Στο χάλκινο μετάλλιο μέσα από το παγκόσμιο κύπελλο του Socca ισοδυναμεί με χρυσό! Έτσι το πανηγύρισαν, έτσι το αισθάνθηκαν οι διεθνείς ποδοσφαιριστές της ελληνικής ομάδας και έτσι το αντιλήφθηκε ο κόσμος στις κερκίδες του γηπέδου στην παραλιακή.
Η ελληνική ομάδα, πέρυσι στη Λισσαβόνα της Πορτογαλίας έφτασε ως τους «16» και, πραγματικά -και δικαίως- θεωρήθηκε επιτυχία. Φέτος, εκτός του οργανωτικού σκέλους, η εθνική ομάδα ήταν μια πανάξια παραστάτρια της σειράς των αγώνων, αφού έδωσε όλους τους αγώνες που θα μπορούσε (όπως και η Ρωσία ή η Πολωνία που έφτασαν στον μεγάλο τελικό), 8 στον αριθμό.
Ο καταπληκτικός ημιτελικός με την Αγγλία
Άξια τερμάτισε 1η στον όμιλό της με 2 νίκες και δύο ισοπαλίες και έπειτα αρμένιζε παρέα με τον κόσμο! Τεράστια νίκη επί της Κροατίας με 2-0 στη φάση των «16» και ανάλογη εμφάνιση μ’ ένα πλήθος που κραύγαζε μία ημέρα μετά, στα προημιτελικά απέναντι στην Αγγλία, σ’ ένα ματς που «έσπασε» καρδιές (4-3)!
Το Σάββατο, απέναντι στη νικήτρια του θεσμού Ρωσία, βρέθηκε με 3-0 πίσω στο σκορ. Ο ομοσπονδιακός τεχνικός Αντρέας Ντρένοβα ρίσκαρε, αγωνίστηκε δίχως τερματοφύλακα, μείωσε σε 3-2, δέχθηκε κίτρινη ο Κατσουράνης και αποβλήθηκε με αποτέλεσμα η εθνική μας να μην προλάβει τον μεγάλο τελικό.
Ο μικρός τελικός έληξε στο 40′!
Οι διεθνείς μας όμως δεν έχασαν το κουράγιο τους. Τους έμενε ένα ακόμη ματς που σήμαινε μετάλλιο και ορμώμενοι από τις επευφημίες του κόσμου κατάφεραν στο τελευταίο λεπτό του μικρού τελικού απέναντι στην Μολδαβία να κερδίσουν με 2-1 χάρη στο γκολ του Θανασάι! Ήταν σα να κατακτήθηκε ο τελικός.
Ο μεγάλος τελικός είχε φαβορί…
Όπως αποδείχθηκε λίγο μετά, οι Ρώσοι όντως είχαν την πιο άρτια επιθετικά ομάδα, αφού και κόντρα στην Πολωνία του μεγάλου Κριστόφ Βαζέχα που δεν έχασε την ευκαιρία να παρουσιαστεί στο Ρέθυμνο, προηγήθηκε με 2-0 και 3-1 για να μειώσουν οι Πολωνοί προς το τέλος σε 3-2 και ο τελικός να έχει σπασπένς!
Με το σφύριγμα της λήξης οι Ρώσοι έκαναν σα μικρά παιδιά! Πανηγύριζαν και χόρευαν στο γήπεδο, ενώ το ιπποτικό χειροκρότημα των ηττημένων αλλά και το ζεστό του κοινού που φρόντιζε να βρίσκεται καθήμενο στις κερκίδες από τις 5 το απόγευμα (η τελετή ολοκληρώθηκε στις 10.30 το βράδυ), έδινε σε συνδυασμό με τα λέιζερ και τα ηχητικά εφέ μια άλλη διάσταση.
Στο τέλος, ο αρχηγός τους σήκωσε το βαρύτιμο, κυριολεκτικά καθώς ζυγίζει 9,5κ.) τρόπαιο στον ρεθεμνιώτικο ουρανό.
Πολλά χαρτάκια στροβίλιζαν στον αέρα που χρωμάτιζαν ανάλογα με τα βεγγαλικά που και πάλι δημιουργούσαν ένα καταπληκτικό νυχτερινό ουράνιο τόξο!
Τα εύσημα στην ελληνική ομάδα
Αξίζει ένα μεγάλο ξεχωριστό «μπράβο» στα παιδιά της ελληνικής ομάδας που έδειξαν ψυχή σε όλους τους αγώνες. Ξεχωριστό «μπράβο» και στα παιδιά του Ρεθύμνου, τον προπονητή, Γιώργο Μπαστάκη, τον φυσικοθεραπευτή Χρήστο Λεωνιδάκη και τους ποδοσφαιριστές Μιχάλη Κριτσωτάκη, Δημήτρη Σιόρε και Αντώνη Παπαδάκη που είχαν όλοι τους, από ενεργή ως καθολική συμμετοχή σ’ αυτό το μετάλλιο.
Το σίγουρο είναι ότι αυτό το μετάλλιο, το οποίο προήλθε από ένα παρεμφερές άθλημα του ποδοσφαίρου, θα έχουν να το διηγούνται για πολλά χρόνια…
Τα παιγνίδια της Ελλάδας
Προκριματική φάση:
Ελλάδα – Μεξικό 0-0
Ελλάδα – Χιλή 4-2
Ελλάδα – Αίγυπτος 2-2
Ελλάδα – Λετονία 2-0
Φάση των «16»
Ελλάδα – Κροατία 2-0
Η πορεία του τουρνουά:
Φάση των «8» (προημιτελικά):
Μολδαβία – Γαλλία 1-0
Ρωσία – Ουγγαρία 4-3
Μεξικό – Πολωνία 7-3
Ελλάδα – Αγγλία 4-2
Ημιτελικός α’: Ελλάδα – Ρωσία 2-3
Ημιτελικός β’: Πολωνία – Μολδαβία 4-1
Μικρός τελικός: Ελλάδα – Μολδαβία 2-1
Τελικός: Ρωσία – Πολωνία 3-2