Από το θεσμό του κύπελλο της ΕΠΣΡ θα ξεκινήσουν τις υποχρεώσεις τους, Επισκοπή και Ποσειδώνας στο 2017. Οι δύο ομάδες δεν είχαν τη δυνατότητα να δώσουν αγώνες πρωταθλήματος, αφού ελέω των δυσμενών καιρικών συνθηκών, αναβλήθηκαν οι προγραμματισμένες αναμετρήσεις τους στο πλαίσιο της 15ης και τελευταίας αγωνιστικής του α’ γύρου. Η Επισκοπή αγωνιζόταν με τον Αστέρα στη Σοχώρα και ο Ποσειδώνας με την Κάλυβο στο Γεράνι.
Απόψε στις 19.00 κι όπως αντιλαμβάνεται ο καθείς, με αρκετό κρύο, θα λάβει χώρα στο γήπεδο «Θεόδωρος Βαρδινογιάννης» η ρεβάνς του 1-1 από το α’ ματς του Γερανίου μεταξύ των δύο ομάδων. Κύλησε αρκετό νερό στ’ αυλάκι από τότε που οι δύο αντίπαλοι είχαν αναμετρηθεί σ’ έναν αμφίρροπο αγώνα ο οποίος είχε λήξει ισόπαλος με τα γκολ των Φραντζεσκάκη (πεναλτι), Μαυρομάτη (σουτ).
Επισκοπή και Ποσειδώνας, θα ξεκαθαρίσουν την κατάσταση στο «Θεόδωρος Βαρδινογιάννης» και φυσικά θα πρέπει να αναφέρουμε ότι σε περίπτωση ισόπαλου αποτελέσματος με σκορ 1-1, οι δυο τους, θα οδηγηθούν στην παράταση και εάν δεν αλλάξει κάτι, θα λύσουν τις διαφορές τους στα πέναλτι.
Όλοι ετοιμοπόλεμοι
Οι δύο προπονητές (Χρήστος Βασιλείου, Νίκος Καραδάκης) δεν αντιμετωπίζουν ιδιαίτερα προβλήματα. Μάλιστα για την Επισκοπή υπάρχουν δύο θετικά στοιχεία. Το πρώτο έχει να κάνει με το γεγονός ότι διαθέτει έναν παίκτη παραπάνω, τον Αντώνη Σπανουδάκη που πλαισιώθηκε στη χειμερινή μεταγραφική περίοδο και τον Ράντοσλαβ Μπάτζεφ, ο οποίος είχε αποβληθεί στον αγώνα κυπέλλου και επιστρέφει έχοντας εκτίσει την ποινή τιμωρίας του.
Από την πλευρά του Ποσειδώνα θα λείψει ο τιμωρημένος Σκλομπονάκης.
Μαραθώνια ποδοσφαιρική ημέρα η αποψινή
Το ιδιαίτερο στο αυριανό ρεπερτόριο του προγράμματος είναι ότι στο γήπεδο της Επισκοπής, θα υπάρξει μια μαραθώνια ποδοσφαιρική ημέρα με αγώνες που θα ξεκινούν από τις 13.00 με τη Μικτή Παίδων του Ρεθύμνου να αντιμετωπίζει την αντίστοιχη του Λασιθίου, ακολούθως στη μάχη ρίχνονται οι Νέοι στις 15.00 και θα χρειαστεί να φτάσουμε ως τις 21.00 με τον αγώνα κυπέλλου της ΕΠΣΡ εάν και εφόσον δεν έχουμε παράταση ή πέναλτι!
Ο Άρης περιμένει να μάθει τον αντίπαλό του
Το ματς προμηνύεται άκρως ενδιαφέρον αφού την ίδια στιγμή, άγχος θα επικρατεί και στις τάξεις του Άρη που είναι η ομάδα, η οποία, απ’ αυτό το ματς, θα περιμένει να μάθει τον επόμενο αντίπαλό της.
Ως γνωστό, οι επαναληπτικοί της προημιτελικής φάσης έχουν ολοκληρωθεί κατά το ήμισυ με τον Άρη να παίρνει την πρόκριση έναντι του Αστέρα με 1-1 και 1-2 και τον Ρεθυμνιακό να περνάει κόντρα στα Λιβάδια με 0-0 και 3-0.
Τα ματς που απομένουν είναι το αυριανό ανάμεσα στην Επισκοπή και τον Ποσειδώνα αλλά και αυτό της ερχόμενης Τετάρτης (18/1), όπου η ΑΕΜ θα φιλοξενήσει την ΕΑΠ στη ρεβάνς του 3-2 μέσα στο Ατσιπόπουλο.
Η προημιτελική φάση
Γ’ Φάση (2η αγωνιστική)
(Α’ αγώνας): Λιβάδια – Ρεθυμνιακός 0-0
(επαναληπτικός): Ρεθυμνιακός – Λιβάδια 3-0
(3′ Βελονάκης, 76′ Μαρής, 91′ Μπαστάκης)
(α’ αγώνας): Άρης – Αστέρας Ρεθ. 1-1
(94′ Πίργια – 78′ Κότσο)
(επαναληπτικός): Αστέρας Ρεθύμνου – Άρης Ρεθύμνου 1-2
(36′ Ροτζέμ – 21′ Δασκαλάκης, 67′ πεν. Αργυρός)
(α’ αγώνας): Ποσειδώνας Γερανίου – Επισκοπή 1-1
(19′ (πεν.) Φραντζεσκάκης – 61′ Μαυρομάτης)
Τετάρτη 11 Ιανουαρίου (14.30)
(επαναληπτικός): Επισκοπή – Ποσειδώνας Γερανίου (Επισκοπής).
(α’ αγώνας): Ε.Α.Π. – ΑΕ Μυλοποτάμου 3-2
(56′ Καλυβιανάκης, 62′ Ζώτο, 79′ Ρουσάκης – 59′ Κουγιουμουτζής, 76′ Α. Σπανουδάκης)
Τετάρτη 18 Ιανουαρίου (14.30)
(επαναληπτικός): ΑΕ Μυλοποτάμου – Ε.Α.Π. (Περάματος).