Το Παγκρήτιο πρωτάθλημα Πάλης είναι έτοιμο να διοργανώσει η Ελληνική Ομοσπονδία Πάλης σε συνεργασία με τον Αθλητικό Παλαιστικό Όμιλο Ρεθύμνου στην πόλη μας στο κλειστό «Μελίνα Μερκούρη» αυτή την Κυριακή 5 Μαΐου. Το εν λόγω πρωτάθλημα αποτελεί συνδιοργάνωση της Περιφέρειας Κρήτης, της Περιφερειακής Ενότητας Ρεθύμνης και του Δήμου Ρεθύμνης.
Οι αγώνες είναι αφιερωμένοι στη μνήμη του Κρητικού παλαιστή και αθλητή του Αθλητικού Παλαιστικού Ομίλου Ρεθύμνου Θοδωρή Παντελάκη. Αυτή είναι η δεύτερη συναπτή χρονιά που το Ρέθυμνο θα έχει την τιμή να διοργανώσει μία εκδήλωση αποκλειστικά για το άθλημα των δυνατών, για την πάλη που πέρυσι συγκέντρωσε πολύ κόσμο στο κλειστό γυμναστήριο.
Φέτος, σαφώς πιο σοφοί από πέρυσι, οι διοργανωτές «ανοίγουν» την εκδήλωση σε περισσότερο κόσμο και σε συλλόγους καλώντας όλους τους πολίτες να βρεθούν στο γυμναστήριο του Ρεθύμνου για να παρακολουθήσουν τους αγώνες που θα αφορούν όλες τις κατηγορίες.
Η… δράση θα ξεκινήσει από τις 11 το πρωί και οι αθλητές που θα συμμετάσχουν θα έχουν την ευκαιρία να δώσουν δυνατά παιχνίδια, μιας και θα έρθουν σύλλογοι από όλη την Ελλάδα.
Η τελετή έναρξης των αγώνων θα πραγματοποιηθεί λίγο πιο μετά, από τις 12:00-13:00.
Ο Αθλητικός Παλαιστικός Όμιλος Ρεθύμνου εκφράζει την ευγνωμοσύνη του στους: Μέγα δωρητή: Μότορ Όιλ Ελλάς, Nrg Trading House Ενεργιακή Α.Ε. αλλά και στους μεγάλους χορηγούς: Grecotel, Ίδρυμα Νίκος Δασκαλαντωνάκης-NDF, Rethymno Residence Γιώργος Μαραβελάκης, Χορηγοί: CoolVit Vitamin Water, Μύλοι Κρήτης Α.Ε., Βιοχύμ Α.Ε, Vero Cereal, ΣΥΝ.ΚΑ Super markets, Coca-Cola Τρία Έψιλον, Φούρνος Αποστολάκη, Πρίμα Πλώρα the FOOD Experience, ANYSMA Σπύρος Καλησπεράκης, Σαβοϊδάκης Α.Ε., Macron Store Crete, Ιερά Μητρόπολη Ρεθύμνης και Αυλοποτάμου, Audi Volkswagen Δημήτρης Σταρένιος Ι.Κ.Ε, Ζωοτροφές Κρήτης Α.Β.Ε.Ε., creta24.gr και χορηγός μετακίνησης η ANEK Lines και Blue Star Ferries.
Τηλεοπτικός χορηγός θα είναι το «Tv Creta».