράκης σούταρε και απέκρουσε και πάλι ο Δαμβακεράκης.
Στο 37′ το δυνατό σουτ του Κόκκαλη απέκρουσε ο Σηφακάκης και χρειάστηκε να φτάσουμε στο 60′ της επανάληψης για να δούμε μια αξιόλογη φάση.
Ο Ψηλορείτης βγήκε ταχύτατα από δεξιά με τον Κόκκαλη να πλασάρει για να παραχωρήσει κόρνερ ο Σηφακάκης.
Στο 66′ όμως ήρθε το πρώτο γκολ από την πλευρά των φιλοξενούμενων. Ήταν η καταπληκτική σέντρα του Σκλομπονάκη και η κεφαλιά «ψαράκι» του Σαριδάκη που έκανε το 0-1.
Ο Ψηλορείτης θέλησε να απαντήσει στο 67′ όμως το δυνατό σουτ του Μανωλιτσάκη έφυγε άουτ.
Δέκα λεπτά αργότερα ήρθε και το δεύτερο τέρμα για τους Γερανιώτες. Η φάση ήταν παρόμοια με το πρώτο γκολ μόνο που αυτή τη φορά η σέντρα έγινε από δεξιά με τον Σηφακάκη να πιάνει καταπληκτική κεφαλιά στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα του Δαμβακεράκη που δεν μπορούσε να κάνει τίποτα.
Με ανεβασμένη ψυχολογία πια, οι φιλοξενούμενοι έκοψαν την τελευταία στιγμή τον Κόκκαλη με τον Χασιώτη να του παίρνει την μπουκιά από το στόμα στο 82′. Το τρίτο γκολ 0-3) που έδωσε και διαστάσεις θριάμβου στους φιλοξενούμενους ήρθε στο 87′ με το «ξερό» σουτ και πάλι από τον Σηφακάκη.
Η διαιτησία: Δασκαλομαρκάκης, Μαυρεδάκης, Καψαλάκης.
ΨΗΛΟΡΕΙΤΗΣ (Δελήμπασης): Δαμβακεράκης (82′ Διαμαντάκης), Ματέρνα (85′ Διαμαντάκης), Καρδάρας (62′ Νενονάκης), Καραβιώτης, Συνοδινός, Βέλκοβ, Μπουζάκης, Μανωλιτσάκης, Βιδάκης (88′ Κωστόπουλος), Δατσέρης, Κόκκαλης.
ΠΟΣΕΙΔΩΝΑΣ (Τσουπάκης): Σηφακάκης, Σαριδάκης, Σκλομπονάκης, Πισσαδάκης, Χασιώτης, Σκουτέλης, Σκαλιδάκης (65′ Ζεοβάνου), Μασαούτης (63′ Νενεδάκης), Σαριδάκης, Μαρινάκης (Κάββαλος), Πετράκης (51′ Σηφακάκης Ι.).
«Φωτιά» η επίθεση του Ρεθυμνιακού
Οι πρώτοι σκόρερς:
Στους σκόρερς έχουμε τέσσερις παίκτες που προπορεύονται με 4 τέρματα (Καραδάκης, Βλαστός, Κραβαρίτης και Γκιόκας) με ξεκάθαρο το γεγονός ότι ο Ρεθυμνιακός έχει σημειώσει 16 τέρματα μέχρι σήμερα, ήτοι 4 γκολ ανά ματς!
1. Ν. Καραδάκης (Ρεθυμν.) 4
-. Α. Βλαστός (Ρεθυμν.) 4
-. Δ. Κραβαρίτης (Άρης) 4 1π.
-. Α. Γκιόκας (Επισκοπή) 4
2. Χριστουλάκης (Σπήλι) 3
-. Στ. Μπαξεβάνης (Δόξα Πλ.) 3 1π.
-. Κολλαρετάκης (Αλφά) 3
3. Δραμουντάνης (Αετός) 2
-. Δ. Ρηγάκης (Αστέρας) 2
-. Χαριτάκης (Κάλυβος) 2
-. Ρ. Ιμπραχίμι (Αστέρας) 2
-. Γ. Μαρής (Τάλως Μελ.) 2
-. Δ. Μανωλακάκης (Ρεθυμν.) 2
-. Ηλ. Αργυρός (Σπήλι) 2 1π
-. Σηφακάκης Ι. (Ποσειδώνας) 2
-. Ερ. Ματαραγκάσι (Ρεθυμν.) 2
-. Καργάκης (ΕΑΠ) 2
Αυτογκόλ
Μοσχονάς (ΑΟΨ) σε ΕΑΠ 1